Reklama

Wasza miłość ma ogarnąć świat

Niedziela łódzka 8/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ustanowiony przed dziesięcioma laty przez Papieża Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ma w założeniu spełniać potrójną rolę. Po pierwsze, stwarza osobom konsekrowanym okazję do osobistego uwielbienia Boga i dziękczynienia Mu za dar powołania do życia wg rad ewangelicznych. Po drugie, ma się przyczynić do lepszego poznania i szacunku dla życia konsekrowanego ze strony ogółu wiernych. Po trzecie, w dniu tym osoby konsekrowane są wezwane do spotkań i wspólnych obchodów, które ułatwiają im wzajemne lepsze poznanie. Modlitwa i obecność w jedności z papieżem i biskupem miejsca prowadzi do umocnienia wzajemnego i zachwytu nad dziełami łaski, jakich Pan Bóg nieustannie dokonuje w osobach konsekrowanych dla dobra Kościoła i świata.
W czwartek 2 lutego br. do łódzkiej bazyliki archikatedralnej przybyli na zaproszenie Ordynariusza miejsca, kapłani, wspólnoty seminariów duchownych, zakony, zgromadzenia oraz świeckie osoby życia konsekrowanego. Liturgię tego dnia, który jest zarazem świętem Ofiarowania Pańskiego, rozświetla zwyczajowo blask zapalonych gromnic. Ich światło w polskiej tradycji towarzyszy modlitwie w szczególnie podniosłych chwilach. Podczas Dnia Życia Konsekrowanego światło świec symbolizuje Bożą miłość, która za sprawą Ducha Świętego płonie w sercach osób oddanych na wyłączność Bogu i promieniuje w ich sposobie życia na Kościół i świat. Gdy w procesji z zapalonymi świecami przemierzają nawy katedry nowicjusze i nowicjuszki, profesi i profeski z różnych instytutów życia konsekrowanego, doprawdy trudno nie dziękować Bogu za ich obecność w Kościele i różnorodność ich charyzmatów.
Słowa dziękczynienia obecne były w homilii, wygłoszonej przez abp. Władysława Ziółka, metropolitę łódzkiego, oraz w wystąpieniu ks. prał. Aleksandra Janeczka, wikariusza biskupiego ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. Ksiądz Arcybiskup wskazał jednocześnie na rosnące znaczenie życia i posługi osób konsekrowanych w świecie zagrożonym „mrokiem zeświecczenia i materializmu”, w którym wizerunek Boga bywa mocno zniekształcony, a człowiek zostaje odarty z piękna Bożego stworzenia. Dzięki całkowitemu i definitywnemu oddaniu się Chrystusowi i osobistemu świadectwu wierności Ewangelii, osoby konsekrowane mogą być w świecie znakiem innego życia, będącego alternatywą wobec logiki tego świata. Jan Paweł II wskazywał, że szczególnie oczekiwaną posługą osób konsekrowanych jest nieustanne wychodzenie wraz z całym Kościołem naprzeciw największej biedzie człowieka współczesnego, którą jest utrata sensu życia na skutek odrzucenia Boga.
„Wasza miłość ma ogarnąć świat - apelował abp Władysław Ziółek do kapłanów, zakonnic i zakonników. - Wasza miłość ma ogarnąć także to miasto. Wasze poświęcone Bogu życie ma stać się nieustannym zaczynem zbawczej odnowy wszystkiego w Chrystusie. Z waszego świadectwa miłości ma być widoczna wśród ludzi cała zbawcza prawda Ewangelii. Jeśli Bóg połączył Was, czasowo lub na zawsze, szczególną więzią z tym miastem, z tym Kościołem, to czyż nie po to, abyście żyjąc tu i teraz wyszli naprzeciw tej biedzie, która tak dotkliwie rani to miasto i tę ziemię? Czyż nie to najbardziej jest warte Waszego poświęcenia się modlitwie, pokucie, służbie braciom i pracy apostolskiej, stosownie do okoliczności życia i odpowiednich charyzmatów, ofiarowanych każdemu z Was? Kochajcie więc ten Kościół, do którego służby zostaliście powołani, czujcie się z nim związani i za niego odpowiedzialni”. (...) „Tak niech świeci Wasze światło przed ludźmi, aby widzieli Wasze dobre uczynki i chwalili Ojca Waszego, który jest w Niebie”. Niech Wasza konsekracja będzie źródłem światła dla wszystkich, których spotykacie na co dzień”.
S. Lucyna Witczak, służebniczka Najświętszej Maryi Panny, przewodnicząca Komisji ds. Zakonów Żeńskich, wraz z br. Ambrożym M. Pietrzkiewiczem, bonifratrem, złożyła w imieniu osób konsekrowanych podziękowania Księdzu Arcybiskupowi za słowa zachęty i przewodniczenie obchodom Dnia Życia Konsekrowanego w Łodzi.

Na terenie archidiecezji łódzkiej funkcjonuje obecnie 9 klasztorów i 36 domów zgromadzeń zakonnych oraz 4 świeckie instytuty. Jest także wspólnota wdów konsekrowanych i dziewice konsekrowane.
Zakony żeńskie: Karmelitanki Bose, Bernardynki;
Zakony męskie: Bonifratrzy, Dominikanie, Franciszkanie, Franciszkanie Konwentualni, Jezuici, Karmelici Bosi;
Zgromadzenia zakonne żeńskie: Boromeuszki, Córki Bożej Miłości, Felicjanki, Honoratki, Karmelitanki Dzieciątka Jezus, Misjonarki Miłości, Misjonarki Świętej Rodziny, Nazaretanki, Pasjonistki, Pasterki, Pocieszycielki, Salezjanki, Sercanki, Siostry Maryi Niepokalanej, Siostry Matki Bożej Miłosierdzia, Siostry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Siostry Serc Jezusa i Maryi, Siostry Świętej Rodziny, Siostry „Wspólnej Pracy”, Siostry Zgromadzenia „Jedność”, Służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, Służebniczki Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Służki Najświętszej Maryi Panny, Urszulanki Serca Jezusa Konającego;
Zgromadzenia zakonne męskie: Bracia Szkolni, Doloryści, Filipini, Mali Bracia, Misjonarze św. Wincentego á Paulo, Misjonarze Klaretyni, Misjonarze Oblaci, Pallotyni, Pasjoniści, Salezjanie, Sercanie;
Świeckie Instytuty Życia Konsekrowanego: Fraternia Jezus Caritas, Instytut Miłosierdzia Bożego, Instytut Przenajświętszej Trójcy, Ochotniczki Księdza Bosko.

Informacje o adresach i telefonach klasztorów i domów zakonnych uzyskać można na stronie internetowej: www.archidiecezja.lodz.pl lub w siedzibie Kurii przy ul. ks. Ignacego Skorupki 3 w Łodzi, tel. (0-42) 66-48-749.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...