Reklama

Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski

Tronem Królowej serce człowieka

Niedziela lubelska 18/2006

„Wiele jest miejsc zamieszkanych przez Maryję. Są one najróżniejszego typu, od poświęconego Jej kącika w domu czy maleńkiej kapliczki przydrożnej ozdobionej wizerunkiem Matki Bożej, po zbudowane na Jej cześć kaplice i kościoły (...). W miejscach tych ów wyjątkowy testament Ukrzyżowanego Pana jest przedziwnie aktualny: tam człowiek czuje, że został zawierzony i oddany w ręce Maryi” - tak syn polskiej ziemi, Jan Paweł II, rozpoczynał homilię w Fatimie 13 maja 1982 r. Miało to miejsce podczas pielgrzymki wdzięczności w rok po cudownym uratowaniu życia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maj - najpiękniejszy miesiąc w roku - ofiarowujemy Matce Jezusa i naszej Matce. „Chwalcie łąki umajone, chwalcie cieniste gaiki” - mówi pieśń. A maj lub maik to zarówno nazwa miesiąca, jak i młodej zieleni. W Polsce mamy prawie pół tysiąca świętych miejsc, wsławionych szczególnym wstawiennictwem Królowej Narodu Polskiego. 3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski; katolików obowiązuje w tym dniu obecność na Mszy św. Dla katolików, którzy są jednocześnie Polakami, jest to zarazem przywilej, jakkolwiek mieliby podejście kontestujące do obchodów święta Konstytucji 3 maja w tym dniu, a zatem i do uroczystości o charakterze państwowo-narodowym.
Na przełomie XIX i XX stulecia, gdy Polska była spowita mrokami niewoli, anonimowy autor jednego z modlitewników pisał: „Nie rozpaczaj, narodzie mój drogi, bo jam nie przestała być twoją Królową i Matką. Ja się tam wstawiam za tobą przed Stolicą Bożą; ja jęki i boleści twoje ofiaruję Najwyższemu, jako pokutę za twoje grzechy; ja modlitwy moje kładę na szalę sprawiedliwości, by ci skrócić czas kary: cierp tylko, kochaj i ufaj, a miłosierdzie Pańskie zstąpi na cię”. Święto Królowej Maryi było we czci u wszystkich na polskiej ziemi. W okresie II RP, zwłaszcza w latach dwudziestych, nierzadki był widok procesji do kopca czy pomnika, w której obok chorągwi katolickiej, chwiejącej się na majowym wietrze, połyskiwała ryza Ikony w rękach prawosławnego księdza, a melodię Boże, coś Polskę lub Poloneza Trzeciego Maja rzewnie wycinała żydowska kapela lub luterańska orkiestra parafialna. W okresie porozbiorowym aż po wojnę powszechną ludów w 1914 r., w wigilię uroczystości 3 maja w domach zapalano lampy przed obrazem Przenajświętszej Panienki, majono domowe ołtarzyki, a przydrożne kapliczki przystrajano w barwy maryjne i narodowe.
3 maja to wspomnienie ślubów króla Jana Kazimierza, złożonych 1 kwietna 1656 r. w lwowskiej katedrze. 300 lat później Prymas Tysiąclecia wraz z całym Kościołem polskim ponowił te śluby jako Jasnogórskie Śluby Narodu. O rocznicy 3 Maja Zofia Kossak-Szczucka pisze, że „nie zblednie, dopóki Polska istnieje. A że Polska zaczyna się najpierw w sercu Polaka, to może warto sobie uświadomić, że tronem Królowej Polski jest przede wszystkim serce człowieka. Koroną zaś - czyny nasze, w których okazujemy się godni Testamentu z Krzyża: Matko, oto Syn Twój - Synu, oto Matka twoja”.

Wielka Boga - Człowieka Matko. Króluj nam, chcemy składać Najwyższemu za Twoim przykładem, ofiarę czci i miłości. Oręduj za nami przed tronem Miłosiernego i Nieśmiertelnego Króla wieków. Bądź naszą Hetmanką w walce z wadami pijaństwa, chciwości, sprzedajności, braku ufności pomiędzy pasterzami a ludem Bożym, dzieciobójstwa, demoralizacji i niegodziwości. Okryj nas płaszczem, ilekroć naszych policzków nie okrywa wstydu rumieniec, gdy nie okazujemy się godni miana dzieci Bożych i uczniów Chrystusowej Ewangelii. Przybywa nam miejsc Twojej chwały na polskiej ziemi, ale ubywa ich w polskich sercach: wzorowanej na Twojej czystości, pobożności, wierności, przebaczeniu. Naucz nas pięknej miłości, pomóż przywrócić wiarę i bądź naszą Nadzieją. Królowo Polski - módl się za nami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, jaki jest twój punkt widzenia na temat Jezusa

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 8, 14-21.

Więcej ...

Wspomnienie bł. Fra Angelico, patrona artystów

Fresk Fra Angelico Zwiastowanie, Konwent San Marco we Florencji

pl.wikipedia.org

Fresk Fra Angelico Zwiastowanie, Konwent San Marco we Florencji

Więcej ...

Bp Przybylski: pozwólcie Jezusowi żyć!

2025-02-18 20:57

Maciej Orman/Niedziela

– Pozwólcie Jezusowi żyć, tak jak zrobił to św. Józef – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. 18 lutego hierarcha przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafii św. Józefa Robotnika w Popowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Wiara

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Nowy Targ: 83-letni kapłan wystartował w zawodach...

Kościół

Nowy Targ: 83-letni kapłan wystartował w zawodach...

Brazylia: Pies... ministrant. Szokująca praktyka w...

Kościół

Brazylia: Pies... ministrant. Szokująca praktyka w...

Papież ma obustronne zapalenie płuc, prosi o modlitwę

Franciszek

Papież ma obustronne zapalenie płuc, prosi o modlitwę

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia