Reklama

Od przedwojnia - z nami!

4 kwietnia 1926 r. ukazał się pierwszy numer „Niedzieli”. W jego winiecie znalazł się podtytuł: „Tygodnik dla ludu katolickiego Diecezji Częstochowskiej. Ilustrowany tygodnik katolicki Diecezji Częstochowskiej”. Ówczesny biskup częstochowski Teodor Kubina napisał specjalny list z racji powołania do istnienia katolickiej gazety. W bieżącym roku przypada jubileusz 80-lecia istnienia „Niedzieli”. Rocznicowe obchody zainaugurowano w rodzinnej parafii redaktora naczelnego „Niedzieli, ks. inf. dr. Ireneusza Skubisia - w parafialnym kościele św. Stanisława BM w Chruszczobrodzie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nasza „Pochodnia”

Na niedzielę 30 kwietnia, na godz. 13.00 przewidziana została uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Pasterza Kościoła sosnowieckiego, bp. Adama Śmigielskiego SDB. Podczas Mszy św. na ręce Biskupa Ordynariusza przekazany będzie obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który jest darem Redakcji dla Czytelników Niedzieli sosnowieckiej. Tradycja przekazywania wizerunku Maryi została zapoczątkowana we wrześniu 2005 roku przez Księdza Redaktora. Do tej pory obraz otrzymała diecezja łódzka, która swój dodatek Niedzieli wydaje najdłużej. Drugą z kolei edycją ogólnopolskiego Tygodnika była Niedziela sosnowiecka, która wydawana jest nieprzerwanie od 30 maja 1993 r. Nasz dodatek jest największym tygodnikiem katolickim ukazującym się we wschodniej części województwa śląskiego. Swym zasięgiem obejmuje m.in. takie miejsca, jak: Będzin, Bolesław, Bukowno, Czeladź, Dąbrowę Górniczą, Sławków, Sułoszową, Sosnowiec, Wolbrom i wiele innych. W czasie 13 lat swojego istnienia na rynku medialnym przechodziła wiele zmian personalnych i lokalowych. Od kilku lat, dzięki ogromnej życzliwości proboszcza parafii św. Tomasza Ap., ks. prał. Jana Szkoca, siedziba sosnowieckiej edycji Niedzieli znajduje się w budynku parafialnym przy ul. Orlej 19. Ordynariusz sosnowiecki podczas poświęcenia siedziby Redakcji zaznaczył, że obecność diecezjalnego dodatku, to dla lokalnego Kościoła wielkie dobrodziejstwo. „Uważam, że Niedziela spełnia olbrzymią rolę ewangelizacyjną: pogłębia wiarę, budzi nadzieję, roznieca miłość, jest pochodnią dla tych, co kroczą w ciemności. Poczesne miejsce w tym gmachu, zwanym diecezją sosnowiecką zajmuje Niedziela, z której wychodzi dobre, profesjonalne słowo, tworzące historię tej ziemi” - mówił Ksiądz Biskup.

Długa i trudna droga

80-letni okres istnienia Tygodnika trzeba podzielić na lata przed II wojną światową, lata po niej, i reaktywację pisma po 1981 r. Na niedzielę 7 czerwca 1981 r. przypadł pierwszy numer Niedzieli po wznowieniu. Redaktorem naczelnym został ks. Ireneusz Skubiś, a zespół redakcyjny tworzyli: ks. Ludwik Warzybok, ks. Ksawery Sokołowski, o. Jerzy Tomziński, ks. Józef Życiński. Długą i trudną drogę przebyło pismo, by odgrywać ważną dziś dla Polski rolę: od poddawania cenzurze każdego słowa - do jego wolności, od 8 stron do 32, od egzemplarzy czarno-białych do kolorowych, od stron jedynie ogólnopolskich do 20 edycji diecezjalnych, od gazety - przez studio radiowe i telewizyjne - do internetu, wreszcie od kilkudziesięciu tys. egzemplarzy do imponującej wielkości obecnego nakładu.

Tworzył jej dzieje

Nie wszyscy pewnie mają świadomość, że Niedziela obecna była na terenach przyszłej diecezji sosnowieckiej jeszcze przed II wojną światową. Znany z talentu literackiego i dziennikarskiego kapłan, ks. Stanisław Łopaciński, od 1935 r. - kiedy pracował jako wikariusz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu - związał się z Redakcją Tygodnika Niedziela. W tamtych latach sosnowiecka parafia wydawała 4-stronicowy dodatek, który ks. Stanisław wspólnie z kilkoma osobami z Akcji Katolickiej redagował. Ostatni numer ukazał się 27 sierpnia 1939 r. tuż przed wybuchem II wojny światowej. Do współpracy, już z ogólnopolskim pismem, wrócił w latach 90. Artykuły z celnymi spostrzeżeniami przesyłał do Redakcji w Częstochowie niemalże do ostatnich swoich dni. W kwietniu br. minęła 5. rocznica śmierci nieodżałowanego kapłana, cenionego literata, wspaniałego dziennikarza, który wyrastał z Niedzielą i tworzył jej dzieje. W jednym z wywiadów mówił: „Niedziela sprawia, że człowiek staje się bardziej wnikliwy w swoim myśleniu i w swoich refleksjach. Czytając Niedzielę podnosimy nasz poziom moralny i intelektualny, gdy czyta ją wielu podnosi się poziom całego narodu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty ostatniej godziny

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Adrianna Sierocińska

Rozważania do Ewangelii J 6, 55.60-69.

Więcej ...

Kard. Parolin: unikać eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie

2024-04-20 13:00
Kard. Pietro Parolin

wikimedia/CC BY-SA 2.0

Kard. Pietro Parolin

Wszyscy pracują nad tym, aby konflikt na Bliskim Wschodzie nie eskalował – powiedział kard. Pietro Parolin przy okazji konferencji na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum. W kwestii aborcji Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił: „Jesteśmy za wszystkimi instrumentami, które pozwalają nam potwierdzić prawo do życia”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous