Reklama

Z parafią na co dzień i od Święta

Uwielbiamy Miłosierdzie Boże

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone w drugą niedzielę wielkanocną ukazuje związek między tajemnicą Odkupienia a tajemnicą Miłosierdzia. Jest nie tylko dniem szczególnego uwielbienia Boga, lecz także czasem łaski dla wszystkich ludzi, wynikającej z niezwykłych obietnic, jakie Jezus związał z tym świętem. Przypomina o tym Dzienniczek św. s. Faustyny: „W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; niech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat” (699).
23 kwietnia br. w Dolinie Miłosierdzia uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela, w koncelebrze m.in. ks. prał. Eugeniusza Wieczorka - dziekana dekanatu jasnogórskiego i ks. dr. Włodzimierza Kowalika - rektora Wyższego Seminarium Duchownego. W liturgii uczestniczyli także księża z dekanatu jasnogórskiego, ojcowie jezuici, kapucyni, franciszkanie, Misjonarze Krwi Chrystusa, bracia szkolni i albertyni, siostry zakonne, parafianie, członkowie Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, dobroczyńcy, pielgrzymi oraz czciciele Miłosierdzia Bożego.
Witając otaczających ołtarz polowy ks. Adam Kamizela, pallotyn, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii, przypominając słowa Chrystusa odnotowane przez św. s. Faustynę: „Pragnę, aby Święto Miłosierdzia uroczyście obchodzone było w pierwszą niedzielę po Wielkanocy”, powiedział m.in.: „w ósmy dzień po Wielkanocy Jezus gromadzi nas tutaj, byśmy świętowali i dzięki czynili za wielkie miłosierdzie. Uczestnicząc w zwycięstwie Zmartwychwstałego jesteśmy powołani, by świadczyć, że chrześcijańska nadzieja jest mocniejsza niż wyzwania, obawy i przeciwności, jakie niesie teraźniejszość i przyszłość. To zgromadzenie we wspólnocie Kościoła niech będzie świadectwem wiary w niezmierzoną ufność Bożemu Miłosierdziu”.
W wygłoszonej homilii ks. inf. Ireneusz Skubiś podkreślił, że wiara w zmartwychwstanie Jezusa prowadzi do głębi Bożych tajemnic oraz pozwala człowiekowi przychodzić do niezwykłej tajemnicy Miłosierdzia. „Tajemnica ta pokazuje Boga Ojca, który jest miłością, pochylającego się nad człowiekiem - mówił Ksiądz Infułat. - Gdy przeżywamy niezwykłe święto Miłosierdzia Bożego, gdy jesteśmy blisko Boga, który nas miłuje, gdy wierzymy w tę najpiękniejszą prawdę, że Bóg jest miłosierny i kochający, pamiętajmy, że musimy ciągle przypominać sobie słowa Chrystusa skierowane do Apostołów: Nie bójcie się, Pokój wam, Ja jestem z wami”.
Kaznodzieja zwrócił także uwagę, że są siły, które chcą uderzyć w Kościół, a tzw. nowoczesne media i rewelacje prasowe sieją zamęt w sercach ludzi. „Wobec tych zagrożeń i niebezpieczeństw Kościół staje przy człowieku oraz broni wartości intelektualnych i teologicznych. Musimy czuć się Kościołem i być Kościołem, musimy trzymać się Kościoła oraz nasłuchiwać jego głosu. Trzeba też sięgać po katolicką prasę i katolickie media, które są gwarantem zachowania właściwej świadomości” - apelował ks. inf. Ireneusz Skubiś. Zauważył równocześnie, że są ludzie zrzeszeni w ruchach i stowarzyszeniach, gromadzący się wokół zakonów, są wykształceni, nowocześni, bogaci Ewangelią oraz przeniknięci duchem modlitwy i apostolatu. Tworzą Kościół i nową rzeczywistość. Ich działalność jest dziś bardzo potrzebna, gdy trzeba głosić Ewangelię, korzystając z nowoczesnych środków.
Po zakończeniu Mszy św. wierni uwielbili Boga przez ucałowanie relikwii św. s. Faustyny.
W Godzinie Miłosierdzia jego czciciele zgromadzili się na Koronce do Miłosierdzia Bożego. Nabożeństwo poprzedziło przesłanie o Bożym Miłosierdziu przekazanym światu przez św. s. Faustynę Kowalską w wykonaniu młodzieży z parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie.
W tej godzinie wierni wpatrywali się w Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, rozważali tajemnice Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Zbawiciela świata, wierząc w nieskończone miłosierdzie Boże powierzali Mu swoje życie i intencje. Dziękując za dar wiary, która pozwala obcować z Bogiem żywym, Ksiądz Proboszcz powiedział m.in.: „Dla zasług Twej bolesnej męki błagamy o łaskę wiary dla poszukujących, wątpiących, nieszczęśliwych, grzeszników, aby poznali stan swojej duszy i powrócili do Ciebie. Prosimy o wiarę dla kapłanów, braci i sióstr zakonnych, aby innych umacniali i prowadzili, dla dzieci, młodzieży i chorych. W Twym miłosierdziu zanurzamy świat, ojczyznę, archidiecezję, prosząc o błogosławieństwo, przebaczenie grzechów i pokój dla wszystkich ludzi. Przyjmij Panie nasze intencje, wysłuchaj i obdarz, jeśli taka jest Twoja wola”.
Z racji przypadającego tego dnia święta patronalnego Caritas, którego hasłem były słowa Benedykta XVI: Pozwólmy mówić miłości, w rozważaniu poprzedzającym Koronkę ks. prał. Stanisław Iłczyk - dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej powiedział m.in.: „Jezu, w patronalne święto Caritas padamy przed Tobą, żebrząc miłosierdzia i łask dla pracowników tej instytucji. Polecamy parafialne wspólnoty Caritas, dziecięce i młodzieżowe koła szkolne, wychowawców ośrodków dla bezdomnych, wolontariuszy kuchni dla potrzebujących, chorych, samotnych, biednych, rodziny, dzieci i młodzież uzależnione od nałogów. Wołamy do Ciebie, Jezu, w intencjach wszystkich ofiarodawców i darczyńców, właścicieli piekarni, zakładów mięsnych i przetwórczych, wszystkich, którzy dzielą się tym, co mają z potrzebującymi. Prosimy o łaski i miłosierdzie dla pracowników świetlic dla dzieci i młodzieży prowadzonych przez Caritas. Polecamy parafialne świetlice, Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Częstochowie, a także władze miasta i ojczyzny. Daj nam wszystkim oczy szeroko otwarte, abyśmy widzieli ludzkie potrzeby i serce, aby chciało służyć Tobie w drugim człowieku”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

św. Andrzej Apostoł

wikipedia.org

św. Andrzej Apostoł

9-dniowe nabożeństwo (21-29 listopada) do św. Andrzeja w celu uproszenia potrzebnych łask za Jego przyczyną. Chcąc łatwiej dostąpić łaski, dobrze w czasie nowenny wyspowiadać się i przyjąć nabożnie Komunię św.

Więcej ...

Nowenna do św. Mikołaja

Znaczek ze św. Mikołajem z Miry

Ks. Marcin Miczkuła

Znaczek ze św. Mikołajem z Miry

Nowenna przed wspomnieniem św. Mikołaja do odmawiania między 27 listopada a 5 grudnia (lub w dowolnym terminie).

Więcej ...

Światło dla dzieci w Rwandzie. Siostra Pia o posłudze wśród niewidomych

2024-11-29 19:17
Siostra Pia Gumińska z Ośrodka szkolno-wychowawczego dla niewidomych dzieci w Rwandzie.

Archiwum s. Pii/Vatican News

Siostra Pia Gumińska z Ośrodka szkolno-wychowawczego dla niewidomych dzieci w Rwandzie.

"Wdzięczność, ciekawość, otwartość i radość z najdrobniejszych rzeczy" - tak bożą miłość ujawniającą się w podopiecznych opisuje siostra Pia Gumińska z Ośrodka szkolno-wychowawczego dla niewidomych dzieci w Rwandzie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mucha o organizowaniu religii w szkołach: jesteśmy...

Wiadomości

Mucha o organizowaniu religii w szkołach: jesteśmy...

Nie przeoczymy nadchodzącego Bożego Królestwa

Wiara

Nie przeoczymy nadchodzącego Bożego Królestwa

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Częstochowa: Kolejne dziecko w Oknie Życia

Kościół

Częstochowa: Kolejne dziecko w Oknie Życia

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Wiara

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim...

Wiara

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim...