Reklama

770 lat z franciszkanami w Przemyślu

Niedziela przemyska 18/2006

Od 770 lat obecni są franciszkanie w Przemyślu. Chociaż oficjalne obchody rocznicowe przewidziane są na rok 2007, to jednak według tradycji, pierwsi zakonnicy przybyli do tego miasta w roku 1235.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 1235 jako początek obecności zakonników w Przemyślu funkcjonuje w świadomości franciszkanów, choć nie jest potwierdzony zapisami historycznymi. Ta data robi duże wrażenie, zważywszy na to, że pierwsi duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) dotarli w latach 30. XIII wieku do największych miast w Polsce. Zakonnicy zamieszkali najpierw we Wrocławiu (1236), Krakowie (1237), Opolu (1238) i Toruniu (1239).
Podaje się, że franciszkanie oficjalnie zamieszkali w Przemyślu w 1237 r., przy kościele św. Piotra. Było to prawie półtora wieku przed założeniem na tych terenach struktury administracyjnej Kościoła łacińskiego. Pierwsi zakonnicy przybyli do Przemyśla, według przypuszczeń, w 1235 r. Byli to misjonarze - o. Jakub Lackora i o. Maciej Ros, przez papieża Grzegorza IX wysłani w celach ewangelizacji Rusi.
W 1378 r. Eryk de Winsen herbu Mora, pierwszy biskup przemyski i duchowy syn św. Franciszka z Asyżu, prawnie zatwierdził klasztor franciszkański. Ufundował on zakonnikom nieduży kościół murowany pod wezwaniem św. Marii Magdaleny.
Istniejący do dzisiaj kościół późnobarokowy rozpoczęto budować w 1754 r., konsekrował go biskup przemyski Józef Kierski w 1778 r. Nadano mu wówczas drugi tytuł - Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz oficjalnie ustanowiono przy nim sanktuarium maryjne. Rok wcześniej (1777) franciszkanin Piotr Karwosiecki, biskup krakowski i później przemyski, ukoronował papieskimi koronami znajdujący się w kościele cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.
Najnowsze dzieje obecności franciszkanów w Przemyślu wyznacza 1969 r., kiedy to bp Ignacy Tokarczuk erygował przy kościele parafię. Obecnie franciszkanie przemyscy najczęściej kojarzeni są z kultem Matki Bożej, są także znani jako duszpasterze miejscowego zakładu karnego. Posługę tę pełnią od grudnia 1982 r. Od kilkunastu lat prowadzą katechezę w ośrodku szkolno-wychowawczym dla osób niesłyszących i słabosłyszących, posługują się językiem migowym.
Zgodnie z wieloletnią tradycją, w ostatni weekend sierpnia w Przemyślu odbywa się Wincentiada, czyli dni patrona miasta - św. Wincentego. Główne uroczystości odbywają się w kościele franciszkańskim, nawiązują do dramatycznych wydarzeń z 1657 r., kiedy to książę Rakoczy z Siedmiogrodu wraz z Tatarami oblegał Przemyśl. Kiedy wydawało się, że nic nie uchroni grodu przed zagładą, franciszkanie prawie 350 lat temu przeszli w procesji ulicami miasta, niosąc relikwie św. Wincentego, znajdujące się w ich kościele od XVI wieku. Wystawili je później w jednej z bram miasta, zwanej Wodną, i razem z mieszkańcami żarliwie modlili się o ocalenie. Ku zaskoczeniu i ogromnej radości obrońców, najeźdźcy odstąpili od oblężenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czego jest więcej w Tobie, świata czy Boga?

2025-04-24 09:55

Karol Porwich/Niedziela

Rozważanie do Ewangelii J 15,18-21

Więcej ...

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji „Pielgrzymki Kościoła Walczącego”

2025-05-23 11:22

Archidiecezja Gnieźnieńska

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji planowanej na sobotę 24 maja br. pielgrzymki środowiska narodowego do Gniezna, ogłaszanej w mediach jako „Pielgrzymka Kościoła Walczącego” - informuje rzecznik archidiecezji gnieźnieńskiej w komunikacie przesłanym KAI. Zwraca też uwagę, że Ksiądz Prymas nie wydał zgody na zapowiadaną przez organizatorów celebrację Mszy św. w tradycyjnym rycie rzymskim. Przypomina, że taka zgoda jest konieczna w świetle obowiązujących kościelnych norm. Pielgrzymi zaproszeni są do nawiedzenia katedry i modlitwy w niej - bez jakichkolwiek elementów politycznych.

Więcej ...

Bp Kleszcz: chcemy dawać Bogu swoje życie!

2025-05-24 12:10

Julia Saganiak

- Chcemy być osobami, które dają Bogu swoje życie - młodość, zdolności, prywatność - mówił bp Piotr Kleszcz do osób konsekrowanych archidiecezji łódzkiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji...

Kościół

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: 500 euro premii dla pracowników - zdecydował...

Kościół

Watykan: 500 euro premii dla pracowników - zdecydował...

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...