Reklama

Jak będziemy obchodzić 2 kwietnia na Pradze, w Łowiczu i w centrum Warszawy

21.37 - rok później

Uroczysta Msza św. na placu Piłsudskiego, koncert Placido Domingo w Teatrze Wielkim, procesja światła ulicami miasta, odsłonięcie pomnika Papieża z dziećmi - wszystko to w hołdzie Janowi Pawłowi II, w pierwszą rocznicę Jego śmierci. - Mam nadzieję, że to będzie kontynuacja tych wielkich dni, których byliśmy świadkami przed rokiem. Przeżyjmy jeszcze raz te narodowe rekolekcje, ostatni dar Ojca Świętego - mówi ks. dr Andrzej Tulej, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralnym punktem obchodów będzie Msza św. 2 kwietnia ok. 21.00 na placu Piłsudskiego. - Chcemy jak najwierniej oddać atmosferę dni, które przeżywaliśmy po śmierci Papieża. Myślę, że obchody 2 kwietnia już na stałe wpiszą się w krajobraz polskiego Kościoła - twierdzi ks. Andrzej Tulej, koordynator obchodów pierwszej rocznicy śmierci Papieża. - Nowymi elementami upamiętnienia Papieża będą różne wykłady i konferencje naukowe - dodaje.
Obchody rozpoczną się już w piątek 31 marca. O godz. 18.30 młodzież zgromadzi się na Mszy św. w kościele akademickim św. Anny. Potem rozpocznie się procesja na plac Piłsudskiego, podczas której będą rozważane tajemnice bolesne Różańca - na podstawie tekstów Jana Pawła II. Około 22.00 na placu Piłsudskiego zostaną zapalone znicze.
Na drugi dzień obchodów organizatorzy zaplanowali sesje i konferencje naukowe w Pałacu Kultury i Nauki. Planowana jest także konferencja prasowa dotycząca inauguracji działalności Centrum Myśli Jana Pawła II. Wieczorem o 20.00 w kościele Dominikanów przy Freta odbędzie się koncert polskich artystów. Specjalną atrakcją tego dnia będzie koncert pt. Jan Paweł II in Memoriam pod dyrekcją Placido Domingo. Rozpocznie się o 18.30 w Teatrze Wielkim i będzie transmitowany przez telewizję oraz na telebimach ustawionych koło teatru.
Rocznica śmierci również będzie uroczyście obchodzona w diecezji warszawsko-praskiej. 2 kwietnia abp Sławoj Leszek Gódź odprawi o 12.30 Eucharystię w intencji beatyfikacji Jana Pawła II, a o 19.00 odbędzie się koncert Muzyka Sacra in Memoriam Jan Paweł II. Wieczorem w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie zostanie poświęcony pomnik Jana Pawła II z dziećmi. - Będzie to potężny ponad 4-metrowy monument - tłumaczy ks. prał. Edward Żmijewski, proboszcz. - Ten pomnik to owoc naszej modlitwy i ofiarności wiernych. To oni chcieli go postawić dla siebie - podkreśla ks. Żmijewski. - Kiedyś pamiętam jak w kościele rzuciłem luźną myśl: a może byśmy Papieżowi pomnik postawili. Od razu rozległy się brawa. To było nasze parafialne zobowiązanie, z którego się wywiązaliśmy - dodaje. Pomnik zostanie poświęcony przez abp Głódzia 2 kwietnia o godzinie 21.37.
Rocznicę tę uroczyście będą obchodzić też łowiczanie. „Pierwsza rocznica śmierci Ojca Świętego będzie dla nas szczególną okazją przypomnienia sobie tych chwil, gdy wraz z Nim czuwaliśmy u kresu Jego ziemskiej drogi” - pisze w liście do swoich wiernych bp Andrzej Dziuba. Ordynariusz zapowiedział, że tego dnia podczas każdej Mszy św. wierni będą się modlić o rychłą beatyfikacją Ojca Świętego. O godzinie 21.37 w łowickiej katedrze bp Dziuba odprawi Mszę św. w tej intencji. Biskup zaapelował do wiernych, aby - tak jak przed rokiem - ten dzień był pełen modlitwy i zadumy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

Teresa urodziła się 2 stycznia 1873 w Alençon - mieście we francuskiej Normandii. Była najmłodszą córką Ludwika i Zelii Martinów, przykładnych małżonków i rodziców, ogłoszonych wspólnie błogosławionymi 19 października 2008 r.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli