Reklama

W obronie autora wystawy antyaborcyjnej

Niedziela łódzka 14/2006

Pikietę w obronie autora wystawy antyaborcyjnej, Łukasza Wróbla, zorganizowała grupa studentów z Łodzi. Przed Sądem Rejonowym w Łodzi stanęło kilkanaście osób i przez kwadrans - z plastrami na twarzach, w kajdankach i z transparentami - protestowało przeciwko prześladowaniu poglądów pro-life, prawu pozwalającemu na zabijanie nienarodzonych i łamaniu praw kobiet.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Chcemy pokojowo zademonstrować swój sprzeciw wobec dyskryminowania osób o poglądach pro-life i cenzury prawdy o aborcji. Nie zgadzamy się na dyskryminujące prawo, dopuszczające zabijanie ludzi niepełnosprawnych lub z powodu okoliczności poczęcia. Protestujemy przeciwko łamaniu praw kobiet, poprzez ograniczanie im dostępu do prawdziwej i pełnej informacji o tragicznej naturze i konsekwencjach aborcji” - podkreśla Joanna Najfeld, która wyjaśniała dziennikarzom przyczyny pikiety.
Chwilę po manifestacji w sądzie rozpoczął się proces, jaki Łukaszowi Wróblowi wytoczyły osoby, które poczuły się urażone wystawą antyaborcyjną, prezentowaną w połowie 2005 r. w centrum Łodzi. Manifestanci uważają, że taki proces w ogóle nie powinien mieć miejsca. „Postawienie zarzutów Łukaszowi Wróblowi to narzucanie kagańca na wolność wypowiedzi. Nie może być tak, żeby ci, którzy protestują przeciwko zabijaniu nienarodzonych dzieci, byli za to ciągani po sądach” - mówi jeden z uczestników pikiety. „Przyszliśmy tutaj w geście solidarności z Łukaszem Wróblem, studentem z Warszawy, który jest sądzony za to, że pokazał prawdę o aborcji” - dodaje Najfeld.
Informacja o pikiecie rozeszła się po Łodzi spontanicznie. Wiedziały o niej choćby grupy charyzmatyczne i oazowe. „Nie wszyscy możemy tam przyjść, ale wspierajmy modlitwą ludzi, którzy występują w obronie życia” - pisali do siebie w e-mailach członkowie Ruchu Światło-Życie. Pikietę koordynował Komitet Poparcia Wystawy „Wybierz Życie” (www.nienarodzeni.pl).
Po kilkunastu minutach pikietowania do studentów podszedł policjant, przypomniał, że zgromadzenie jest nielegalne i poprosił o szybkie rozejście się. Ludzi jednak przybywało, więc policja wylegitymowała uczestników pikiety. Nie będzie jednak wyciągać konsekwencji, bo po kolejnych prośbach demonstranci opuścili teren przed sądem.
Wystawa antyaborcyjna autorstwa Łukasza Wróbla pojawiła się w czerwcu 2005 r. na rogu ul. Piotrkowskiej i al. Piłsudskiego - w bardzo eksponowanym miejscu Łodzi. 14 plansz prezentowało zdjęcia zabitych, nienarodzonych dzieci w zestawieniu ze zdjęciami ofiar wojen i kataklizmów. Kilka osób oskarżyło organizatora wystawy o prezentowanie w miejscu publicznym zdjęć „o nieobyczajnej treści”.
Sąd grodzki skazał Łukasza Wróbla na 40 godzin prac społecznych. Jednak student odwołał się do Sądu Rejonowego Łodzi. Proces Łukasza Wróbla toczy się z wyłączeniem jawności. Kolejna rozprawa - 8 maja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady