Reklama

Polska

Poznań: prawie 5 tys. uczestników Marszu dla Życia pod hasłem „Jeden z nas”

Prawie 5 tys. osób wzięło udział w Marszu dla Życia, który w niedzielę 14 kwietnia przeszedł ulicami Poznania. Jego hasło: „Jeden z nas”, było bezpośrednim nawiązaniem do europejskiej inicjatywy obywatelskiej o tej samej nazwie.

Honorowym patronatem poznański Marsz dla Życia objęli m.in. abp Stanisław Gądecki i Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, a przygotowały go: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Fundacja „Głos Dla Życia”, Akcja Katolicka i Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Poznańskiej.

Hasło tegorocznego marszu: „Jeden z nas” to bezpośrednie nawiązanie do europejskiej inicjatywy obywatelskiej o tej samej nazwie, którą powołano, aby doprowadzić do całkowitego zaprzestania finansowania z budżetu Unii Europejskiej aborcji i doświadczeń na ludzkich embrionach. Organizatorzy przez przyjęcie tego hasła chcieli weprzeć tę inicjatywę i jeszcze bardziej ją wypromować. Dlatego też uczestnicy Marszu mogli przed jego rozpoczęciem złożyć swój podpis poparcia dla niej.

Zanim marsz wyruszył z pl. Wolności do poznańskiej katedry, dla jego uczestników zagrały chrześcijańskie zespoły Arka Nowego i Pinokio Brothers. Przed jego rozpoczęciem odczytano też list skierowany do uczestników marszu przez abp. Stanisława Gądeckiego.

Metropolita poznański przywołał słowa z najnowszego dokumentu KEP „O wyzwaniach bioetycznych, przed którym stoi współczesny człowiek”: „Sprzeciw wobec wszystkich praktyk wymierzonych w życie ludzkie wyraża się najpierw w jednoznacznym opowiedzeniu się po stronie życia. Oznacza to zakaz bezczynności”.

„Cieszę się, że powyższe słowa zamieniają się w Poznaniu w jednoznaczny czyn. Marsz dla życia to sposób wyraźnego manifestowania wyraźnego stanowiska, a jednocześnie znak zaangażowania, któremu obca jest wszelka bierność. Doskonale wiemy, że chodzi o życie, zarówno to pojawiające się dopiero pod sercem matki, jak i to, które kończy już swoją ziemską drogę i ma prawo z godnością uczynić krok ku wieczności” – napisał wiceprzewodniczący KEP zapewniając jednocześnie, że sprawy małżeństw i rodziny, a także obrony życia w archidiecezji są mu bardzo drogie i obecne w jego modlitwie.

Reklama

Z kolei w imieniu uczestników marszu jego Komitet organizacyjny wystosował przesłanie do mediów, które odczytał dr Paweł Wosicki, prezes zarządu poznańskiej Fundacji „Głos dla Życia”, a jednocześnie prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Upomnieli się oni o prawo do życia dla wszystkich, bez wyjątku, zarówno w Polsce, jak w Europie i na całym świecie. Wezwali też wszystkich Polaków do poparcia swoim podpisem europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Jeden z nas”.

„Czujemy się zobowiązani upomnieć się też o prawa dzieci poczętych metodą in vitro, których znaczna liczba ginie w pierwszych dniach swojego życia. Dlatego apelujemy do Rządu RP o wycofanie się z programu finansowania zabiegów in vitro, a w zamian tego promowania etycznych metod leczenia niepłodności, przede wszystkim naprotechnologii” – napisali w przesłaniu uczestnicy marszu.

Podkreślili również, że nie jest im też obojętny los polskich rodzin wychowujących dzieci, które z powodu braku odpowiedniej polityki społecznej, często cierpią biedę, a nawet popadają w skrajne ubóstwo. „Rządzących wzywamy do pilnego przygotowania i wdrożenia kompleksowego programu polityki prorodzinnej na miarę wyzwań i potrzeb” – zaapelowali.

Marsz dla Życia przeszedł przez centrum Poznania przy pięknej, wiosennej pogodzie z radosnym śpiewem i okrzykami, m.in. „Twoje dziecko, nasze dziecko, jeden z nas!”. Zakończył się na poznańskim Ostrowie Tumskim pod bazyliką archikatedralną odmówieniem dziesiątki różańca w intencji poszanowania ludzkiego życia.>

2013-04-15 11:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: życie ludzkie nie podlega negocjacji

Kard. Kazimierz Nycz

Episkopat.pl

Kard. Kazimierz Nycz

Są takie sprawy, które są nienegocjowalne. Takie sprawy, nad którymi nie wolno głosować, ponieważ one są ustanowione przez Stwórcę raz na zawsze. Do takich spraw nienegocjowalnych należy ludzkie życie - podkreślił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. poprzedzającej Marsz Świętości Życia, który po raz trzynasty przejdzie ulicami Warszawy.

Więcej ...

Św. Jakub z Marchii

Zmarł w Neapolu, 28 listopada 1476 roku. Beatyfikował go papież Urban VIII w 1624 roku, kanonizował Benedykt XIII w 1726 roku. W liturgii wspominany jest 28 listopada.

Więcej ...

Łódź: Przyjęcie do katechumenatu

2022-11-28 12:00

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Historia

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach...

Rok liturgiczny

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach...

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...

Polska

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE