Reklama

Sandomierz

Europa „dwóch płuc”

Niedziela sandomierska 9/2006

Gdy politycy szukają jedności Europy opartej na hegemonii własnych państw, a ekonomiści próbują ją tworzyć na bazie brutalnych praw rynkowych, w których prymat zysku wyprzedza wszelkie wartości, Jan Paweł II przypominał całemu światu, że nie ma zjednoczonej Europy bez jedności na bazie wartości, bez kultury, która na naszym kontynencie od wielu wieków związała się z chrześcijaństwem. W tym właśnie duchu, 14 lutego, w uroczystość św. Cyryla i Metodego, przedstawiciele Słowacji, Węgier, Czech i Polski pochylili się nad poszukiwaniem dróg jedności w duchu świętych Apostołów Słowian.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Nie ma Sandomierz ku temu żadnego tytułu i może właśnie dlatego, że nie ma, tutaj spotykamy się, aby w modlitwie prosić pokornie Pana Boga o dar jedności dla całej Europy” - zauważył w rozpoczęciu spotkania biskup ordynariusz Andrzej Dzięga, witając przybyłych gości. Z terenów, na których działali Święci Cyryl i Metody, przybyli przedstawiciele tamtejszych kościołów: abp Jan Bosco Graubner (Czechy), bp Stefan Seczka (Kapituła Spiska), bp Jan Babjak SJ (Preszow, Słowacja), bp Laszlo Kiss-Rigo (Węgry). Spotkanie - jak zaznaczył Biskup Andrzej - jest refleksją modlitewno-naukową, stąd nie dziwiła pełna aula Domu Katolickiego, w której zasiedli przedstawiciele uniwersytetów w Budapeszcie, Kijowie, Lwowie, Gródku, Rożenberku, Ołomuńcu, UKSW w Warszawie, Akademii Pedagogicznej w Krakowie, KUL-u z Lublina i Stalowej Woli.
Obok świata nauki obserwatorami i uczestnikami sandomierskiego colloquium meditans byli przedstawiciele polityki: minister spraw zagranicznych Czech, ministrowie spraw zagranicznych Węgier, Polski, wojewodowie: podkarpacki, świętokrzyski, lubelski, przedstawiciele władz samorządowych i terenowych. „To właśnie w Sandomierzu, jednym z najstarszych miast polskich, które przed wiekami odegrało też istotną rolę w życiu politycznym naszej części Europy, zrodziła się inicjatywa szerszej współpracy kulturowo-duszpasterskiej pomiędzy Węgrami, Słowacją, Czechami, Ukrainą, Białorusią i Polską” - przypomniał zgromadzonym bp Andrzej Dzięga. - Współpraca ta jest podejmowana na duchowym podłożu myśli naszego Ojca Świętego - sługi Bożego Jana Pawła II, której jednym z wyrazów stało się ustanowienie Świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy. U początku trwającej od kilku lat wspólnej modlitwy i działań stoi grupa osób ze wspomnianych państw. Organizacyjnie współpracę tę prowadzi specjalnie powołane na terenie naszej diecezji Europejskie Centrum Edukacyjne im. Świętych Cyryla i Metodego, prowadzone przez ustanowioną Fundację „Signum Temporis”.
Pierwsza część spotkania, rozpoczęta modlitewnym śpiewem chóru seminarzystów obrządku bizantyńsko-wschodniego, wprowadziła od razu w klimat modlitewnej refleksji, przypomnianej przez Biskupa Ordynariusza. Następnie zaproszeni prelegenci zaprezentowali uczestnikom sympozjum referaty, których tematyka skupiała się wokół postaci Apostołów Słowian i problemu budowania jedności na europejskim kontynencie. Kard. Marian Jaworski, metropolita Lwowa, przypominając ważny dokument Jana Pawła II Slavorum Apostoli, mówił o aktualności tych Świętych, którzy podpowiadają dzisiejszej Europie, że jedność musi być budowana na wartościach duchowych, na poszanowaniu odmienności tradycji, kultury i języka. W swoim wystąpieniu Sługa Boży Jan Paweł II - aktualność misji Metropolita Lwowski skupił się na duchowych inspiracjach dla tworzenia zjednoczonej Europy.
W podobnej tonacji przebiegało wystąpienie prof. Andrzeja Stelmachowskiego Europa „dwóch płuc” - podkreślającego konieczność szukania wspólnych dróg do zjednoczenia na bazie wartości i inspiracji chrześcijańskich. Odwołując się do powszechnie znanego stwierdzenia Jana Pawła II, który w Pamięci i tożsamości mówi, że „Kościół jako organizm potrzebuje dwóch płuc - tradycji Wschodu i Zachodu” - prof. Stelmachowski potwierdzał, że dialog i otwarcie się na odmienność kultur, tradycji są gwarancją słusznego i skutecznego budowania jedności europejskiej. Na te walory, przypominając postacie Świętych Cyryla i Metodego i ich zasługi w jednoczeniu Słowian, zwracał uwagę bp Jan Babjak ze Słowacji, w swoim odczycie Aktualność myśli Świętych Cyryla i Metodego.
Drugim, istotnym etapem sandomierskiego spotkania była Msza św. koncelebrowana w katedrze sandomierskiej, której przewodniczył kard. Marian Jaworski. W modlitewnej refleksji, ubogaconej śpiewem chóru z Preszowa i Sandomierza, dokonało się, na zakończenie Mszy św., zawierzenie jedności Europy. Aktu tego dokonali przedstawiciele Słowacji, Czech, Węgier, Ukrainy wespół z Biskupami Sandomierskimi. „Bez modlitwy, bez pokornego wzywania Ducha Świętego, dar jedności nie będzie nam dany” - przypominał Jan Paweł II. Sandomierz podjął to papieskie wołanie wtorkowym spotkaniem, które uświadomiło wszystkim uczestnikom, że jedność jest umiłowaniem różności i odmienności. Święci Apostołowie Słowian - Cyryl i Metody - których aktualność nie przemija - są tego doskonałym potwierdzeniem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Suplika do Królowej Różańca Świętego

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej - Żerniki Wrocławskie

Marzena Cyfert

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej - Żerniki Wrocławskie

Tylko dwa razy w roku – 8 maja i na październikowe święto Królowej Różańca – odmawiamy modlitwę zwaną Supliką do Królowej Różańca Świętego w Pompejach.

Więcej ...

Czarny dym nad Watykanem!

2025-05-07 21:01

Vatican Media

Kardynałowie, którzy we wtorek, 7 maja rozpoczęli konklawe w pierwszym głosowaniu nie wskazali 267. Biskupa Rzymu.

Więcej ...

Watykan: Kardynałowie oddają głosy w drugim głosowaniu na konklawe

2025-05-08 10:31

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Kardynałowie zamknięci na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej przystąpili w czwartek rano do drugiego głosowania nad wyborem papieża. Na ten dzień przewidziano cztery głosowania: dwa przed południem i dwa po południu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...