Reklama

Mały-wielki procent

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczął się kolejny, gorączkowy okres rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Rozliczając się z fiskusem, warto pamiętać, że można przekazać część swojego podatku na cele dobroczynne. W TVP niedawno ruszyła ogólnopolska kampania, promująca hasło: „Mały wielki procent”, zachęcająca do przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W Krajowym Rejestrze Sądowym zarejestrowanych jest blisko 4 tys. takich organizacji. Kampania prowadzona jest na rzecz wszystkich; to podatnik sam decyduje, komu przekaże pieniądze.
„Zgodnie z artykułem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od 1 stycznia 2004 r. podatnik - osoba fizyczna - może w zeznaniu rocznym (PIT36 lub PIT37) pomniejszyć kwotę należnego podatku o kwotę przeznaczoną na rzecz organizacji pożytku publicznego, do wysokości odpowiadającej 1% należnego podatku, pod warunkiem że podatnik kwotę tę wpłaci na konto organizacji pożytku publicznego w okresie od 1 maja 2005 r. do momentu złożenia zeznania, nie później jednak niż do dnia 2 maja 2006 r.”. Jest to nowe rozwiązanie, stosunkowo mało znane wśród podatników i organizacji społecznych w Polsce. Na grunt polski idea została przeniesiona bezpośrednio z Węgier, gdzie odpis 1% funkcjonuje od 1996 r. Mechanizmy stosowane na Węgrzech i w Polsce są jednak różne. Na Węgrzech podatnik w zeznaniu rocznym wskazuje, na rzecz jakiej organizacji Urząd Skarbowy ma przekazać 1% podatku. Rozwiązanie wprowadzone w Polsce polega na tym, że podatnik musi najpierw sam wpłacić pieniądze na rzecz organizacji pożytku publicznego, a następnie odliczyć odpowiednią kwotę od podatku należnego państwu. Wpłata musi być dokonana wyłącznie na rzecz organizacji pożytku publicznego i potwierdzona dokumentem (przelew bankowy lub przekaz pocztowy).
Status organizacji pożytku publicznego jest rozwiązaniem nowym, wprowadzonym z dniem 1 stycznia 2004 r. przez ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Status organizacji pożytku publicznego nadawany jest przez Krajowy Rejestr Sądowy na podstawie dobrowolnych zgłoszeń, przesyłanych przez organizacje zainteresowane jego uzyskaniem. O taki status mogą ubiegać się przede wszystkim stowarzyszenia, fundacje, instytucje oraz organizacje kościołów i związków wyznaniowych. Aby uzyskać taki status, trzeba prowadzić działalność w obszarach pożytku publicznego, które wymienia ustawa oraz spełniać dodatkowe kryteria dotyczące jawności i standardów działania. Najczęściej organizacje takie troszczą się o dzieci i młodzież, niepełnosprawnych, samotne matki, prowadzą schroniska dla bezdomnych, hospicja, zajmują się ekologią, kulturą, edukacją, czy działalnością na rzecz społeczności lokalnych. W samym Lublinie działa ok. 100 organizacji pożytku publicznego. Warto zainteresować się ich działalnością i którejś z nich przekazać 1% podatku. Ten mały-wielki procent może przynieść wiele dobra. Szczegółowe informacje nt. organizacji pożytku publicznego można znaleźć w internecie na stronie: www.jedenprocent.pl.

Tekst powstał na podst. materiałów zawartych w internecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

80 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2025-05-07 22:26

Wikipedia

80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Więcej ...

Konklawe: kard. Ratzinger został wybrany w czwartym głosowaniu, kard. Bergoglio w piątym

2025-05-08 16:51
Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI

W Watykanie trwa rozpoczęte wczoraj konklawe. 133 kardynałów elektorów wybiera nowego papieża. Jeśli popołudniowe czwarte głosowanie nie przyniesie rozstrzygającego rezultatu, jeszcze dziś odbędzie się głosowanie piąte.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...