Reklama

Błogosławi nam z Domu Ojca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. kan. Andrzej Domagała, proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Dąbrowie Górniczej: „Po raz pierwszy spotkałem się z ówczesnym kardynałem krakowskim Karolem Wojtyłą w 1974 r., na studiach seminaryjnych. Już wtedy zauważyłem, że jest to osobowość nieprzeciętna, wyjątkowa. Później całe moje kapłaństwo upływało pod znakiem Jego wielkiego Pontyfikatu. Kilka razy miałem szczęście być blisko Ojca Świętego, zarówno podczas moich pielgrzymek do Wiecznego Miasta, jak i Jego podróży apostolskich do Ojczyzny. Biło od tego Człowieka niezwykłe ciepło, pytał skąd jestem, rozmawiał ze mną jak z dobrym znajomym. Ten fenomen Ojca Świętego jest do dzisiaj dla mnie wielką tajemnicą. Rozmawiało się z Nim i przebywało obok Niego jak z kimś bardzo bliskim. Było bezpiecznie… Dla mnie jako księdza był i jest inspiracją, natchnieniem, często „mówię Ojcem Świętym” stosując trochę Jego styl w rozważaniach, przemówieniach, słowie Bożym. Gdy odchodził od nas - płakałem…
Po Jego śmierci wierni z kilku parafii Dąbrowy Górniczej zgromadzili się pod Pałacem Kultury Zagłębia. Prowadziłem rozważania, trudno było mówić o naszym Papieżu w czasie przeszłym. Były to niezapomniane, głębokie przeżycia, które nie skończyły się wraz z Jego śmiercią. Modlitwa za Ojca Świętego trwa. W naszej parafii każdego 2. dnia miesiąca śpiewamy Apel Papieski, a członkinie Żywego Różańca codziennie, nieprzerwanie od roku odmawiają Różaniec prosząc o beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II”.

Czesław Ryszka, senator RP, autor książek o tematyce religijnej: „Kiedy pisałem pierwszą na świecie książkę o «pomnikowym» tytule: Jan Paweł II Wielki, byłem nie tylko pod wrażeniem wielkiego Pontyfikatu Papieża Polaka, ale także przeżywałem Kościół powszechny ze stolicą w Rzymie jako instytucję kierowaną przez Bożą Opatrzność. Pisząc tę książkę w Rzymie, często siadałem na jednym z tarasów Kwirynału i patrzyłem na historyczne dzielnice Wiecznego Miasta. Spoglądałem na ciasno zbite ze sobą czerwone dachy domów, tworzące jakby wielką renesansową mozaikę, w której wyróżniały się baniaste, barokowe kopuły znanych rzymskich bazylik. Ta największa, zaprojektowana przez Michała Anioła, znajdująca się po drugiej stronie Tybru, przyciągała wzrok najbardziej. Tu znajdowało się centrum chrześcijaństwa, pod nią - grób św. Piotra. Tam urzędował Piotr naszych czasów - Jan Paweł II. Watykan z tego miejsca jawił się trochę jako wielka forteca, ale wystarczyło przyjść na środową audiencję generalną, aby dosłownie „otrzeć się” o wielkość Papieża, dotknąć jego śnieżnobiałych szat, ucałować w przelocie podaną rękę z pierścieniem Rybaka. Dzięki temu Papieżowi Watykan stał się bliski wszystkim. Większości wiernych spotkanie podczas audiencji wystarczyło na całe życie. Dochodziły do tego pielgrzymki przez liczne kraje świata, wielkie celebry na miejscach spotkań. Dla wybranych były jeszcze spotkania indywidualne, Msze św. w prywatnej kaplicy Papieża, rozmowy w bibliotece, wspólne z nim posiłki... Dzisiaj jesteśmy przekonani, że „otarliśmy się” nie tylko o Papieża Wielkiego, ale i Świętego.
Od roku nie ma Go już między nami, ale trudno wyobrazić sobie naszą epokę bez Jego obecności, nie sposób bowiem zliczyć wszystkich, którym w tych latach Papież dopomógł, z którymi się modlił i którzy mogli zobaczyć go z bliska. Zliczyć trudno również tych, którym obecnie Jan Paweł II błogosławi z Domu Ojca. Doprawdy, wielkość i świętość naszego Papieża stała się niezwykłym darem Opatrzności dla Kościoła i świata”.

Wysłuchała Agnieszka Raczyńska-Lorek

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny Ratusz zakazuje symboli religijnych w urzędach podległych Prezydentowi

2024-05-16 10:55
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

MEN prowadzi ofensywę wobec nauczania religii w szkołach, MSWiA, któremu podlegają sprawy wyznaniowe - próbuje ograniczyć środki na Fundusz Kościelny. W sukurs organom władzy centralnej idzie największy polski samorząd. Właśnie Prezydent m.st. Warszawy wydał zarządzenie zakazujące umieszczania krzyży w urzędach.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa przywiózł pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy

2024-05-16 16:45
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa przyjechał dziś do Strefy Gazy. Jest to pierwszy etap misji humanitarnej prowadzonej z Zakonem Maltańskim, we współpracy z Malteser International i innymi partnerami, mającej na celu przekazanie żywności i lekarstw mieszkańcom Gazy, odciętym od świata z powodu działań wojennych.

Więcej ...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli