Reklama

Sesja naukowa i modlitwa o beatyfikację Jana Pawła II

W wigilię 1. rocznicy odejścia do domu Ojca Jana Pawła II w auli sandomierskiego Domu Katolickiego im. św. Józefa odbyła się sesja naukowa pod hasłem „Szukałem was...” wraz z modlitwą o beatyfikację Jana Pawła II. W wypełnionej po brzegi sali byli obecni biskupi, księża, alumni sandomierskiego seminarium, siostry zakonne, nauczyciele, katecheci oraz młodzież z całej diecezji sandomierskiej. Wśród obecnych byli również przedstawiciele słowackiego miasta Spisska Bela współpracującego z Ożarowem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sesję naukową wprowadził zebranych ordynariusz diecezji bp Andrzej Dzięga. Głos zabrali trzej prelegenci, którzy omówili różne aspekty pontyfikatu Jana Pawła II. Jako pierwszy przemówił wieloletni współpracownik i przyjaciel Papieża kard. Stanisław Nagy SCJ z Krakowa, który mówił na temat Jan Paweł II - Osoba i Czyn. Prof. Michał Seweryński, minister Edukacji i Nauki RP, przedstawił temat Jan Paweł II - Jego Dzieło dla Polski oraz pierwszy prezydent Słowacji Michal Kovac nakreślił obraz Jan Paweł II - Jego Dzieło dla Europy i świata.
Ksiądz Kardynał wspominał osobiste spotkania z Janem Pawłem II. Swoją opowieść kard. St. Nagy rozpoczął od lat 50., kiedy Papież posługiwał jako wikary i był on słuchaczeczem homilii młodego kapłana. Potem wspólna praca na uniwersytecie. Choć na innych kierunkach, to jednak wspólne podróżowanie. Jak stwierdził kard. Nagy: - Jan Paweł II „miał nieprzeciętną inteligencję. Był człowiekiem, który miał swój tok myślenia, wyprzedzający każdą myśl”. Ojciec Święty - według Księdza Kardynała - „rozumiał, a potem umiał to, co zrozumiał, w kapitalny sposób wiązać w syntezę”. Osobiste relacje z Karolem Wojtyłą zacieśniły się w okresie biskupstwa krakowskiego. Już wtedy reżim komunistyczny swoje ostrze zwrócił na kard. Wojtyłę. „Pamiętam jak dzisiaj - wspominał kard. Stanisław Nagy - przed jedną z wypraw przyszła wiadomość, że przy kościele św. Anny rozrzucono ulotki Uwżaj, bo zginiesz. On nie uważał. Nie należał do tych, którzy się bali”. Podczas jednej z wypraw narciarskich - wspominał Ksiądz Kardynał - „szedł daleko przede mną, ja w pewnej chwili dołączyłem do Niego, a On stał, tak się zamyślił. A potem z pasją dwa razy wbił kijek w śnieg i powiedział: A oni chcą ten Naród zniszczyć”. Papież był rozmiłowany w Ojczyźnie i był jedynym poetą Polski, który napisał poemat o Ojczyźnie. Ojczyzna nie była mglistą ideą, była rzeczywistością, z którą Papież był ściśle związany. „Śmiem twierdzić - kontynuował - że nie tylko był wielkim biskupem polskim, ale że był jednym z największych papieży. Zapatrzony i rozmiłowany w Ojczyźnie. W jej kulturze, w jej języku”.
Następnie gość z Warszawy - prof. Michał Seweryński, minister Edukacji i Nauki RP przedstawił temat Jan Paweł II - Jego Dzieło dla Polski. Minister Edukacji poprosił zgromadzonych, aby potraktowali jego słowa „jako jedne z tych wielu głosów, które daje się słyszeć dzisiaj w Polsce o tym, co nam dał Ojciec Święty Jan Paweł II”. „Myślę - kontynuował Pan Profesor - że przede wszystkim dał nam świadectwo niezłomnej wiary, wiary w Chrystusa (...). Chrześcijaństwo zaszczepiał nam przez wierność Krzyżowi, przez szacunek dla Krzyża” i to dzięki niemu krzyż powrócił do szkół, instytucji państwowych. Papież umacniał w Polakach nadzieję do wolności, zwłaszcza w najtrudniejszym czasie stanu wojennego. „To On odbudował w Polakach poczucie dumy narodowej, uczył nas miłości do Ojczyzny” - dodał prof. Seweryński. To w spotkaniach z Ojcem Świętym emigranci z Polski widzieli Ojczyznę. On natomiast nigdy nie zapominał w swoich modlitwach o Polakach na obczyźnie. W Polsce wzmocnił Kościół instytucjonalny, tworząc nowe metropolie i nowe diecezje, ponieważ troszczył się o wiernych. Na podsumowanie, kim był dla nas Ojciec Święty, prof. Michał Seweryński powiedział: „Był dla nas darem Bożym. Za życia przez swoje pasterskie posługiwanie, przez te liczne pielgrzymki do Polski (…) i po śmierci jest dla nas darem Bożym, bo już stał się pośrednikiem pomiędzy nami a Bogiem”.
Trzeci mówca - pierwszy prezydent Słowacji Michal Kovac nakreślił obraz Jan Paweł II - Jego Dzieło dla Europy i świata. Pierwsza część wypowiedzi Prezydenta Słowacji opierała się w głównej mierze na papieskim dokumencie Slavorum Apostoli, w którym „Ojciec Święty podarował Europie nową wizję, wizję zjednoczenia. Wizję wspólnoty narodów pod znakiem nowych współpatronów, którzy dążyli do poszanowania godności każdego narodu. Godności człowieka, za pośrednictwem języka i kultury chrześcijańskiej. Do jedności Wschodu i Zachodu”. Papież podczas swoich licznych pielgrzymek nieustannie wołał: „Nie bójcie się przyjąć Chrystusa! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. Prezydent Kovac przypomniał również ekumeniczne spotkania Ojca Świętego. Jak jego poprzednicy, tak i prezydent Michal Kovac podkreślił potrzebę modlitwy o rychłe wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II.
Zwieńczeniem sesji stała się rocznicowa, koncelebrowana przez biskupów sandomierskich i 30 kapłanów Msza św. pontyfikalna w sandomierskiej bazylice katedralnej, odprawiona o godz. 12.00, której przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Nagy. Jej intencją szczegółową była rychła beatyfikacja sługi Bożego Jana Pawła II. W homilii kard. Nagy nawiązał do wcześniejszego wystąpienia w Domu Katolickim i przybliżył wiernym ostatnie chwile naszego kochanego Papieża. Na zakończenie Kardynał przypomniał również o wizycie Papieża w Sandomierzu. Stwierdził, że ślady papieskich nóg obecne są w sandomierskiej katedrze. Na zakończenie Kardynał wezwał mieszkańców Sandomierza i diecezji, aby będąc wierni słowom Jana Pawła II z 12 czerwca 1999 r., zachowali tradycję wiary chrześcijańskiej ojców w miłości Boga, Ojczyzny i bliźniego. Jak napominał w homilii Ksiądz Kardynał, należy zachować to dziedzictwo i życiem świadczyć o jego głębi.
Podczas Mszy św. Biskup Ordynariusz odmówił akt oddania Niepokalanemu Sercu, a Biskup Senior Wacław odmówił modlitwę o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Wspólne modlitewne spotkanie zakończyło się odczytaniem przez przedstawicieli wspólnot z Poznania: Katolickiej Wspólnoty Rodzin Oficerów Wojska Polskiego i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kresowian, deklaracji przystąpienia do duchowego przedsięwzięcia „Inicjatywa 21.38”. Modlitwą stały się również słowa bp. Andrzeja Dzięgi, który prosząc o błogosławieństwo na rozesłanie powiedział: „Sługa Boży Jan Paweł II niech wspiera nasze działania wobec Boga”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Entuzjazm głoszenia Ewangelii

2024-05-09 10:50

Monika Książek

Duchowy entuzjazm, z jakim apostołowie głosili prawdę o Chrystusie zmartwychwstałym, był znakiem dla innych, że mówili prawdę.

Więcej ...

Matko Boża Pocieszenia, módl się za nami...

2024-05-12 20:50
Matka Boża Pocieszenia w Pasierbcu

Mateusz Góra

Matka Boża Pocieszenia w Pasierbcu

Obraz, przed którym chcemy dziś się zatrzymać, nie jest obrazem oryginalnym. Ten pierwotny obraz był późnogotycki, namalowany temperą na desce.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 13.): Po drugiej stronie

2024-05-12 21:31

Mat.prasowy

Po co się zwierzać Jezusowi, skoro On i tak wszystko wie? Czy w modlitwie wystarczą same formuły? Czy każda myśl na modlitwie to rozproszenie? Zapraszamy na trzynasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o Maryi przynoszącej światu Boga z ludzkim sercem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania