Reklama

Miejsca, które odwiedzi Benedykt XVI (CZ. III)

Plac dwóch Papieży

O pl. Piłsudskiego bez wątpienia można powiedzieć, że jest to najbardziej papieski plac w Warszawie, a nawet w Polsce. Bowiem to właśnie tu w 1979 r. Jan Paweł II wypowiedział najsłynniejsze słowa do Polaków: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na pl. Piłsudskiego odbędzie się główna papieska celebra w stolicy

Dziś po 27 latach od papieskiej Mszy św. na ówczesnym pl. Zwycięstwa te słowa pamięta praktycznie każdy Polak. A najnowsza historia pokazuje, że Rodacy Jana Pawła II zdali egzamin z recepcji jego nauki.
Program pierwszej pielgrzymki Benedykta XVI jest w wielu miejscach zbieżny z programem pierwszej wizyty Jana Pawła II w ojczyźnie. Nowy Papież tak samo jak jego poprzednik pierwszą Eucharystię na polskiej ziemi będzie celebrował właśnie na tym samym placu.
Dla wielu warszawiaków pl. Piłsudskiego jest miejscem szczególnie namaszczonym przez ich wielkiego rodaka. Jan Paweł II odprawił w tym miejscu dwie Msze św. I zarówno pierwsza, jak i druga, były ważne dla historii Polski.
Ku zdziwieniu i wielkiemu zdenerwowaniu ówczesnych władz PRL w 1979 r. na plac przyszły setki tysięcy osób. W KC PZPR panowało dodatkowe rozdrażnienie, bowiem Msza św. była transmitowana w telewizji. W tamtych czasach było to wydarzenie bez precedensu. W miejscu, gdzie stał papieski ołtarz, w latach osiemdziesiątych Polacy układali symboliczny krzyż z kwiatów. Wówczas komunistyczne władze zamknęły część placu pod pretekstem przebudowy.
Po raz drugi Jan Paweł II odprawił Mszę św. na pl. Piłsudskiego w czerwcu 1999 r. Powtórzył wówczas modlitwę sprzed 20 lat, następnie beatyfikował 108 męczenników II wojny światowej oraz Reginę Protmann i Edmunda Bojanowskiego. Nawiązując do świadectwa męczenników, wezwał rodaków, aby ich świadectwo dziś polegało na przekazywaniu światu nadziei. Wówczas również Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę Świątyni Opatrzności Bożej.
W roku 1999 Jan Paweł II po raz ostatni odwiedził stolicę Polski. Jednak to nie była ostatnia modlitwa z Papieżem w tym miejscu. Ponieważ Ojciec Święty nazajutrz po swoim odejściu do domu Ojca, ponownie 3 kwietnia zgromadził setki tysięcy osób na wspólnej modlitwie. Jeszcze więcej, bo aż 300 tys. było ich kilka dni później na Mszy narodowej. Również w tym miejscu wielu warszawiaków towarzyszyło Papieżowi w jego „ostatniej drodze”, oglądając pogrzeb na telebimach. Rok po śmierci Papieża kilkadziesiąt tysięcy warszawiaków przyszło na plac ponownie. Aby wspólnie modlić się i powiedzieć: „Ojcze Święty, pamiętamy”.

Reklama

Kard. Ratzinger na placu Piłsudskiego

Na placu, sąsiadującym z Grobem Nieznanego Żołnierza i Ogrodem Saskim, Polacy zebrali się licznie także 31 maja 1981 r. na uroczystościach pogrzebowych Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Wówczas Kościół niemiecki na pogrzebie reprezentował kard. Joseph Ratzinger. 26 maja będzie on na tym placu po raz drugi. Jednak tym razem już jako Ojciec Święty Benedykt XVI.

(as)

Plac Piłsudskiego

Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego powstał w 1791 r. z dziedzińca Pałacu Saskiego. Jego nazwy często się zmieniały - plac Saski (1814), plac Marszałka Józefa Piłsudskiego (1928), Adolf-Hitler-Platz (1940) oraz plac Zwycięstwa (1946). W roku 1990 przywrócono jego przedwojenną nazwę. Na placu znajduje się jedynie Grób Nieznanego Żołnierza, który był kiedyś częścią Pałacu Saskiego, wysadzonego przez wycofujących się hitlerowców. Podczas II wojny światowej na placu pojawiła się pięciometrowa litera „V” symbolizująca zwycięstwo Wehrmachtu, którą spalili walczący o niepodległość Polacy.
14 sierpnia 1995 r. w pobliżu placu odsłonięto pomnik Józefa Piłsudskiego. W 2003 r. ukończono budowę biurowca Metropolitan, który znacznie ograniczył ilość miejsca wokół placu. W 1999 r. na samym placu mieściło się ok. pół miliona osób. Teraz zmieści się zaledwie 101 tys. W najbliższych latach planowane jest odbudowanie Pałacu Saskiego, który stał w tym miejscu przed wojną. W jego gmachu ma mieścić się Centrum Myśli Jana Pawła II. Na placu ma stanąć również pomnik-symbol, który upamiętni Papieża Jana Pawła II i słowa, które wypowiedział w tym miejscu. Jednak liczne kontrowersje i sprzeciwy wokół zwycięskiego projektu pomnika znacznie opóźniają jego realizację.

(as)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku