Reklama

„Narodził się Chrystus, Światłość świata”

Niedziela podlaska 8/2006

7 stycznia w Drohiczynie na spotkaniu opłatkowym bp Antoni Dydycz spotkał się z przedstawicielami Akcji Katolickiej i grupami misyjnymi diecezji drohiczyńskiej. Po Mszy św. w auli seminaryjnej Ordynariusz uczestniczył w jasełkach przygotowanych przez dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu, złożył życzenia i przełamał się opłatkiem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia i pasterskie słowo

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza w kaplicy seminaryjnej. Eucharystię koncelebrowali: ks. Tadeusz Osiński, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej i ks. Zbigniew Grabowski, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.
W słowie wstępnym Ksiądz Biskup wyraził radość z pierwszego wspólnego spotkania Akcji Katolickiej i Koła Misyjnego. „Ci, którzy teraz zajmują się działalnością misyjną, po latach zasilą szeregi Akcji Katolickiej, bo Kościół w swej istocie jest apostolski i misyjny. Apostolskość to dzielenie się Ewangelią, a misyjność to głoszenie dobrej nowiny tym, którzy nie słyszeli o Chrystusie”.
W homilii Arcypasterz wskazał na błędy w wychowaniu współczesnego człowieka. „We współczesnych systemach wychowawczych nie ma w ogóle troski o to, aby dzieciom i młodzieży przypominać o tym, aby mogli wykonywać pewne zadania, aby mogli ofiarować coś swojej matce, ojcu, ojczyźnie i Panu Bogu. Polega ono na tym, aby mógł on znaleźć jak najlepszą pracę, stanowisko i wiele innych rzeczy. Kiedy te dzieci dorastają, dziwimy się, dlaczego tak szybko stają się nam obce. Bo współczesne systemy wychowawcze nastawione na konsumpcję rozwijają różne ambicje i pożądania po to, aby rynek mógł jak najlepiej się rozwijać. Tymczasem człowiek to nie tylko ten, który może otrzymywać, ale także ten, który powinien coś ofiarować.
Ksiądz Biskup apelował abyśmy, przyjmując Chrystusa, potrafili Jemu coś ofiarować, abyśmy nie przychodzili na spotkanie z drugim człowiekiem, z Bogiem z pustymi rękami. On ofiarowując siebie w całości, pozostawił nam wspaniały przykład do naśladowania.
Nasze czasy wymagają świętości jako sposobu myślenia i odczytywania różnych zjawisk i rzeczy, z którymi się spotykamy. Świętość staje się potrzebna, a nawet jest naszym obowiązkiem - wyjaśniał Ordynariusz. Bo zagraża nam terroryzm, nastawienie egoistyczne na zysk i konsumpcję. Odpowiedzią na brak wrażliwości na potrzeby bliźniego, sprawiedliwości, solidarności i miłości jest Akcja Katolicka, która ma nam dopomagać na drodze do świętości.
W modlitwie wiernych proszono, aby w Polsce dokonały się istotne zmiany w podejściu do życia społecznego, funkcji społecznych i zadań, aby Ojczyzna była nadrzędną wartością.

Reklama

Jasełka, noworoczne życzenia

W drugiej części spotkania, w auli seminaryjnej dzieci z Koła Różańcowego przedstawiły jasełka misyjne, pod kierunkiem Moniki Łasiewicz i s. Weroniki Budzik, katechetek z parafii pw. Świętej Trójcy, pracujące w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu.
„W minionych latach zorganizowałyśmy dwukrotnie zimowisko dla dzieci z naszego dekanatu w Domu Miłosierdzia Bożego. Uczestniczymy we akcji Caritas «Jałmużna Wielkopostna». Współpracujemy z parafialną Caritas. Organizujemy program szkolnych rekolekcji wielkopostnych i adwentowych. W okresie Bożego Narodzenia przygotowujemy kolędników misyjnych. Podjęliśmy także «Adopcję serca»” - tak działalność koła podsumowała Monika Łasiewicz.
„Wszystkim, którzy przybyli na spotkanie opłatkowe Akcji Katolickiej: Kołu Misyjnemu, klerykom z Koła Misyjnego oraz animatorom świeckim zaangażowanym w dzieło misyjne Kościoła życzę, aby to jasełkowe przesłanie płynące od dzieci - by być w życiu promykiem, gwiazdką - poprzez pracę i nasze zadania otwierało drogę do ewangelizacji” - mówił ks. kan. Zbigniew Grabowski.
„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy się tutaj spotykać, że możemy składać życzenia, dzielić się wspólnie opłatkiem. W tym roku nasze serca zostały szczególnie wstrząśnięte przepięknym słowem. Akcja Katolicka jest, bo Ty nas poprosiłeś, abyśmy stanęli u boku kapłanów. I dlatego tu jesteśmy. Czasami wychodzi nam to lepiej, czasami gorzej. Ale chcemy tutaj być, chcemy pracować. Często jest tak, że przeżywamy wspaniałe chwile, jesteśmy szczęśliwi. A czasami spotykają nas drobne przykrości, o których nie chcemy pamiętać i które chcemy pokonywać. Chcemy z Tobą, Arcypasterzu być, i będziemy” - mówiła Lucyna Woźnica, prezes Akcji Katolickiej, która też złożyła Ordynariuszowi, kapłanom i klerykom świąteczne życzenia.
„Misje kojarzą się z Afryką, Azją, ale misje potrzebne są też w Warszawie, Krakowie, Drohiczynie, Łochowie i w Stoczku. Przyjęcie nauki katolickiej jest bardzo różnorodne. Są ludzie gorliwi, a są i tacy, którzy nie znają drogi do Kościoła. Oni potrzebują nawrócenia. Stad misje są wszędzie. Członkowie Akcji Katolickiej powinni być wszędzie tam, gdzie potrzebuje ich Ojczyzna” - mówił ks. kan. Tadeusz Osiński.

W obronie Radia Maryja

Ksiądz Biskup podziękował za to wielowymiarowe spotkanie. Szeroko omówił sytuację Radia Maryja. Komentując ostatnie liberalne medialne ataki na radio, odwołał się do wizyty „ad limina Apostolorum”, podczas której spotkał się z kard. Marią Deskurem. Ksiądz Kardynał wyznał Ordynariuszowi, że Ojciec Święty prosił go, aby bronił Radia Maryja. Kard. Deskur polecił Ordynariuszowi, aby mówiąc o Radiu Maryja, powołał się na jego świadectwo.
Ordynariusz, zwracając się do dzieci, nawiązał do biblijnych postaci. Wszystkim młodym aktorom życzył anielskiej postawy. Dzieci porównał do aniołków, które wzięły udział w jasełkach.
Prezes Woźnica poinformowała o bieżących działaniach i inicjatywach, przedstawiła w zarysie program AK na 2006 r. Podziękowała za podjętą w Hajnówce duchową adopcję serca, zapraszała do następnych, planując adopcję diecezjalną. Poszczególne oddziały parafialne przekazały na ręce Pani Prezes sprawozdania ze swojej rocznej działalności.
Ks. prał. Tadeusz Osiński mówił o stanie obecnym i perspektywach rozwoju AK. Dziękując wszystkim za przybycie, Asystent zaprosił na rekolekcje wielkopostne dla AK, które odbędą się w dniach 4-5 marca w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Karmelitanek.
Ostatnim punktem spotkania był wspólny obiad w Zespole Szkół, przygotowany w formie wieczerzy wigilijnej. Za życzliwe przyjęcie przybyłych grup w murach szkoły wręczył dyrektorowi szkoły Dorocie Kowalczuk książkowy upominek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady