Reklama

Niedziela Lubelska

Rejowiec Fabryczny

Blisko Jezusa

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rejowcu Fabrycznym otrzymała relikwie św. Jana Pawła II. Wprowadzenie relikwii odbyło się podczas uroczystości odpustowych, połączonych z wizytacją kanoniczną wspólnoty, przeprowadzoną przez bp. Mieczysława Cisło.

Historyczne wydarzenie wpisało się w dzieje nie tylko parafii, ale i całego miasta Rejowiec Fabryczny. Podczas Sumy relikwie 1 stopnia (kropelka krwi Jana Pawła II zatopiona w niewielkim kawałku materiału) zostały wniesiona do świątyni przez proboszcza ks. Marka Chodorowskiego. Są one darem pozyskanym dla Rejowca Fabrycznego przez kard. Mariana Jaworskiego, honorowego obywatela tego miasta, który udzielił ostatniego namaszczenia Janowi Pawłowi II przed śmiercią. - Uznaliśmy, że wprowadzenie relikwii w święto Podwyższenia Krzyża jest właściwym czasem, ponieważ życie św. Jana Pawła II było naznaczone krzyżem - mówił Ksiądz Proboszcz. Relikwie z Krakowa przywiózł burmistrz Rejowca Fabrycznego Stanisław Bodys wraz z przewodniczącym Rady Miasta Robertem Szwedem. Bezpośrednio po Mszy św. wierni mogli po raz pierwszy ucałować relikwie; na co dzień są wystawione w kościele w specjalnej gablocie przy ołtarzu głównym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspólnota wspólnot

Parafia w Rejowcu Fabrycznym powstała w 1981 r. Budowniczym kościoła oraz obiektów parafialnych był ks. prał. Henryk Kapica, pierwszy proboszcz. Obecnie wspólnota liczy ok. 4 tys. wiernych, z czego ponad 1,5 tys. przebywa stale poza parafią. - To osoby, które wyjechały do pracy za granicą, ale wracają, by w rodzinnej parafii ochrzcić dzieci lub przyjąć sakrament małżeństwa - dzielił się ks. Marek Chodorowski. Na terenie parafii mieszkają też wyznawcy innych religii oraz osoby niewierzące; w ostatnim czasie wspólnota była świadkiem nawrócenia 3 osób. Wierni, którzy na co dzień tworzą żywą i zaangażowaną wspólnotę, chętnie uczestniczą w życiu religijnym, a także włączają się w działalność grup i stowarzyszeń. Radością proboszcza są kółka różańcowe, wspólnota neokatechumenalna, Bractwo Krzyża Świętego, Akcja Katolicka, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz chór i schola. Z pomocą w duszpasterskiej pracy przychodzą: wikary ks. Jarosław Chwiejczak, 5 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., katechetka Joanna Ćwikła, kościelny, organista oraz rada parafialna. - Takie zaangażowanie wiernych w różne formy życia wspólnotowego jest przykładem na to, że wiara jest dla nich bardzo ważna - podkreślał ks. Chodorowski, dziękując parafianom m.in. za uliczną ewangelizację na terenie miasta. Kapłani i parafianie troszczą się też o materialny rozwój parafii; w ostatnim czasie zostało wykonanych wiele prac w świątyni oraz wokół niej. - Ostatni rok był bardzo trudny pod względem wydatków materialnych, ale dzięki wielkiej życzliwości i ofiarności oraz zaangażowaniu parafian, udało nam się zrealizować zaplanowane inwestycje - podsumował proboszcz.

Reklama

Prawdziwe szczęście

Bp Mieczysław Cisło, spotykając się z mieszkańcami Rejowca Fabrycznego na modlitwie i serdecznych rozmowach, dziękował za świadectwo wiary i zaangażowanie w życie Kościoła. Zachęcał, by starsi dawali przykład dzieciom i młodzieży, szczególnie tym młodym, którzy 14 września z jego rąk przyjęli sakrament bierzmowania. - W czasach kultury egoizmu, gdy panuje nienasycona potrzeba posiadania wielu dóbr materialnych i przyjemności, trzeba być blisko Chrystusa - mówił bp Cisło. - Dojrzewajcie do piękna człowieczeństwa, do odpowiedzialności i wierności Chrystusowi pomimo różnych sytuacji, które zniechęcają do wiary. Przyjemności są zawsze chwilowe i nienasycone, a prawdziwe szczęście tkwi w poczuciu sensu życia i tego co robimy. Szczęście to bycie darem dla innych, a nie tylko życie dla siebie. Tylko Jezus zna twoje serce, dlatego zawsze bądź przy Jezusie - apelował do młodych Ksiądz Biskup.

Reklama

Dar krzyża

Podczas uroczystości odpustowych bp Mieczysław Cisło wskazał na znaczenie krzyża Chrystusa w życiu każdego człowieka. - Krzyż nie jest znakiem porażki i przegranej, ale jest znakiem zwycięstwa dobra nad złem, potwierdzonym zmartwychwstaniem Chrystusa - podkreślał. Z troską zwrócił uwagę, że we współczesnym świecie „Chrystus jest bezbronny wobec przemocy człowieka, a w naszej Ojczyźnie jest tyle sprzeciwu wobec krzyża, który przecież jest znakiem miłości”. Wyjaśniał, że pogarda dla krzyża rodzi się z odrzucenia Boga, który niepokoi sumienia. - Do dźwigania krzyża dojrzewamy każdego dnia, kiedy przyjmujemy cierpienia i krzyże w naszym życiu, i łączymy je z Chrystusem. Wtedy one stają się paschalnym zwycięstwem - zapewniał Ksiądz Biskup.

Podziel się:

Oceń:

2019-10-11 11:07

Wybrane dla Ciebie

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Nowy gwardzista szwajcarski: Dano nam solidne wprowadzenie

2024-05-06 12:49

Włodzimierz Rędzioch

W kwietniu skończył 23 lata, w poniedziałek 6 maja będzie jednym z 34 Szwajcarów, którzy wezmą udział w ceremonii zaprzysiężenia Gwardii w Watykanie. Jan Wetter pochodzi z Toggenburga we wschodnim szwajcarskim kantonie St. Gallen. Radio Watykańskie zapytało go, dlaczego zdecydował się dołączyć do papieskiej gwardii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?