Reklama

Nowa szkoła w Domanowie

Niedziela podlaska 12/2006

W czasach, gdy ekonomia i demografia decydują o losach polskiej szkoły, wydarzenie, jakie miało miejsce w Domanowie, należy uznać za swego rodzaju niespodziankę. Wszędzie samorządy zamykają małe szkoły, twierdząc, że nie opłaca się ich utrzymywać. Takie podejście do wychowania młodego pokolenia świadczy o tym, że wielu problem edukacji traktuje jak przysłowiowy biznes, na którym można zarobić.
Władze samorządowe z gminy Brańsk nie mają zwyczaju eksperymentować w kwestii edukacji i jasno określają jej miejsce w swojej polityce lokalnej. Dowodem na to, że nie są to puste frazesy, oddają do użytku nową wiejską szkołę i zapowiadają, iż to nie jest ostatnie słowo w dziedzinie oświaty na terenie gminy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już dawno miejscowi mieszkańcy nie widzieli tak wielu gości, którzy w związku z otwarciem szkoły 23 lutego 2006 r. przyjechali do Domanowa. Wśród nich byli przedstawiciele diecezjalnego duchowieństwa na czele z biskupem drohiczyńskim Antonim Dydyczem, wicemarszałek Senatu RP Krzysztof Putra, wojewoda podlaski Jan Dobrzyński, podlaski kurator oświaty Ryszard Pszczółkowski, prezydent Białegostoku Ryszard Tur, powiatowe i gminne władze samorządowe oraz wielu innych zaproszonych gości, których powitał wójt brański Krzysztof Jaworowski.
Franciszek Iwańczuk - dyrektor Szkoły Podstawowej im por. Izydora Kołakowskiego w Domanowie rozpoczął uroczystość słowami: „9 maja 2002 r. bp A. Dydycz poświęcił kamień węgielny rozpoczynający inwestycję. Wyraziliśmy wtedy życzenie, aby Bóg pobłogosławił wszystkim, którym leży na sercu dobro naszej szkoły, i by jak najszybciej stała się ona miejscem nauki naszych dzieci. Dzisiaj marzenia stały się rzeczywistością i potęgują radość w sercach wszystkich, którym na tej inwestycji zależało”.
Wójt Krzysztof Jaworowski, który od pierwszych chwil był ogromnie zaangażowany w realizację inwestycji, powiedział: „Dzisiejsza uroczystość zwieńcza nasz czteroletni wysiłek, którego efekty możemy teraz ocenić. Kilkanaście izb lekcyjnych, stołówka, pełnowymiarowa hala sportowa, oczyszczalnia ścieków, amfiteatr przy szkole, nowoczesne systemy grzewcze i windy świadczą o tym, iż dołożyliśmy wszelkich starań, by powstał obiekt na miarę XXI wieku. Mimo wielu przeciwności i perturbacji związanych z budową tego obiektu oraz nieprzychylnych słów kierowanych przez nieprzychylnych nam ludzi - dopięliśmy swego i mamy obiekt, jakiego pozazdrościć może nam wielu”.
„Dziesięć lat temu, kiedy jako samorządy przejmowaliśmy na swoje barki lokalne szkolnictwo, w gminie funkcjonowało 12 wyeksploatowanych budynków szkolnych, w których uczyło się 812 uczniów. Dzisiaj jest 6 szkół podstawowych, 2 gimnazja z 717 uczniami i ponad 80 nauczycielami. Nie powstał u nas żaden zespół szkół, gdzie razem uczą się dzieci z podstawówki i gimnazjum. Jestem chyba jedynym wójtem na terenie powiatu, który ma odmienne zdanie w stosunku do łączenia szkół w zespoły. Podstawowym argumentem, który jest przeciwko, to różnica wieku i mentalności między uczniami gimnazjum i podstawówki. W naszej gminie podczas reorganizacji szkolnictwa prawie żaden nauczyciel nie stracił pracy. Ma u nas zatrudnienie wiele osób z innych gmin. To, że posiadamy najwięcej szkół wiejskich w powiecie, jest naszym świadomym wyborem. Kierujemy się przede wszystkim dobrem dzieci. Nakłady na oświatę w gminie są z każdym rokiem coraz większe i wiemy, że jest to taka sfera, w którą warto inwestować. Zdaję sobie sprawę, że liczba dzieci każdego roku się zmniejsza i kiedyś spowoduje to tzw. naturalne zamykanie szkół. Na dzień dzisiejszy, póki jest taki, a nie inny stan, nie zamierzamy niczego zmieniać” - twierdzi K. Jaworowski.
Symboliczną wstęgę otwierającą obiekt jako pierwszy przeciął bp A. Dydycz. On także dokonał aktu poświęcenia i odprawił Mszę św. w intencji wszystkich, którzy przyczynili się do tego realizacji przedsięwzięcia.
„Jest coś niesłychanie uroczystego w odkrywaniu osobowości młodego człowieka. Dzisiejsza Ewangelia pod tym względem ma wymowę jednoznaczną. Chrystus Pan kładzie największy nacisk na poczucie odpowiedzialności za wychowanie i kształcenie ludzi. Rozumiemy dobrze, dlaczego najwspanialsi przedstawiciele z naszej historii, patrząc na to, co się dzieje, myśląc o przyszłości Polski, tak bardzo przypominali, abyśmy nie zapominali o dobrym wychowaniu młodego pokolenia. Dzisiejsza uroczystość, podczas której ma swoje miejsce Najświętsza Ofiara, a także obrzęd poświęcenia tego budynku, to nie jest jakiś tylko dodatek. Nieraz myślimy sobie, że poświecenie wiąże się z naszą tradycją i ma swoje odniesienie do pewnych sugestii, które płyną z nauki Kościoła katolickiego - powiedział Ksiądz Biskup. - Chcę pogratulować tutejszej miejscowości pięknej szkoły i dzisiejszego spotkania”.
Kształcące się w tak pięknym budynku dzieci z pewnością będą potrafiły w dorosłym życiu docenić starania ich rodziców i pozostawią następnym pokoleniom podobną spuściznę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Do KRRiT wpłynęła skarga na manipulacyjny reportaż TVP uderzający w dobre imię o. Rydzyka

2024-12-19 10:13

Karol Porwich /Niedziela

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęła skarga na wyemitowany w TVP materiał szkalujący o. Tadeusza Rydzyka CSsR i całą rodzinę Radia Maryja. Chodzi o audycję wyemitowaną 13 grudnia pt. „Arcydzieło Rydzyka” - informuje Radio Maryja.

Więcej ...

Abp Galbas w kaplicy sejmowej: Kościół powinien z pasją angażować się w politykę

2024-12-19 11:59

PAP/Przemysław Piątkowski

Kościół powinien angażować się w politykę, bo ma prawo być w niej obecny. Mało tego, powinien to robić z wielką pasją, nie tyle poprzez biskupów, a poprzez Was, aktywnych, świeckich członków Kościoła, o których poglądach wiedzieli wasi wyborcy - powiedział metropolita warszawski abp Adrian Galbas do posłów i senatorów podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy sejmowej przed spotkaniem opłatkowym parlamentarzystów.

Więcej ...

30 mln pielgrzymów przyjedzie do Rzymu na obchody Roku Świętego

2024-12-20 08:33
Fontanna Czterech Rzek na Piazza Navona w Rzymie

Adobe Stock

Fontanna Czterech Rzek na Piazza Navona w Rzymie

W Rzymie tuż przed inauguracją Roku Świętego i oczekiwanym przyjazdem milionów turystów i pielgrzymów słynne remontowane zabytki odzyskują swój splendor. Zakończyła się renowacja fontanny Czterech Rzek na Piazza Navona. Dobiegają końca prace przy fontannie di Trevi; zniknęły już stamtąd rusztowania.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Abp Galbas w kaplicy sejmowej: Kościół powinien z pasją...

Kościół

Abp Galbas w kaplicy sejmowej: Kościół powinien z pasją...

Do KRRiT wpłynęła skarga na manipulacyjny reportaż TVP...

Kościół

Do KRRiT wpłynęła skarga na manipulacyjny reportaż TVP...

Czy pragnę dziś do końca otworzyć swe serce dla Boga?

Wiara

Czy pragnę dziś do końca otworzyć swe serce dla Boga?

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Co mamy czynić?

Wiara

Co mamy czynić?

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

Wiadomości

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...