Reklama

Wolność jako zadanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza w tym roku szkolnym lekcja otwarta dla katechetów odbyła się 12 listopada w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Przeprowadziła ją s. Deotata w klasie III. Temat katechezy brzmiał: "Wolność jako zadanie".

Zaproszenie do udziału w katechezie przyjęło około trzydziestu katechetów z gimnazjów i szkół średnich z rejonów: żyrardowskiego, sochaczewskiego i mszczonowskiego. Wszystkich gości już od progu szkoły witały uczennice LO, które następnie prowadziły przybywających do kaplicy, a potem do refektarza, gdzie czekała na nich kawa, herbata i ciasto.

Po poczęstunku katecheci przeszli do sali, gdzie już czekały uczennice klasy III, wraz ze swoją katechetką. Lekcja rozpoczęła się od wspólnego śpiewu przy akompaniamencie gitary, na której grała s. Deodata.

Katecheza koncentrowała się wokół zagadnienia wolności. W luźnej pogadance dziewczęta zaprezentowały różnorodne sposoby podejścia do tematu wolności, tak jak się ją postrzega obecnie. Wynikało z tej rozmowy, że na zagadnienie wolności można patrzeć na wiele sposobów.

Następnie klasa została podzielona na cztery zespoły, które temat wolności miały przedstawić różnymi metodami. Pierwsza grupa miała za zadanie przygotować dramę, poruszającą problem zniewolenia człowieka. Druga grupa analizowała rysunki satyryczne, związane z różnymi sytuacjami, w których wolność ludzka jest ograniczana. Rysunki pochodziły z książki ks. Piotra Pawlukiewicza, pt. Porozmawiajmy z młodzieżą o wolności.

Trzecia grupa została poproszona przez katechetkę o wyszukanie definicji wolności w Katechizmie Kościoła Katolickiego, a ostatnia, czwarta - o prześledzenie i przeanalizowanie, jak Pismo św. podchodzi do tematu wolności.

Wykonawszy swoje zadania grupy dzieliły się owocami pracy, uzupełniając i pogłębiając rozumienie tematu wolności. Jeszcze później s. Deodata przytoczyła ciekawe opowiadanie ze wspomnianej już książki ks. Pawlukiewicza, również na temat wolności oczywiście. A dokładnie: o zniewoleniu człowieka przez naukę. Lekcja zakończyła się wspólną modlitwą, prowadzoną przez uczennice, które podczas całej katechezy - zaznaczały, że nie była ona przygotowywana wcześniej - były aktywne i chętne do współpracy z katechetką i ze sobą nawzajem.

Po lekcji odbyło się spotkanie katechetów oraz obecnych na zajęciach ks. Sławomira Sobierajskiego z Wydziału Nauki Katolickiej Kurii i mgr Agnieszki Szamańskiej z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach z s. Deodatą. Podczas omówienia lekcji zadawano głównie pytania na temat stosowanych metod dydaktycznych i zaangażowania uczennic w lekcje religii - w znanej już gościom klasie III, ale także w całej szkole. Katecheci wysoko ocenili przebieg lekcji otwartej. Po omówieniu katechezy ks. Sławomir Sobierajski wygłosił referat na temat: "Rozwój religijności młodzieży w okresie dorastania".

Po spotkaniu goście udali się do kaplicy na wspólną z siostrami modlitwę. S. Bernarda z wyjątkową lekkością i humorem, zachwycając swą erudycją, przybliżyła im historię figury Matki Bożej Jazłowieckiej i sanktuarium. Uczennice oprowadziły również zainteresowanych katechetów po gmachu LO, zarówno po części dydaktycznej, jak i mieszkalnej. Na koniec goście zostali poczęstowani obiadem, a spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewem katechetów: "Każda święta jest uśmiechnięta" .

Na zakończenie relacji z tej wyjątkowo solidnie przygotowanej, przemyślanej i dobrze poprowadzonej katechezy trzeba jeszcze podkreślić ogromną życzliwość i serdeczność, jakimi Siostry Niepokalanki przyjęły katechetów. Nad całością spotkania czuwała przełożona domu, s. Bohdana. Obecna była również s. Wawrzyna, dyrektor szkoły, żywo zainteresowana spotkaniem i przychylna gościom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22
Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Więcej ...

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać.

Więcej ...

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania