Reklama

Niedziela Częstochowska

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie: Małżeństwo to łaska i rzeczywistość sakramentalna, która trwa

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Małżeństwo i rodzina na synodalnej ścieżce papieża Franciszka” - to wspólny tytuł cyklu wykładów, który 23 października w auli św. Jana Pawła II w Wyższym Seminarium Duchownym i w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin "NAZARET" w Częstochowie wygłosił ks. prał. Pio Vito Pinto, Dziekan Roty Rzymskiej.

Podczas pobytu w Częstochowie Dziekanowi Roty Rzymskiej towarzyszyli m.in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, ks. prał Robert Gołębiowski, audytor w Trybunale Roty Rzymskiej, ks. prał. Tomasz Kubiczek, promotor sprawiedliwości w Trybunale Roty Rzymskiej.

W spotkaniach z ks. prał. Pio Vito Pinto wzięli udział m.in. seminarzyści, studenci Wyższego Instytutu Teologicznego, duchowieństwo, pracownicy Sądu i Kurii Metropolitalnej, małżeństwa, rodziny i świeccy współpracownicy Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin "NAZARET".

Zobacz zdjęcia: Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Dziekan Roty Rzymskiej przedstawił tematy: „Eklezjologia Papieża Franciszka odnośnie małżeństwa i rodziny”, „Reforma procesu małżeńskiego po 4 latach od jej ogłoszenia”, „Mens Papieża odnośnie do zastosowania (wdrożenia) procesu małżeńskiego oraz skuteczności teologicznej i pastoralnej osoby Biskupa jako Sędziego”, „Nadzwyczajna zbieżność magisterium św. Jana Pawła II z magisterium Papieża Franciszka na korzyść małżeństwa i rodziny w Europie” oraz „Katechumenat małżeński urzeczywistnia się i realizuje w parafii”.

Reklama

„Kościół jest świadom tego, że w obecnym momencie historii świata gdy rodzina jest przedmiotem ataków, które chciałby ją zniszczyć, dobro społeczeństwa i Kościoła związane jest z zamysłem Bożym dotyczącym małżeństwa i rodziny. Dowodem troski Kościoła są m.in. synody rzymskie dotyczące rodziny i małżeństwa” - mówił na początku spotkania w seminarium abp Wacław Depo.

Ks. prał. Pio Vito Pinto mówiąc m.in. o eklezjologii papieża Franciszka odnośnie do małżeństwa i rodziny podkreślił, że „nie można zrozumieć żadnego papieża i prawa kanonicznego bez mocnej podstawy eklezjologicznej”. – Myśl Soboru Watykańskiego II pokazuje Kościół jako znak sakramentalny. Sobór za św. Augustynem określił Kościół jako „lumen gentium” - światło narodów i jako „totum sacramentum” - cały sakrament. Po Soborze wcześniejsze określenie Kościoła jako „societas perfecta” - doskonała społeczność stało się drugorzędne. Sobór Watykański II to eklezjologia biblijna a nie eklezjologia prawna – mówił ks. prał. Pinto.

– Trzeba zauważyć, że wciąż Sobór Watykański II nie jest w całości zrozumiany. Nadal jest nostalgia za wizją Kościoła przed Soborem – dodał ks. prał. Pinto.

Reklama

Dziekan Roty Rzymskiej wskazał na ciągłość nauczania papieży nt. małżeństwa i rodziny. –Małżeństwo jest instytucją prawa naturalnego, ale dla Kościoła jest również sakramentem. Siłą teologii papieża Franciszka są jego poprzednicy, papieże XX stulecia, szczególnie papieże Soboru Watykańskiego II. Również nauczanie papieży w całej ciągłości, od Piusa XI po Franciszka, przypomina, że małżeństwo jest sakramentem stałym. Małżeństwo to łaska, rzeczywistość sakramentalna, która trwa. Małżeństwu potrzebna jest wiara. – podkreślił dziekan Roty Rzymskiej.

– Trzydzieści lat temu istniał pewien automatyzm pomiędzy wiarą a sakramentem. Dzisiaj największy problem to brak wiary. Jeśli człowiek nie ma wiary, to nie ma bazy do zawarcia sakramentu małżeństwa. Jednocześnie sakrament małżeński zawsze trzeba widzieć w odniesieniu do prawa naturalnego. Małżeństwo jest prawem każdego człowieka – przypomniał ks. prał. Pinto i dodał: „ Kruchość duchowa ludzi młodych jest przeszkodą do poznania owoców małżeństwa”.

Dziekan Roty Rzymskiej przypomniał, że istnieje jedność pomiędzy św. Janem Pawłem II a papieżem Franciszkiem. – To papieże kontemplacyjni, którzy mają zaufanie do natury ludzkiej odkupionej przez Chrystusa. Św. Jan Paweł II bardzo mocno przypominał o miłości małżeńskiej. Jego nauczanie i katechezy w tym temacie były i są bardzo ważne i istotne – zaznaczył ks. prał. Pinto.

– Kościół dzisiaj musi wrócić do początków wiary. Musimy zacząć od krzyża. Naszym kluczem jest Chrystus ukrzyżowany – dodał Dziekan Roty Rzymskiej.

Ks. prał Pinto wskazał, że „prawo kanoniczne to droga codzienna Kościoła. Nie jesteśmy doskonali i mamy obowiązek mieć rozwiązania prawne”.

– Na kwestię małżeństwa powinniśmy patrzeć oczami Ojców Kościoła. Doktryna nt. małżeństwa z pierwszego tysiąclecia chrześcijaństwa jest bardzo ważna w dzisiejszym patrzeniu na małżeństwo. Kościół trzeciego tysiąclecia zależy od Kościoła pierwszego i drugiego tysiąclecia. Kościół pierwszego tysiąclecia był fundamentalny, natomiast Kościół drugiego tysiąclecia był mocny założycielami życia konsekrowanego, jak m.in. św. Franciszek z Asyżu, św. Dominik i św. Ignacy z Loyoli – kontynuował ks. prał. Pinto.

– Biskup powinien odnaleźć w sobie funkcję jako sędziego. Biskup nie może delegować w całości władzy sądowniczej swojemu wikariuszowi sądowemu, co powiedział wyraźnie św. Jan Paweł II w styczniu 2005 r. Kościół to Chrystus, biskup – sługa sakramentu. Więcej, biskup jako znak sakramentu. Sam papież Franciszek tak widzi swoją misję w Kościele. Papież Franciszek pragnie jak najlepiej pochylić się nad każdym człowiekiem – podkreślił Dziekan Roty Rzymskiej.

Podczas spotkania ks. prał. Pio Vito Pinto zaznaczył również, że „dzisiejsza Europa jest ziemią misyjną”. – Ona dzisiaj potrzebuje małżeństw misyjnych. W Europie potrzebna jest duchowa krucjata w obronie rodziny – podkreślił ks. prał. Pinto.

Na zakończenie spotkania w Częstochowie ks. prał. Pio Vito Pinto weźmie udział w Apelu Jasnogórskim.

2019-10-23 16:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o polskie sumienia

2020-05-30 13:54

Marian Sztajner/Niedziela

Archidiecezja częstochowska ma siedmiu nowych kapłanów

– Wchodzicie na drogę zmagań o polskie sumienia poprzez wierność łasce, którą otrzymaliście – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w sobotę 30 maja podczas uroczystej liturgii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń kapłańskich siedmiu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Więcej ...

Franciszek: Duch Święty fundamentem jedności Kościoła

2020-05-31 11:02

PAP

„Naszą zasadą jedności jest Duch Święty” – stwierdził papież podczas Eucharystii w uroczystość Zasłania Ducha Świętego sprawowanej przy "Ołtarzu katedry" w bazylice watykańskiej. Ojciec Święty wezwał też do walki z egoizmem, czynieniem z siebie ofiary oraz z pesymizmem.

Więcej ...

Konkurs MAM 5 LAT! – PROJEKT CARITAS LAUDATO SI’

2020-06-01 06:07

Materiał prasowy

rok Laudato si’, w którym świętujemy pięciolecie ogłoszenia encykliki papieża Franciszka. W ramach projektu Caritas Laudato si’, zostało przygotowane specjalne, ekologiczne wydanie encykliki, dzięki czemu jej treść trafi do jeszcze szerszego grona odbiorców.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzym-Wiedeń: deszcz płatków róż w uroczystość...

Kościół

Rzym-Wiedeń: deszcz płatków róż w uroczystość...

Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Wiara

Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pokój wam!

Wiara

Pokój wam!

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach...

Watykan

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...