Przypomniała, że w czasie obrad przedstawiciele tego regionu wyraźnie wskazywali, że system globalny zniszczył tamtejszą ziemię, wodę i kulturę. Według CIDSE tylko wspólne działania mogą położyć kres niepohamowanemu indywidualizmowi i konsumpcji. Kościół dzięki Synodowi może pójść nową drogą globalnej zmiany sposobu myślenia w dziedzinie ekologii.
„Cierpienia ludzi i całego stworzenia na terenie Amazonii są skutkiem imperialistycznego sposobu życia. Ale następstwa produkcji gospodarczej ponoszą inni” – podkreślił inny zaproszony ekspert, dyrektor niemieckiego dzieła pomocy „Misereor” Pirmin Spiegel. Jego zdaniem, ten model rozwoju zagraża równowadze na Ziemi i rozwija nierówności na skalę światową.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z kolei przedstawiciele ludności tubylczej przekonywali na Synodzie, że utrata ich kultury jest stratą dla wszystkich narodów, a ich zrównoważony sposób życia stanowi inspirację do życia w zgodzie z przyrodą.
CIDSE zrzesza 18 katolickich organizacji na rzecz rozwoju z Ameryki Północnej i Europy, działających w 120 krajach świata.