Reklama

Wałbrzych pamięta!

7 kwietnia 2005 r., w przeddzień pogrzebu Jana Pawła II, blisko 30 tysięcy wałbrzyszan modliło się za umiłowanego Ojca Świętego podczas Mszy św. na miejscowym stadionie, a 10 tysięcy wzięło udział w pielgrzymce do krzyża milenijnego na górze Chełmiec, pokonując w obie strony ponad 15 km. Czy te wydarzenia zaowocowały? Czy wałbrzyszanie chcą nadal słuchać Jana Pawła II?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez lata Czerwone Zagłębie

Wałbrzych to miasto niebanalne z wielu powodów. Kiedyś próbowano stworzyć tu „czerwone zagłębie”. Realizowano w sposób wzorcowy doktryny polityczne wrogie Kościołowi i narodowi polskiemu. Ile złego wśród kolejnych pokoleń wałbrzyszan ta idea wyrządziła, wiedzą najlepiej ci, którzy zostali skrzywdzeni i kapłani, których ofiarna służba pomogła przetrwać te trudne czasy. Dzięki ich postawie, niezłomnej i okupionej wieloma ofiarami powstawały kolejne świątynie, a z ambon płynęły słowa otuchy i prawdy. Często mówiło się o tym mieście, że to teren misyjny. Wiele w tym prawdy. Od kilku zaledwie lat w tym mieście władza samorządowa jest przyjazna Kościołowi, co wyraża się wspólnymi inicjatywami służącymi integracji mieszkańców. To ważne, że po tak długim okresie, kiedy próbowano ośmieszać lub wręcz złamać religijność w tym mieście, istnieje dobry klimat wokół inicjatyw religijnych.
Ogromne znaczenie dla Wałbrzycha ma fakt ustanowienia diecezji świdnickiej. Bliskość biskupa i seminarium duchownego wnosi w to miasto nowy powiew, nadzieję i siłę.

Grupa Ludzi Jana Pawła II

Kiedy więc organizatorzy ubiegłorocznych wydarzeń na stadionie otrzymali błogosławieństwo od bp. Ignacego Deca, z wiarą przystąpili do realizacji pomysłów. Zdarzył się cud, 7 kwietnia 2005 r. wałbrzyszanie zdali egzamin, przybyli tłumnie i uczestniczyli we Mszy św. (bardzo dużo rozdzielono Komunii św.). Wielu przeżyło po raz pierwszy od wielu lat Eucharystię. Wieczorny apel pokazał, jakie pokłady miłości drzemią w ludziach. Podczas tamtych chwil narodziła się inicjatywa, którą nazwano Grupa Inicjatywna „Ludzi Jana Pawła II”. Świeccy i duchowni postanowili podtrzymywać ten żar, który świadectwem życia rozniecił umiłowany Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co zrobiliśmy?

Już miesiąc później odbył się apel modlitewny w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu. Kolejne apele odbywają się co miesiąc w innej parafii, tworząc Sztafetę Apelową poświęconą Janowi Pawłowi II. Latem organizowano plenerowe wyjścia w teren, wędrując po wałbrzyskich górach całymi rodzinami, modlono się w trakcie polowych Mszy św. Padł również pomysł napisania książki dla Jana Pawła II złożonej ze świadectw wałbrzyszan, i tym razem mieszkańcy nie zawiedli, książka już jest w druku! W październiku 2005 r. w wałbrzyskiej hali sportowej odbył się I Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie”. Ponad 20 zespołów z miasta i okolic, w sumie ponad 400 wykonawców, najpierw modliło się podczas Mszy św. odprawianej w tym niecodziennym miejscu przez wałbrzyskich duszpasterzy pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, po czym cały dzień śpiewało i muzykowało na chwałę Pana. Nagrano płytę z przeglądu i niedługo będzie ona dostępna. Wiosną wybrane zespoły będą koncertowały na wałbrzyskim Rynku. W każdy ostatni piątek miesiąca, nieprzerwanie od wielu miesięcy, na wałbrzyskim Podgórzu u Pallotynów jest odprawiana Msza św. o godz. 18.00, a po niej odbywają się otwarte spotkania formacyjne dla tych, którzy chcą bliżej poznawać naukę Jana Pawła II.

Reklama

Kalendarium Dni Papieskich

Grupa muzyczna, pod nazwą „Ludzie Jana Pawła II” gromadzi z całego miasta i okolic zespoły parafialne, tworząc ok. 80-osobowy chór. Od kilku tygodni ćwiczą przed planowaną Mszą św. na stadionie w dniu 7 kwietnia 2006 r. W wałbrzyskim ratuszu spotyka się Komitet Organizacyjny pod przewodnictwem prezydenta miasta, który ustala harmonogram działań i zadań z planowanymi wydarzeniami związanymi z rocznicą śmierci Jana Pawła II. 2 kwietnia w kościele pw. Świętych Aniołów Stróżów po wieczornej Mszy św. odbędzie się koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II w wykonaniu uczniów Wałbrzyskiej Szkoły Muzycznej, a o godz. 21.00 modlitwa Apelu aż do godz. 21.37. W piątek 7 kwietnia o godz. 17.00 rozpocznie się na wałbrzyskim stadionie Msza św. poprzedzona (od godz. 16.00) programem muzyczno modlitewnym, a po zakończonej Eucharystii, jak pozwolą na to warunki atmosferyczne, wyruszy pielgrzymka do krzyża milenijnego gdzie o 21.00 odbędzie się Apel, a o godz. 21.37 modlitewne czuwanie i zapalenie świec. W całym mieście i okolicach zabrzmią dzwony kościelne oraz syreny alarmowe. Jeżeli warunki nie pozwolą na wyjście do krzyża, czuwanie i modlitwa odbędzie się na stadionie.

Reklama

Golgota Świętokrzyska

Wydarzeniem wyjątkowym i znaczącym będzie planowane oratorium Golgota Świętokrzyska. Lament u wrót Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu - Janowi Pawłowi II - z miłością... 8 kwietnia w kościele Świętych Aniołów Stróżów o godz. 19.00.
Dzieło stworzone przez Zbigniewa Książka, autora tekstów i Piotra Rubika kompozytora urzeka pięknem i głębią. 150 wykonawców, chór, orkiestra, soliści i narratorzy tworzą dzieło wyjątkowe i niepowtarzalne. Słuchacze od samego początku dają się porwać pięknej muzyce i głębokim tekstom opartym między innymi na Tryptyku rzymskim Jana Pawła II. Koncerty oratorium odbywają się w całej Polsce i cieszą się ogromnym zainteresowaniem, przeważnie zaplanowane 1,5 godziny dzięki bisom przedłuża się do 2, a nawet 2,5 godzin koncertu. To szczególne wydarzenie jest jakby kulminacją Wałbrzyskiego Tygodnia Papieskiego i jednocześnie wprowadzeniem w tajemnicę Niedzieli Męki Pańskiej oraz Wielkiego Tygodnia.

Dziękujmy za wspaniałe owoce

31 lipca po raz pierwszy w historii tego miasta swój początek będzie miała Świdnicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymi wyruszą w I etapie z kościoła Świętych Aniołów Stróżów i ulicami miasta dotrą do Świebodzic, a stamtąd do Świdnicy, gdzie następnego dnia ruszą w dalszą drogę. To są owoce, które widać lub będzie widać, a ile jest tych osobistych, bezimiennych a tak ważnych? Wałbrzych to miejsce dobre jak każde inne na uświęcanie swojego życia, na zbliżanie się do Pana Boga, wystarczy tylko uważnie przyglądać się tym wyspom dobra i miłości, których jest coraz więcej w oceanie problemów, trosk i niepokojów. Chciejmy docierać na te wyspy i odkrywajmy wciąż nowe.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady