Weronika Różycka: - W sosnowieckim „katoliku” w dn. 10-12 kwietnia, jak co roku, odbędą się rekolekcje, jednak tym razem będą miały zupełnie inny charakter...
Ks. Ryszard Gęgotek: - Tak, wraz z dyrektor szkoły, p. mgr Grażyną Podrazą doszliśmy do wniosku, że tegoroczne rekolekcje będą miały inny charakter, odbiegający od standardu, będą miały formę wyjazdowo-warsztatową.
- Skąd ten pomysł?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Współczesna młodzież potrzebuje innowacji, również w Kościele, dlatego w naszej szkole poszukujemy wciąż nowych metod i pomysłów, aby zainteresować uczniów tematem. Chodzi o to, aby wyzwolić w nich ukryte możliwości, a także pokazać, że rekolekcje, wbrew obiegowym sloganom, wcale nie muszą być nudne.
- Kto będzie prowadził rekolekcje dla licealistów?
- Ks. Marek Wyjadłowski, wikariusz parafii Chrystusa Króla w Dąbrowie Górniczej. Przy takiej formie rekolekcji do pomocy muszą włączyć się także wychowawcy i nauczyciele, którzy opiekować się będą poszczególnymi grupami. W sumie na rekolekcje wyjedzie około 100 uczniów i 15 nauczycieli.
- Jaki przebieg będzie miał pierwszy dzień rekolekcji?
Reklama
- Pierwszy dzień, to Dzień Doświadczenia Sensu Życia. Rozpocznie go konferencja wprowadzająca Księdza Rekolekcjonisty, po której młodzież uda się autokarami w 7 różnych miejsc. Tam będą próbowali odpowiedzieć na pytanie - kim jest dla mnie Chrystus i jakie jest Jego miejsce w moim życiu? Myślę, że czas przeżyty w tych różnych ośrodkach dopomoże takiej refleksji.
- Właśnie, a w jakie miejsca uda się młodzież?
- Pierwsza z grup pojedzie do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach, druga do klasztoru Sióstr Norbertanek w Imbramowicach, trzecia do zakładu karnego w Wojkowicach, kolejna do Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości w Katowicach. Piąta grupa uda się do Hospicjum w Mysłowicach, szósta do Wspólnoty „Betlejem” w Jaworznie, a ostatnia, ósma do Ośrodka Terapii Zajęciowej w tym mieście.
- Jak spędzą ten czas?
- Każda z grup będzie miała konkretne zadanie do wykonania, odbywać się będą spotkania z osobami tam przebywającymi, posługującymi, pracującymi. I tak np. w zakładzie karnym młodzież spotka się z osobami odpowiedzialnymi za resocjalizację, a u Misjonarek Miłości będzie pomagała w pracy wśród bezdomnych, w klasztorze kontemplacyjnym natomiast przewidziana jest m.in. wspólna modlitwa z zakonnicami.
- A co po powrocie?
- We wtorek (11 kwietnia) przewidziany jest tzw. Dzień Świadectw, podczas którego w Oratorium parafii św. Tomasza uczestnicy rekolekcji podzielą się swoimi przeżyciami, doświadczeniami z przeżytego dnia. Środa będzie dniem pokuty i Eucharystii.
- A w jaki sposób młodzież gimnazjalna przeżyje rekolekcyjne dni?
Reklama
- Dla nich zorganizowany został 3-dniowy wyjazd rekolekcyjny do Domu Rekolekcyjnego „Święta Puszcza” w Olsztynie. Nauki rekolekcyjne prowadził tam będzie misjonarz z Marianhill, o. Honorat.
- Jakich owoców należy spodziewać się po takich rekolekcjach?
- Wydaje mi się, że młodzież zainteresowana będzie takimi nowościami, a o owocach trudno teraz mówić. Na nie, jak zwykle, trzeba będzie poczekać.
- Dziękuję za rozmowę.