Reklama

Od przedwojnia - z nami!

4 kwietnia 1926 r. ukazał się pierwszy numer „Niedzieli”. W jego winiecie znalazł się podtytuł: „Tygodnik dla ludu katolickiego Diecezji Częstochowskiej. Ilustrowany tygodnik katolicki Diecezji Częstochowskiej”. Ówczesny biskup częstochowski Teodor Kubina napisał specjalny list z racji powołania do istnienia katolickiej gazety. W bieżącym roku przypada jubileusz 80-lecia istnienia „Niedzieli”. Rocznicowe obchody zainaugurowano w rodzinnej parafii redaktora naczelnego „Niedzieli, ks. inf. dr. Ireneusza Skubisia - w parafialnym kościele św. Stanisława BM w Chruszczobrodzie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nasza „Pochodnia”

Reklama

Na niedzielę 30 kwietnia, na godz. 13.00 przewidziana została uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Pasterza Kościoła sosnowieckiego, bp. Adama Śmigielskiego SDB. Podczas Mszy św. na ręce Biskupa Ordynariusza przekazany będzie obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który jest darem Redakcji dla Czytelników Niedzieli sosnowieckiej. Tradycja przekazywania wizerunku Maryi została zapoczątkowana we wrześniu 2005 roku przez Księdza Redaktora. Do tej pory obraz otrzymała diecezja łódzka, która swój dodatek Niedzieli wydaje najdłużej. Drugą z kolei edycją ogólnopolskiego Tygodnika była Niedziela sosnowiecka, która wydawana jest nieprzerwanie od 30 maja 1993 r. Nasz dodatek jest największym tygodnikiem katolickim ukazującym się we wschodniej części województwa śląskiego. Swym zasięgiem obejmuje m.in. takie miejsca, jak: Będzin, Bolesław, Bukowno, Czeladź, Dąbrowę Górniczą, Sławków, Sułoszową, Sosnowiec, Wolbrom i wiele innych. W czasie 13 lat swojego istnienia na rynku medialnym przechodziła wiele zmian personalnych i lokalowych. Od kilku lat, dzięki ogromnej życzliwości proboszcza parafii św. Tomasza Ap., ks. prał. Jana Szkoca, siedziba sosnowieckiej edycji Niedzieli znajduje się w budynku parafialnym przy ul. Orlej 19. Ordynariusz sosnowiecki podczas poświęcenia siedziby Redakcji zaznaczył, że obecność diecezjalnego dodatku, to dla lokalnego Kościoła wielkie dobrodziejstwo. „Uważam, że Niedziela spełnia olbrzymią rolę ewangelizacyjną: pogłębia wiarę, budzi nadzieję, roznieca miłość, jest pochodnią dla tych, co kroczą w ciemności. Poczesne miejsce w tym gmachu, zwanym diecezją sosnowiecką zajmuje Niedziela, z której wychodzi dobre, profesjonalne słowo, tworzące historię tej ziemi” - mówił Ksiądz Biskup.

Długa i trudna droga

80-letni okres istnienia Tygodnika trzeba podzielić na lata przed II wojną światową, lata po niej, i reaktywację pisma po 1981 r. Na niedzielę 7 czerwca 1981 r. przypadł pierwszy numer Niedzieli po wznowieniu. Redaktorem naczelnym został ks. Ireneusz Skubiś, a zespół redakcyjny tworzyli: ks. Ludwik Warzybok, ks. Ksawery Sokołowski, o. Jerzy Tomziński, ks. Józef Życiński. Długą i trudną drogę przebyło pismo, by odgrywać ważną dziś dla Polski rolę: od poddawania cenzurze każdego słowa - do jego wolności, od 8 stron do 32, od egzemplarzy czarno-białych do kolorowych, od stron jedynie ogólnopolskich do 20 edycji diecezjalnych, od gazety - przez studio radiowe i telewizyjne - do internetu, wreszcie od kilkudziesięciu tys. egzemplarzy do imponującej wielkości obecnego nakładu.

Tworzył jej dzieje

Nie wszyscy pewnie mają świadomość, że Niedziela obecna była na terenach przyszłej diecezji sosnowieckiej jeszcze przed II wojną światową. Znany z talentu literackiego i dziennikarskiego kapłan, ks. Stanisław Łopaciński, od 1935 r. - kiedy pracował jako wikariusz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu - związał się z Redakcją Tygodnika Niedziela. W tamtych latach sosnowiecka parafia wydawała 4-stronicowy dodatek, który ks. Stanisław wspólnie z kilkoma osobami z Akcji Katolickiej redagował. Ostatni numer ukazał się 27 sierpnia 1939 r. tuż przed wybuchem II wojny światowej. Do współpracy, już z ogólnopolskim pismem, wrócił w latach 90. Artykuły z celnymi spostrzeżeniami przesyłał do Redakcji w Częstochowie niemalże do ostatnich swoich dni. W kwietniu br. minęła 5. rocznica śmierci nieodżałowanego kapłana, cenionego literata, wspaniałego dziennikarza, który wyrastał z Niedzielą i tworzył jej dzieje. W jednym z wywiadów mówił: „Niedziela sprawia, że człowiek staje się bardziej wnikliwy w swoim myśleniu i w swoich refleksjach. Czytając Niedzielę podnosimy nasz poziom moralny i intelektualny, gdy czyta ją wielu podnosi się poziom całego narodu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Amerykańscy rabini przeciwko planowi Trumpa w sprawie Gazy

2025-02-14 18:06

Adobe Stock

Ponad 350 amerykańskich rabinów i przedstawicieli świata kultury pochodzenia żydowskiego wystąpiło z ostrą krytyką planu prezydenta Donalda Trumpa w sprawie Gazy. Swą opinię wyrazili oni na łamach dziennika „New York Times”. „Trump wezwał do wydalenia wszystkich Palestyńczyków z Gazy. Żydzi mówią nie czystce etnicznej!” – głosi ogłoszenie zajmujące całą stronę gazety.

Więcej ...

Budowali Europę Chrystusa

pl.wikipedia

Cyryl i Metody, święci Apostołowie Słowian, trwają bardzo mocno w pamięci Kościoła.

Więcej ...

Papież spędził spokojną noc w szpitalu

2025-02-15 11:00

PAP/EPA

Papież Franciszek spędził spokojną noc w rzymskim szpitalu, w którym przebywa od piątku - podała agencja Ansa, powołując się na źródła watykańskie. Po pierwszych badaniach stwierdzono u niego infekcję dróg oddechowych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Słowo do wiernych z racji tragicznej śmierci śp. ks....

Kościół

Słowo do wiernych z racji tragicznej śmierci śp. ks....

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę