Reklama

Przed spotkaniem z Benedyktem XVI

Niedziela lubelska 21/2006

Zainteresowanie pielgrzymką Papieża Benedykta XVI do Polski wśród mieszkańców archidiecezji lubelskiej jest bardzo duże. Wierni jadą przede wszystkim do Krakowa. Jedni wybierają się indywidualnie, inni autokarami oraz „papieskimi pociągami”, które zostały zamówione przez organizatorów pielgrzymki w naszej archidiecezji. Lublinianie oczekują, iż Benedykt XVI słowem i obecnością doda sił i umocni w wierze, że będzie kontynuował dzieło Jana Pawła II, a także będzie pamiętał o Polakach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zbliża się pierwsza pielgrzymka Papieża Benedykta XVI do Polski. Do kraju, z którego pochodził jego wielki poprzednik Jan Paweł II, ukochany i niezapomniany przez wszystkich rodaków, a którego postawą wciąż żyjemy. Stolica Apostolska określa wizytę Ojca Świętego jako „symboliczne zakończenie okresu wspomnień o Papieżu Polaku i rzeczywiste rozpoczęcie pontyfikatu Benedykta XVI”. Papież odwiedzi sześć miast: Warszawę, Częstochowę, Kraków, Wadowice, Oświęcim i Kalwarię Zebrzydowską; do Lublina nie zawita. O to, czy lublinianie wybierają się na spotkanie z Ojcem Świętym, a także jakie mają oczekiwania w stosunku do tej wizyty, zapytaliśmy mieszkańców naszego miasta.
Pani Maria z wielką radością oczekuje Ojca Świętego w naszym kraju. „Na wszystkie pielgrzymki Jana Pawła II do kraju jeździłam od małego dziecka - wspomina. - Było to dla mnie ogromne, duchowe przeżycie; tak będzie i teraz. 27 maja wybieram się samochodem z córką na krakowskie Błonia, na spotkanie Ojca Świętego z młodzieżą”. Grono młodych osób, którym zadaliśmy pytanie, odpowiedziało: „Oczywiście, że jedziemy. Jak tylko potwierdziły się informacje o przyjeździe Papieża, zarezerwowaliśmy bilety. Jedziemy z pielgrzymką organizowaną przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży”. Z młodzieżą Papież spotka się 27 maja na krakowskich Błoniach. To właśnie młodzi ludzie z niecierpliwością czekają na majowe spotkanie z Ojcem Świętym. Wizyta Benedykta XVI to z pewnością najważniejsze wydarzenie dla katolików w bieżącym roku. Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy Krakowskim Przedmieściu organizuje wyjazd do Krakowa w dwóch wariantach; na jeden dzień - 27 maja, oraz dwa dni - 27 i 28 maja, z noclegiem „pod chmurką”. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się szczególnie wariant drugi. Duszpasterstwo Akademickie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II organizuje wyjazd do Krakowa. Wszystkie bilety zostały rozprowadzone wśród społeczności akademickiej już na początku maja.
Organizatorzy wizyty Ojca Świętego w Krakowie wydrukowali około 1,1 mln kart wstępu na Błonia. Archidiecezja lubelska złożyła zamówienie na 30 tys. wejściówek na spotkanie z młodzieżą. Archidiecezjalny koordynator papieskich pielgrzymek ks. kan. Ryszard Jurak poinformował, że księża z poszczególnych parafii złożyli zamówienie na 7 tys. kart wstępu dla młodzieży i około 10 tys. na spotkanie 28 maja. „Z rachunku wynika, że ponad 10 tys. biletów będzie do odebrania dla chętnych, którzy na spotkanie z Benedyktem XVI zdecydują się w ostatniej chwili - mówi ks. Jurak. - Przypominamy, że karty wstępu na celebry są bezpłatne. Zamówiliśmy 2 składy pociągów, bilety na nie są do odebrania w parafii Świętej Rodziny na Czubach. Pociągi do Krakowa będą oznakowane na kolor żółty oraz niebieski; odjeżdżają 27 maja o godz. 23.20 oraz 23.40 ze stacji Lublin Główny”. Wszyscy udający się na pielgrzymkę indywidualnie mogą otrzymać karty wstępu, jak i karty parkingowe u swoich duszpasterzy. Osoby wybierające się zbiorowo autobusami będą zaopatrywane w specjalne karty parkingowe. Na uroczystości w Warszawie wybiera się zdecydowanie mniejsza grupa osób niż do Krakowa. „Na warszawskie spotkanie z Ojcem Świętym przydzielono naszej archidiecezji ograniczoną liczbę kart wstępu - tylko 1,5 tys., mimo iż zamówiliśmy 3,5 tys.” - informuje ks. Jurak.
Duża grupa zapytanych osób twierdziła, iż będzie czerpać informacje o przebiegu pielgrzymki z mediów. Telewizja Polska obszernie zrelacjonuje uroczystości w dniach 25-28 maja, a najważniejsze wydarzenia będą transmitowane w telewizyjnej „Jedynce”. Mieszkańcy Lublina zapewniali, iż gorliwie przeżyją okres pobytu Papieża w Polsce na modlitwie i uczestnictwie we Mszach św. w lubelskich kościołach. Nie wszyscy mogą, choćby bardzo chcieli, pojechać na spotkanie do Krakowa lub Warszawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy mam w sobie radość Jezusa?

2024-04-15 13:37

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...