Reklama

Konin

Pomnik Prymasa Tysiąclecia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Program obchodów Roku Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Koninie był bardzo bogaty. Ostatnią, jakże ważną w skali miasta uroczystością było odsłonięcie i poświęcenie pomnika Prymasa Tysiąclecia. Odbyła się ona 11 listopada, w 83. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomnik autorstwa Wawrzyńca Sampa stanął w jednym z najbardziej malowniczych, zdaniem mieszkańców Konina, miejscu - na skwerze położonym u zbiegu ulic: Jana Pawła II, Kardynała Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszki. O godz. 15.00 rozpoczęła się uroczystość, w której oprócz mieszkańców Konina uczestniczyło wielu gości. Przybyli księża biskupi Czesław Lewandowski i Roman Andrzejewski, a także liczni kapłani, siostry zakonne i alumni. Obecni byli też politycy różnych opcji, przedstawiciele władz samorządowych, wojska, policji, straży pożarnych, a także kombatanci, poczty sztandarowe związków zawodowych, organizacji społecznych i zakładów pracy oraz harcerze.

"Księże Prymasie, w tym pomniku witamy Cię w Koninie jako kogoś żywego i obecnego... Przychodzimy dziś do Ciebie, by powiedzieć, że pamiętamy Twoją naukę, cierpienie, ewangeliczną postawę miłości i przebaczenia" - powiedział na wstępie dziekan dekanatu konińskiego, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Koninie, ks. prał. Zdzisław Rogalski.

W fundamencie pomnika został umieszczony jego akt erekcyjny ( znajdują się na nim m.in. nazwiska inicjatorów, sponsorów i budowniczych monumentu). Wmurowania aktu dokonali wiceprezydent Konina Andrzej Sybis oraz Księża Biskupi. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonał Stanisław Tamm, były wojewoda wielkopolski.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Czesław Lewandowski, kazanie wygłosił bp Roman Andrzejewski. Nawiązując do treści czytania mszalnego z Księgi Machabejskiej, powiedział, że Bóg sprawia rzeczy w ludzkim pojęciu niemożliwe do sprawienia - tak wskrzesił po 123 latach niewoli naszą Ojczyznę, z chorowitego człowieka - Stefana Wyszyńskiego - uczynił "mocarza ducha", który uratował Kościół i naród polski w dobie komunistycznego zniewolenia. Ksiądz Biskup wyraził ubolewanie, że obecnie, na skutek współczesnej niewoli, tak wielu ludzi nie może obchodzić Święta Ojczyzny, gdyż podlegają obowiązkowi pracy w niedziele i dni świąteczne.

Na zakończenie Eucharystii przemówił wikariusz biskupi na rejon koniński - ks. prał. Antoni Łassa. Podkreślił, że katolicy są zobowiązani do podjęcia dziedzictwa pozostawionego w nauczaniu teologicznym i społecznym kard. Wyszyńskiego, a także do naśladowania jego głębokiej wiary w Boga, czci dla Matki Bożej i ofiarnej miłości do Ojczyzny. Taka postawa jest najpiękniejszym i najbardziej autentycznym wyrazem hołdu, przywiązania i szacunku dla wielkiego Prymasa Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Są wstępne wyniki egzaminu dojrzałości. Jak poszło tegorocznym maturzystom?

2025-07-08 09:04

Ks. Jerzy Babiak

Maturę zdało 80 proc. tegorocznych absolwentów wszystkich szkół ponadpodstawowych; 13 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu - podała we wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Więcej ...

Chile: coraz mniej katolików, Kościół potrzebuje żywych wspólnot

2025-07-08 17:44

Grażynak Kołek

Spis ludności Chile wykazał, że coraz mniej mieszkańców tego południowoamerykańskiego kraju deklaruje się jako katolicy. Z kolei coraz więcej określa siebie mianem osób bez przynależności religijnej lub deklaruje przynależność do wspólnot protestanckich.

Więcej ...

IMGW: mogą pojawić się podtopienia. Sytuacja nie jest w 100% bezpieczna

2025-07-08 15:17

Adobe.Stock

Kulminacyjny moment opadów przypadnie w nocy z wtorku na środę; prognozy są korzystniejsze niż te z września 2024 roku - poinformowały we wtorek na konferencji IMGW i Wody Polskie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie