Reklama

Z życia Biblioteki Parafialnej przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach

Przy kościele też może tętnić życie

Niedziela podlaska 18/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biblioteka Parafialna istnieje od 5 lat. Powstała w Roku Jubileuszowym - 2000. Oficjalne jej otwarcie i poświęcenie odbyło się 6 stycznia 2001 r.
Na księgozbiór biblioteczny złożyły się przede wszystkim książki ofiarowane przez śp. ks. Michała Olszewskiego, który będąc już na emeryturze był bardzo związany z naszą parafią. Znaczna ilość książek to dary indywidualne od parafian, proboszcza ks. Jana Koca, ks. Jarosława Rosłona oraz z biblioteki seminaryjnej. Duża liczba książek, zwłaszcza lektur szkolnych, została zakupiona z funduszy parafialnych.
Utworzeniem Biblioteki Parafialnej zajęłam się jeszcze pracując w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemiatyczach. Na początku były trudności z zaopatrzeniem w różne druki, księgi biblioteczne i inne dokumenty i materiały. Trzeba było też opracować regulamin biblioteczny.
Obecnie w naszej Bibliotece pracują społecznie: Walentyna Wilczewska, Jadwiga Kłosowska, Halina Tokarzewska oraz pisząca te słowa - Regina Sawczyńska - jako kierownik. Pełnimy dyżury, udostępniając możliwość wypożyczenia książek w dniach: poniedziałek, środa, piątek, sobota w godz. 12.00 - 16.00 oraz w niedzielę w godz. 11.00 - 13.30.
Biblioteka oprócz wypożyczania książek prowadzi działalność kulturalną z dziećmi i młodzieżą, w czym aktywnie współpracują Klub Literacki oraz Barbara i Piotr Oleksiukowie - nauczyciele pracujący w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach. W ramach tej działalności organizowane są konkursy plastyczne o różnorodnej tematyce np.: Moja przygoda wakacyjna, Prace o Bożym Narodzeniu, Obrzędy i zwyczaje Wielkanocne itp. Dzieci ze szkoły przynoszą swoje prace na wystawę. Są one oceniane przez komisję i nagradzane drobnymi upominkami. Oprócz tego Biblioteka organizuje różne imprezy i spotkania okolicznościowe, np. pożegnanie lata, spotkanie z poezją miejscowych twórców, Mikołajki, spotkanie przy kolędach, Walentynki, powitanie wiosny, dzielenie się jajkiem święconym, wieczory poezji religijnej, Dzień Matki i Dzień Dziecka. Podczas każdego spotkania dzieci i młodzież korzystają z poczęstunku przy herbacie i ciastkach, a czasami nawet przygotowywane są kiełbaski z grilla. Dzieci z pobliskiej szkoły przychodzą też na lekcje biblioteczne, gdzie mają okazję zapoznać się z zasobami naszej placówki. Na bieżąco prowadzona jest kronika biblioteczna, w której umieszczane są notatki i zdjęcia z poszczególnych spotkań.
Biblioteka Parafialna zajmuje dwa pomieszczenia pod plebanią. W jednej sali mieści się biblioteka i wypożyczalnia, a w drugiej jest czytelnia czasopism, gdzie odbywają się także różne spotkania i imprezy organizowane przez Bibliotekę. Korzystają też z niej inne grupy istniejące w parafii, np. Oaza Rodzin, Koła Żywego Różańca (dziecięce i dorosłych), Caritas, chór parafialny, Ognisko Misyjne.
Obecnie Biblioteka Parafialna ma na stanie 2211 książek wpisanych do księgi inwentarzowej, opracowanych i skatalogowanych. Prowadzone są dwa rodzaje katalogów - numeryczny i tytułowy. W ubiegłym roku z księgozbioru korzystało 95 czytelników, którzy łącznie wypożyczyli 658 pozycji.
Patrząc na minione 5 lat funkcjonowania Biblioteki trzeba przyznać, że doskonale spełnia ona swoją rolę w parafii, a panie w niej pracujące mają satysfakcję ze swego udziału w dorobku placówki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Więcej ...

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Więcej ...

Papież w więzieniu dla kobiet: jego obecność przesłaniem nadziei

2024-03-28 13:22

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Obchody Triduum Paschalnego Franciszek rozpocznie w tym roku w więzieniu kobiecym, gdzie będzie sprawował Mszę Wieczerzy Pańskiej. Dyrektor rzymskiej placówki podkreśla, że zarówno dla osadzonych, jak i pracowników zakładu karnego będzie to znak nadziei na przyszłość.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...