Reklama

Sługi Bożego rocznica urodzin

Niedziela warszawska 34/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed 99 laty, 3 sierpnia 1901 r., w Zuzeli na pograniczu Mazowsza i Podlasia przyszedł na świat Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski. Z okazji tej rocznicy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie o godz. 19.00 została odprawiona Msza św. w intencji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Większośc życia Stefana Wyszyńskiego związana była z Warszawą. Tu w latach 1912-1915 uczęszczał do gimnazjum im. Wojciecha Górskiego. Do Warszawy, a ściślej do podwarszawskich Lasek przybył jeszcze na krótko podczas okupacji, a w kilka lat później już na dobre wrócił do stolicy, jako arcybiskup Gniezna i Warszawy.

Seminarium Duchowne Stefan Wyszyński ukończył w latach 1920-1924 we Włocławku. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze włocławskiej w 23. rocznicę swoich urodzin. Dwa lata później rozpoczął studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zakończył je uzyskaniem stopnia doktora, na podstawie pracy z prawa kanonicznego pod tytułem: Prawa rodziny, Kościoła i państwa do szkoły.

Ks. Stefan Wyszyński był od 1930 r. wykładowcą prawa kanonicznego i socjologii w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. W latach 1932-1939 był redaktorem naczelnym miesięcznika Ateneum Kapłańskie. Przed wojną zaangażował się w działalność Chrześcijańskich Związków Zawodowych i Akcji Katolickiej, wykładał również na Uniwersytecie Robotniczym. Od 1938 r. był członkiem Rady Społecznej przy Prymasie Polski Auguście Hlondzie. W czasie powstania warszawskiego był kapelanem podwarszawskiej grupy Kampinos Armii Krajowej oraz szpitala powstańczego w Laskach. Jego pseudonim z tamtych czasów to Radwan II. Po wojnie, jako rektor, zajął się organizowaniem Seminarium Duchownego we Włocławku, zainicjował również diecezjalny tygodnik Ład Boży. 4 marca 1946 r. został mianowany przez Papieża Piusa XII biskupem diecezji lubelskiej. Sakrę biskupią przyjął 12 maja na Jasnej Górze z rąk Prymasa Augusta Hlonda.

Prymasem Polski, arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim został mianowany 12 listopada 1948 r. 12 stycznia 1953 r. papież Pius XII włączył go do grona kardynałów. Władze odmówiły mu wydania paszportu, nie mógł więc udać się osobiście do Rzymu. Osiem miesięcy później - 25 września 1953, po swoim sławnym "non possumus", został aresztowany. Był więziony w Rywałdzie Królewskim, Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy. W czasie uwięzienia, w Komańczy napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, które miały być początkiem wielkiej odnowy życia religijnego w Polsce. Śluby te złożone zostały 26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze jako Jasnogórskie Śluby Narodu. Na tronie przygotowanym dla więzionego jeszcze Prymasa złożono biało-czerwone róże. Dwa miesiące później kardynał Stefan Wyszyński został uwolniony. W latach 1957-1966 przeprowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski, zakończoną 3 maja 1966 r. uroczystym Aktem Oddania Narodu Matce Bożej za wolność Kościoła w Polsce i w Świecie.

Wielką radość sprawił Prymasowi wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Cały świat obiegły zdjęcia z niezwykłego homagium: polski Prymas i polski Papież w geście uścisku. Kardynał Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W 1989 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

Prymas Tysiąclecia - jak go najczęściej określamy - zasłużył się dla obrony Narodu i Kościoła przed komunizmem, stając w obronie chrześcijańskiej tożsamości narodu i prawa Kościoła do swobodnej działalności duszpasterskiej. W okresie rodzącej się "Solidarności" wzywał do odpowiedzialnego postępowania. Był mediatorem między "Solidarnością" a władzami państwowymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP o sprawie ks. Adriana G.: jeśli w procesie zabrakło empatii, bardzo za to przepraszam

2024-05-24 15:00
Abp Tadeusz Wojda

Yt/Archidiecezja Gdańska

Abp Tadeusz Wojda

Zapewniam, że postępowanie ws. oskarżanego o molestowanie seksualne ks. Adriana G. prowadzone jest prawidłowo. Jeśli w procesie zabrakło empatii, bardzo za to przepraszam - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda w nagraniu zamieszczonym na YouTube.

Więcej ...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to przekazał

2024-05-24 09:48
Ks. Michał Olszewski SCJ

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

Właśnie przed chwilą zakończyłem "widzenie adwokackie" z aresztowanym ks. Michałem, który dzisiaj obchodzi 15. rocznicę swoich święceń kapłańskich (akurat w Kościele dzisiaj wspominamy Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana) - pisze na swoim profilu na portalu X mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii”

2024-05-24 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii” prowadzone są w ostatni weekend każdego miesiąca. Odbywają się one na Jasnej Górze od przeszło dwóch lat, więc wpisały się już w cykl jasnogórskich posług.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania