Reklama

Niedziela Częstochowska

Tożsamość fotografią pisana

Maciej Orman

Ponad 200 zdjęć wykonanych podczas szczególnych wydarzeń, które połączyły Polaków i skłoniły do refleksji nad życiem i tożsamością – to treść wystawy Marcina Szpądrowskiego „Tożsamość – fotografią pisana”. 1 października w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze uroczyście otworzył ją metropolita częstochowski abp Wacław Depo

Jak przyznał sam autor, wystawa ma dla niego bardzo osobisty charakter. Jedna z prac jest poświęcona jego dziadkowi, ppłk. Kazimierzowi Szpądrowskiemu. – Mój dziadek ukończył słynne Państwowe Gimnazjum Męskie im. Marcina Wadowity w Wadowicach, to samo, co św. Jan Paweł II. Dziadek był strzelcem, legionistą, piłsudczykiem, majorem wywiadu we Lwowie. W 1939 r. aresztowali go Sowieci. Później był więźniem Starobielska. Podczas przesłuchań nie zdradził żadnej z tajemnic państwowych, powołując się na Boga i Ojczyznę. W 1940 r. został rozstrzelany w Moskwie – powiedział „Niedzieli” Marcin Szpądrowski. Warto również dodać, że jego mama, Alina, była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim.

Marcin Szpądrowski podkreśla, że prezentowane fotografie skupiają się wokół Jasnej Góry. – Przychodzimy tutaj do Matki, kiedy jest nam źle, kiedy mamy problemy i chwile zwątpienia, ale idziemy tu również z dziękczynieniem. Tak było w moim przypadku, kiedy syn wyzdrowiał po ciężkiej chorobie. Również w sprawach ojczyzny mamy za co dziękować i o co prosić – zaznaczył fotograf.

Na wystawie „Tożsamość – fotografią pisana” można zobaczyć zdjęcia wykonane na Jasnej Górze i w okolicach m.in. w dniu śmierci św. Jana Pawła II, w dniu katastrofy smoleńskiej, w 300. rocznicę koronacji  jasnogórskiego Obrazu i podczas kilkunastu edycji Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Marcin Szpądrowski uwiecznił m.in. takie postacie, jak: prawie 101-letni o. Jerzy Tomziński, paulin, ostatni żyjący uczestnik Soboru Watykańskiego II, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Krzysztof Zanussi, Arvo Pärt czy uczestnicy Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, na czele z Wiktorem Węgrzynem, którzy wybrali się do Moskwy, żeby pomodlić się nad zbiorowym grobem, w którym pochowany został dziadek Marcina Szpądrowskiego.

Na ekspozycji znajdziemy też zdjęcia wykonane w Warszawie zaraz po katastrofie smoleńskiej i w obozie Auschwitz-Birkenau w 73. rocznicę jego wyzwolenia.

Reklama

Mottem wystawy są słowa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego: „Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości, tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje”.

– Chciałbym wyrazić wdzięczność, że możemy w tym miejscu potwierdzić naszą tożsamość, a to, że autor tej wystawy skupił nas w pięknie swoich serca i oka, nie mówiąc już o aparacie – tym bardziej kierujemy do niego słowa uznania i radości – mówił abp Wacław Depo, otwierając wystawę.

Prowadząca wernisaż Beata Młynarczyk zwróciła uwagę na patriotyzm i wiarę, które nierozerwalnie splatają się w życiu Marcina Szpądrowskiego, co widać również na jego zdjęciach. Podkreśliła, że fotograf „jest wszędzie tam, gdzie dzieją się ważne wydarzenia kulturalne”. – Ogromnie się cieszę, że mogę podziwiać Pana wielki profesjonalizm. Robi Pan świetne zdjęcia w przepiękny sposób, za co w imieniu środowiska muzycznego chcę podziękować – zakończyła.

W wernisażu uczestniczyli m.in.: o. Jerzy Tomziński, o. Marian Waligóra – generał Zakonu Paulinów oraz najbliższa rodzina Marcina Szpądrowskiego – żona, córka i syn.

Przy okazji wystawy wydany został 80-stronicowy katalog, który wstępem opatrzyła Lidia Dudkiewicz, była redaktor naczelna tygodnika „Niedziela”. Po wernisażu jego uczestnicy spotkali się w Bazylice Jasnogórskiej. Tam z koncertem pieśni maryjnych i patriotycznych wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Wystawa zdjęć Marcina Szpądrowskiego „Tożsamość – fotografią pisana” będzie prezentowana w Sali Rycerskiej do 13 października. Później będzie ją można oglądać w Bibliotece Miejskiej w Wadowicach, w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, w Koszęcinie, a nawet w Madrycie.

Organizatorem wystaw i koncertu oraz wydawcą katalogu jest Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater z Częstochowy. Patronat honorowy nad wydarzeniami objęli m.in. metropolita częstochowski abp Wacław Depo i przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. Jednym z patronów medialnych jest tygodnik „Niedziela”.

2019-10-01 21:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa/ W pałacu Pod Blachą otwarto wystawę szopek krakowskich

Kard. Kazimierz Nycz

PAP

Kard. Kazimierz Nycz

Tradycja szopek krakowskich sięga XIII wieku. Widzimy w niej tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie – powiedziała prof. Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w MKiDN podczas czwartkowego otwarcia wystawy szopek krakowskich w pałacu Pod Blachą.

Więcej ...

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

Więcej ...

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Wiara

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień...

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

Wiara

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho