„Czytanki majowe” - jak je określa rektor tej uczelni ks. dr Marian Biskup, pod którego redakcją przygotowano tę publikację - stanowią istotny punkt wieczornych majowych spotkań z Maryją i Jej Synem. Cztery dotychczas wydane tomiki były związane tematycznie z Archidiecezjalnym Kongresem Powołaniowym, Rokiem Różańca Świętego, 150. rocznicą ogłoszenia Dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny oraz z Rokiem Eucharystii.
Konstrukcję tematyczną piątego tomiku Rozważań Majowych stanowią uroczystości, święta i wspomnienia Matki Bożej w roku liturgicznym. Zdaniem Księdza Rektora, decyzja o przyjęciu właśnie takiej koncepcji ma nie tylko swoje teologiczne uzasadnienie, ale wypływa też z „maryjnej duchowości”. Ksiądz Rektor wyjaśnia, że szukając odpowiedniego motywu do tegorocznych „majówek” oparł się na wydanej w 1981 r. książce pt. Sylwetki Matek Kapłanów. Prawie 130 świadectw kapłanów o swoich matkach stanowi frapującą, a zarazem wzruszającą treść tej publikacji. Przywołane przez synów matki są szlachetną reprezentacją matek kapłanów naszego Kościoła. Jednakże na czele tej imponującej procesji kroczy Matka Najwyższego Kapłana Jezusa Chrystusa - Najświętsza Maryja Panna.
Autorami rozważań są przede wszystkim alumni V roku wrocławskiego seminarium duchownego. Były one przygotowywane, podobnie jak i w latach ubiegłych, w ramach ćwiczeń z homiletyki, prowadzonych pod kierunkiem ks. dr. Adama Bałabucha, wikariusza generalnego diecezji świdnickiej.
- Wszystkim uczestnikom tych medytacji, a zwłaszcza nabożeństw majowych, wsłuchujących się w treść rozważań, życzę, aby codzienne majowe spotkania z Maryją i Jej Synem zaowocowały rozbudzeniem miłości do Maryi, Jezusa i całego Kościoła. Jest bowiem jedna Matka, która kocha wszystkie dzieci, nigdy o Niej nie zapomnijmy - apeluje ks. dr Marian Biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu