Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) kard. Jean-Claude Hollerich z zadowoleniem przyjął porozumienie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej (UE) w sprawie brexitu. "Byłoby to zwycięstwo zdrowego rozsądku dla dobrego sąsiedztwa” - powiedział arcybiskup Luksemburga w Brukseli. Kard. Hollerich ogłosił już, z wyprzedzeniem, że przedstawiciele Szkocji, Anglii i Walii będą nadal zapraszani jako goście na spotkania COMECE, nawet po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. „Nie przestają być Europejczykami” - powiedział arcybiskup Luksemburga. COMECE składa się z delegowanych biskupów katolickich konferencji episkopatów 28 państw członkowskich Unii Europejskiej.
Zespoły negocjacyjne Wielkiej Brytanii i UE uzgodniły możliwą umowę w czwartkowe popołudnie. Reguluje przede wszystkim trudną kwestię granicy irlandzkiej (nie będzie twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną) i zapewnia integralność jednolitego rynku.
Na umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii muszą teraz zgodzić się państwa członkowskie, parlament brytyjski i Parlament Europejski. Nadal nie jest jasne, czy Izba Gmin w Londynie poprze porozumienie. Przedstawiciele opozycji już zapowiedzieli, że będą głosować przeciw. Debata w parlamencie brytyjskim jest zaplanowana na dzisiaj.
Wiceprzewodniczący Episkopatu: adwent to czas wyhamowania i pojednania
2024-12-01 08:22
PAP
Adobe Stock
Adwent to czas wyhamowania i refleksji, z kim się pojednać, w czyim kierunku wyciągnąć swoją dłoń - powiedział PAP zastępca przewodniczącego KEP abp Józef Kupny. Jak zaznaczył, nawrócenie jest zmianą myślenia, łamaniem schematów.