Magdalena Kozieł: - Po długiej drodze od napisania tekstu, po druk i kolportaż, gazeta w końcu trafia na parafię. Proszę powiedzieć kilka zdań o promocji i sprzedaży bezpośredniej już na parafii?
Reklama
Ks. Wojciech Jurek: - Najważniejszy moment promocji czasopism katolickich to sprzedaż tych pism konkretnemu czytelnikowi. W naszych warunkach dokonuje się to przez księży proboszczów w parafiach. Są różne sposoby dystrybucji gazet. Z tych ogólnie znanych to sprzedaż czasopism przez stojących przed kościołem ministrantów. Inny sposób to nabywanie prasy katolickiej w zakrystii u księdza. Jest to często utrudnieniem dla parafian, bo nie zawsze wierni mają czas na to, żeby do zakrystii wejść. Ciekawym sposobem, który napotkałem w kilku parafiach, jest roznoszenie gazet przez ministrantów czy też członków wspólnot parafialnych bezpośrednio do domów. W ten sposób czasopisma te docierają do czytelnika przed niedzielą i do każdego odbiorcy, co tym samym powoduje rozejście się całego zamówionego nakładu. Ze znanych i stosowanych w parafiach sposobów jest również segregowanie gazet według nazwisk w specjalnych do tego przygotowanych półkach lub wykładanie czasopism na stole przy wejściu do kościoła. Tak było na parafii, na której ostatnio w Gorzowie Wlkp. pracowałem. Wówczas każdy z wychodzących mógł nabyć gazetę, wrzucając pieniądze do skarbony. Co ciekawe, można było zauważyć, że ci, których nie było stać na kupienie gazet, zostawali w kościele, brali czasopismo do ręki i czytali je na miejscu.
- Niektórzy z proboszczów zachęcają wiernych do czytelnictwa pracy katolickiej w czasie ogłoszeń parafialnych…
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Zachęta ze strony duchownych do czytania prasy katolickiej jest bardzo ważnym aspektem promocyjnym. Poinformowanie wiernych w czasie ogłoszeń parafialnych, co ciekawego znajduje się w danym wydaniu gazety, powoduje o wiele większe zainteresowanie prasą katolicką. Właściwie odbywa się to niemal we wszystkich parafiach, gdyż księżom zależy także na poszerzaniu przez ich wiernych świadomości religijnej. I za to też chciałbym księżom proboszczom i wikariuszom bardzo podziękować.
- Dziękuję za rozmowę.
Ks. Wojciech Jurek jest zastępcą dyrektora diecezjalnego Wydziału Ekonomicznego oraz dyrektorem Wydawnictwa Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.