Przedstawiciele Kółek Żywego Różańca z naszej diecezji przybyli do Siemiatycz na swoje coroczne dni skupienia. Miejscem spotkania był, położony na terenie parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Dom Rekolekcyjny Sióstr Karmelitanek. Od początku wszyscy mieliśmy świadomość, że w pobliżu nas znajdują się ciche i rozmodlone siostry, które nieustannie adorują Pana Jezusa w kaplicy św. Józefa. Przyjechaliśmy tutaj z nadzieją, że w tym pięknym miejscu także doświadczymy bliskości Pana Boga.
Godzinkami do św. Józefa rozpoczęliśmy rekolekcje, przebiegające w tym roku pod hasłem Od autoewangelizacji do ewangelizacji przez kółka różańcowe. Wzięło w nich udział 89 uczestników z następujących miejscowości: Hajnówka, Łochów, Bielsk Podlaski, Sarnaki, Sterdyń, Węgrów, Brańsk, Ciechanowiec, Sokołów Podlaski, Siemiatycze. Na uwagę zasługuje fakt, iż wśród nas były osoby, które już od kilkudziesięciu lat należą do Apostolatu Maryjnego. Odmawiając codziennie Różaniec uczymy się w szkole Maryi, jak żyć całkowicie zgodnie z wymaganiami wiary chrześcijańskiej. Od naszej Matki i Apostołki Chrystusa oczekujemy pomocy w podejmowanej przez nas służbie nad rozszerzaniem królestwa Jej Syna. Tylko dzięki naszemu zaangażowaniu tradycja odmawiania modlitwy różańcowej na Podlasiu będzie dalej podtrzymywana i rozwijana.
Obecnie na terenie diecezji drohiczyńskiej jest już ponad 1000 Kółek Żywego Różańca. W trosce o formację duchową podejmujemy pracę nad własnym uświęceniem, także przez udział w rekolekcjach ewangelizacyjnych. W czasie tegorocznych konferencji głoszonych przez ks. Piotra Arbaszewskiego - doktoranta Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podjęte były głównie tematy dotyczące życia rodziny. Na przykładzie Maryi i św. Józefa ukazał on wzór macierzyństwa i ojcostwa. Dobra, rozmodlona rodzina pełni w Kościele posługę ewangelizacyjną. Jak powiedział ks. Piotr podczas jednej z konferencji: „Prawdziwy ewangelizator jest naśladowcą Jezusa (...) Ewangelizacja zaś jest wtedy, gdy ja potrafię pokazać Boga tam, gdzie wcześniej Go nie było”. To w rodzinie uczymy się naszego chrześcijaństwa i przygotowujemy się do służby Kościołowi. Dlatego na rekolekcjach próbowaliśmy także odpowiedzieć sobie na pytania odnoszące się do naszego powołania: „Kim jestem?”, „Do czego dążę?”, „Jaki jest cel mojego życia?”.
Tajemnica rekolekcji rozgrywa się w sercu człowieka skupionego, „słuchającego ciszy”. Dlatego z wielką uwagą przysłuchiwaliśmy się głoszonym naukom. Chcąc ewangelizować, musimy posiadać wiedzę dotyczącą misji Kościoła, a także coraz bardziej jednoczyć się z Jezusem, który dla nas się narodził, umarł i zmartwychwstał. Odmawiając codziennie poszczególne części Różańca pragniemy kontemplować Chrystusa. Rozważając tajemnice Jego życia, cierpienia i zmartwychwstania, odkrywamy nieustannie prawdę o skuteczności Różańca. Ta modlitwa wprowadza nas w żywą łączność z Jezusem przez Serce Jego Matki. Pomaga w uświęcaniu naszego życia w służbie Bogu i ludziom.
Z uwagi na przeżywany właśnie okres roku liturgicznego nie zabrakło także nabożeństw wielkopostnych: Drogi Krzyżowej i Gorzkich żali. Była też możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Rozmowa ze spowiednikiem wskazywała nam kierunek pracy nad sobą, tak intensywnie podejmowanej w okresie Wielkiego Postu. Jednak najważniejszym punktem każdego dnia było spotkanie z Jezusem Eucharystycznym podczas Mszy św. Głoszone przez ks. Piotra Arbaszewskiego homilie były pogłębieniem treści zawartych w konferencjach. Podczas modlitwy wiernych mogliśmy wypowiadać własne intencje, z którymi przyjechaliśmy na rekolekcje. Ogromnym przeżyciem duchowym było przyjęcie Komunii św. pod dwiema postaciami. W cichej modlitwie prosiliśmy Chrystusa o nadzieję i roztropność, która jest potrzebna do skutecznego ewangelizowania współczesnego świata.
Rekolekcje to także czas, kiedy możemy się ze sobą spotkać, by porozmawiać, wymienić się zdobytymi doświadczeniami i omówić z zelatorkami dekanalnymi program działania na najbliższe miesiące. Mieliśmy także okazję spotkać się ze znaną nam z anteny Radia Maryja panią Janiną Giers z Węgrowa. Dzieliła się ona z nami informacjami dotyczącymi jej posługi w Kole Przyjaciół Radia Maryja. Zachęceni jej dobrym słowem, postanowiliśmy włączać się intensywnie w działania zmierzające do wspierania katolickich mediów. Wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za ich rozwój i podejmowane przez nie dzieła nowej ewangelizacji.
Podczas naszych rekolekcji Siostry Karmelitanki zapewniły nam nie tylko dobre warunki mieszkaniowe, okazywały nam dużo życzliwości, ujęły swoją uprzejmością, uśmiechem i dobrocią. W połączeniu z humorem ks. Piotra Arbaszewskiego i ks. Romana Kowerdzieja rekolekcje te zachwyciły nas szczególną atmosferą, w której czuło się obecność Chrystusa.
Jesteśmy wdzięczni naszym kapłanom za trud i poświęcenie czasu na zorganizowanie i poprowadzenie rekolekcji, które tak bardzo ubogaciły nas duchowo. Spotkanie to pozwoliło nam zrozumieć głębię słów kard. Stefana Wyszyńskiego, który powiedział: „Różaniec to łańcuch bezpieczeństwa na stromej skale szczytów górskich. Nie wolno się zatrzymać na żadnej tajemnicy. Trzeba iść dalej. Bo pełnia życia jest u szczytu”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu