Reklama

Inauguracja Roku Michaela Willmanna w Krzeszowie

Niedziela legnicka 14/2006

2 kwietnia br. podczas głównych, diecezjalnych obchodów rocznicy śmierci Jana Pawła II, które będą miały miejsce w Krzeszowie, zainaugurowany zostanie także obchód Roku Michaela Willmanna, malarza baroku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Temu tematowi była poświęcona konferencja prasowa, która odbyła się 14 marca br. w Krzeszowie. Tu bowiem, zarówno w bazylice krzeszowskiej, a szczególnie w kościele brackim pw. św. Józefa, pozostały największe dzieła tego malarza zwanego też śląskim Rembrandtem.
Konferencji przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. Wzięli w niej udział: kanclerz Kurii ks. Józef Lisowski, ks. prał. Stanisław Szupieńko - dyrektor kurialnego Referatu ds. Sztuki Sakralnej, ks. Włodzimierz Gucwa, delegat biskupi ds. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, oraz ks. Piotr Dębski, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej.
Na wstępie Biskup Legnicki przypomniał niezwykłą wartość i piękno miejsca, w którym miało miejsce spotkanie z dziennikarzami. Wspomniał swoje pierwsze spotkania z Krzeszowem i wrażenia, które odniósł i zapowiedział rozpoczęcie roku Michaela Willmanna w związku z przypadającą 300. rocznicą jego śmierci.
Postać malarza zaprezentował zebranym ks. prał. Stanisław Szupieńko, ukazując jego drogę życia i rozwój artysty, który dokonywał się przez lata. Radosnym i szczęśliwym stał się fakt, że ostatnie lata swego życia związał ze Śląskiem i wykonywał prace szczególnie na rzecz cysterskich opactw w Lubiążu i Krzeszowie. Prezentację osoby malarza, połączoną z prezentacją multimedialną, ks. Szupieńko przedstawił na trzech płaszczyznach: nota biograficzna, spuścizna malarska i okres pobytu i działalności artysty w Krzeszowie. Szczegóły z życia malarza przybliżymy w kolejnych relacjach z obchodu Roku Willmannowskiego, dziś tylko przypomnijmy, że urodził się w 1630 r. w Królewcu, a od 1660 r., związał swe życie z opactwem cysterskim w Lubiążu, gdzie wybudował sobie dom, ożenił się i prowadził pracownię malarską. Zmarł również w Lubiążu, w 1706 r. A jego związki z Krzeszowem? Otóż, w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki krzeszowskiej z obrazem Matki Bożej Łaskawej znajduje się druga świątynia, nosząca wezwanie św. Józefa, wzniesiona w latach 1690-1696. Tę jednonawową świątynię z wydzielonym głębokim prezbiterium i wieńcem kaplic biegnących wzdłuż nawy, wyróżnia niepowtarzalna dyspozycja przestrzenna wnętrza. Wykorzystując te możliwości, zrealizowano olbrzymie, bo składające się z około 50 fresków dzieło malarskie, związane z kultem św. Józefa. Autorem tego największego założenia freskowego na północ od Alp jest właśnie Michael Willmann. Zespół ponad 50 fresków zachwyca rozmachem i kunsztem artystycznych wizji oraz bogactwem treści teologiczno-biblijnych. W strefie prezbiterialnej kościoła dominuje, ujęta w jakby tryptykową kompozycję scena Pokłonu Trzech Króli. W kaplicach obiegających nawę umieszczone zaś zostały sceny smutków i radości św. Józefa, utrzymane w klimacie rodzajowego malarstwa niderlandzkiego. Właśnie to dzieło zachwyca wielu pielgrzymów i turystów i warte jest obejrzenia podczas pobytu w Krzeszowie.
Program obchodu Roku Willmannowskiego przedstawił dziennikarzom ks. Włodzimierz Gucwa. Składać się nań będą liczne koncerty, sympozjum naukowe, konkursy dla dzieci i młodzieży, plener malarski, a przede wszystkim modlitwa w ramach kolejnych, tradycyjnych pielgrzymek odbywanych co roku do Krzeszowa (szczegółowe kalendarium na najbliższy czas zamieszczamy w ramce). Spotkania będą miały też charakter międzynarodowy, gromadząc na nich szczególnie uczestników z Polski, Czech i Niemiec.
Podczas konferencji ks. prał. Józef Lisowski przedstawił także plany związane z dalszą rewaloryzacją zespołu opactwa Cystersów wraz z otoczeniem, w ramach pozyskanych środków unijnych (rozmowę z Księdzem Kanclerzem zamieszczamy na str. II).
Ks. Piotr Dębski przedstawił natomiast plany związane z dalszym remontem krzeszowskich organów, które zostały wybudowane w XVIII w. przez Michaela Englera (pisaliśmy niedawno o tym instrumencie na łamach „Niedzieli legnickiej”), co umożliwi w przyszłości organizację koncertów z udziałem najwybitniejszych artystów.
W podsumowaniu Biskup Legnicki stwierdził, że Krzeszów jest miejscem ciągle żywym, przyciągającym kolejne grupy i stany w diecezji. W bieżącym roku bowiem do już odbywanych pielgrzymek dołączą po raz pierwszy diecezjalne pielgrzymki prawników i Sybiraków. On sam swoich gości również przywozi do Krzeszowa, dając im okazję spotkania z tym niezwykłym miejscem pielgrzymkowym.
Konferencja zakończyła się z wiedzaniem tamtejszych kościołów, aby każdy z uczestników mógł osobiście zapoznać się z dziełem Michaela Willmanna, a także zapoznać się, lub odkryć na nowo inne elementy składające się na wystrój wnętrza świątyń.
I my zapraszamy do skorzystania z każdej okazji do wyjazdu do Krzeszowa, aby zatrzymać się na modlitwie przed obrazem Matki Bożej Łaskawej - Królowej Sudetów, ukoronowanym przez Papieża Jana Pawła II, a także odetchnąć pięknem dzieł artystycznych, które tam się znajdują.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Więcej ...

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

Archiwum prywatne

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...