Reklama

Z dziećmi i dla dzieci

Większość czasu swojej pracy artystycznej (30 lat) poświęciła dzieciom. Królestwo Cioci Gosi - salę Kameralną Filharmonii Częstochowskiej zna już kilka pokoleń częstochowian. Mowa o Małgorzacie Starczewskiej-Owczarek - solistce operowej, autorce „Audycji muzycznych dla dzieci”, założycielce amatorskiego Teatru Dziecięcego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Małgorzata Starczewska-Owczarek zajmuje się twórczością dziecięcą i dziećmi, bo to jej ukochana publiczność: „Wiem, że one nigdy nie zdradzą, kochają mnie bezwarunkowo. Otrzymuję od nich listy, zwierzają mi się ze swoich kłopotów. Dzieci oczekują ode mnie o wiele więcej niż tylko wiadomości o muzyce. Staram się sprostać tym oczekiwaniom”. Pani Małgorzata pragnie oddziaływać wielopłaszczyznowo na swoich młodych melomanów. W Audycjach łączy elementy muzyki z historią, patriotyzmem, bon tonem, wspólnym śpiewaniem i doskonałą zabawą. Tytuł ostatniego poranka Kiedy muzyka cichutko rozczula, na kłopot dziecka dorosłych uczula wynika z obserwacji pogarszających się relacji między dziećmi a rodzicami: „Dziecko raz odtrącone przez rodziców pozostaje z problemem samo, dorasta w przeświadczeniu, że rodzice go nie rozumieją, że nie może na nich liczyć. Traci poczucie bezpieczeństwa, czuje się osamotnione”. Wrażliwość na problemy małych serc zmoblizowała Małgorzatę Starczewską-Owczarek do zrealizowania drzemiącego w niej od dawna marzenia - Teatru Dziecięcego. Na razie jest to wersja amatorska, ale p. Małgorzata wierzy, że uda się stworzyć w Częstochowie profesjonalny Teatr Dziecięcy. Od września 2005 r., w każdą sobotę, dzięki życzliwości ks. prał. Stanisława Iłczyka, odbywają się próby w sali parafialnej przy kościele św. Wojciecha. Po pierwszym naborze z tłumu chętnych na scenie wytrwało 16 osób. Jak zauważa M. Starczewska-Owczarek: „Wybrałam pracę z dziećmi i dla dzieci. Z dziećmi człowiek nie odczuwa przemijania czasu. Ciągle uczę się czegoś od nich, radości życia, prostoty... Chcę je wychowywać przez sztukę. Pragnę obudzić w nich drzemiące możliwości, otworzyć, żeby poczuły się pewniej, żeby znalazły miejsce w trudnej rzeczywistości”.
Z potrzeby serca, jak podkreśla p. Małgorzata, jako pierwszy spektakl wybrała Betlejem Polskie Lucjana Rydla. „Nie zaczęliśmy od abecadła - wierszy, ale od Betlejem Rydla. Zauważyłam, że dzieci przychodzą do Filharmonii i nie wiedzą, co to Ojczyzna, patriotyzm, jakby przez to wejście do Unii, globalizację, nie identyfikują się z narodem. Wybrałam zatem fragmenty, które podkreślają patriotyzm. Dzisiaj nikt nie zabrania dzieciom mówić po polsku, a one same lekką ręką z tego rezygnują. Nie zdają sobie sprawy, jaką cenę za obronę ojczystej mowy płacili ich przodkowie. Byłam przekonana, że muszę zrobić właśnie Betlejem i właśnie dla tych małych dzieci”.
Pierwszy swój spektakl aktorzy Teatru Dziecięcego wystawili m.in. podczas ostatniej edycji umuzykalniających spotkań w Filharmonii (20-24 lutego). Melomanii mogli podziwiać świetną identyfikację aktorów z bohaterami, a także dobrą dykcję, sceny z gwarą góralską. Efektowne kostiumy były w dużej mierze zasługą oddanych sprawie rodziców i p. Małgorzaty. Oprawę muzyczną spektaklu zapewnił chór pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej.
Marcowa Audycja poświęcona jest Fryderykowi Chopinowi (A ja jestem z kraju Chopina), a aktorzy Teatru p. Małgorzaty przygotowują kolejny występ.
Wszystkich chętnych p. Małgorzata zaprasza w soboty na spotkania teatralne przy kościele św. Wojciecha w Częstochowie, ul. Brzeźnicka 59.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Fatima: wśród pielgrzymów coraz więcej Polaków i pątników spoza UE

2025-01-02 19:59

Ks. dr Krzysztof Czapla

W 2024 r. w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie nasiliła się obecność pielgrzymów z Polski, a także pątników z krajów spoza Unii Europejskiej. W sumie od stycznia do połowy października 2024 r. przybyło tam ponad 5,3 mln pielgrzymów, wśród których ponad 22,2 tys. stanowili obywatele Polski. Przybyli oni w 498 zorganizowanych grupach, będąc, jak wynika ze statystyk rektoratu sanktuarium fatimskiego, drugą zagraniczną nacją najliczniej odwiedzającą to miejsce kultu maryjnego. Pierwszą byli Hiszpanie, których w 512 zorganizowanych grupach dotarło tam ponad 31,5 tys.

Więcej ...

Jubileusz 2025: ostatnie tygodnie „Białego Ukrzyżowania” w Rzymie

2025-01-02 13:36

Vatican News

Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie „Białe Ukrzyżowanie” Marca Chagalla. Jest to jedna z wielu inicjatyw Dykasterii ds. Ewangelizacji, która w ramach Jubileuszu 2025 oferuje wiernym w Wiecznym Mieście serię bezpłatnych wystaw dzieł sztuki pod hasłem „Jubileusz to kultura”. Dzieło Chagalla zostało wypożyczone z Art Institute of Chicago i jest wystawiane w Palazzo Cipolla na Via del Corso.

Więcej ...

Gdy się Chrystus rodzi...

2025-01-03 08:18

Achwiwum CHAW

Zapraszamy na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Archikatedry Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Ewangelia Jezusa Chrystusa to jest nasza dobra wiadomość

Wiara

Ewangelia Jezusa Chrystusa to jest nasza dobra wiadomość

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Kościół

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Kościół

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Pasterka z Małą Armią Janosika podbija sieć. Występ na...

W wolnej chwili

Pasterka z Małą Armią Janosika podbija sieć. Występ na...

Watykan: półnaga Ukrainka próbowała zniszczyć...

Wiadomości

Watykan: półnaga Ukrainka próbowała zniszczyć...