Reklama

W prasie i na antenie

Być matką - trudne zadanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchodzony 26 maja Dzień Matki ma swoją długą historię i jest świętem serdecznym i ciepłym - bo takie uczucia żywimy przecież do naszych matek. Chrześcijaństwo od swych korzeni wielką czcią i szacunkiem otacza niewiastę - matkę i w tym dniu szczególnie kieruje swe oczy na Maryję - Matkę Jezusa i Matkę Kościoła, a także na postaci świętych i błogosławionych kobiet, które oddały życie Bogu w wiernej, często cichej i pokornej służbie człowiekowi - Jego dziecku.
Dzisiaj z troską myślimy o kobiecie-matce, ponieważ zauważamy, że wartość kobiecości i macierzyństwa ulega niebezpiecznemu zachwianiu, że jakby zanika wrodzona gotowość kobiety do służby Panu Bogu i rodzinie, że bardzo często kobieta - niezmuszana bynajmniej przez trudne warunki życiowe - przejmuje obowiązki mężczyzny, widząc w tym spełnienie się, karierę, sens życia. Czasem zastanawiamy się, czy współczesna kobieta dostatecznie rozumie niezwykłą wartość swojego powołania do bycia matką - co zresztą określone jest przez samą naturę, przez biologię jej ciała, i co w rzeczywistości daje i światu, i kobiecie największe szczęście, co ją dowartościowuje i czyni niezbędną. To dzięki niej przecież dom ma duszę, a rodzina może cieszyć się ciepłem i szczęściem, napełniona miłością i pokojem.
Oczywiście, sprawa nie jest prosta i jednoznaczna. Współczesna kobieta bardzo często jest osobą wykształconą, mającą wiele do powiedzenia na płaszczyźnie zawodowej i chcącą wykorzystać nabyte umiejętności, a także zrealizować się w działalności społecznej. Państwo powinno te potrzeby - i kobiety, i społeczeństwa - pomóc zaspokajać, z pożytkiem dla wszystkich. Znany włoski myśliciel katolicki Rocco Buttiglione twierdzi, że kobieta ma prawo do pracy zawodowej, ale trzeba tę pracę ustawić tak, by była ona możliwa z punktu widzenia matki rodziny. Trzeba też spowodować, by praca kobiety w domu była doceniona i dowartościowana materialnie.
Tymczasem dzieje się dzisiaj tak, że pracująca matka - niekoniecznie nawet realizująca jakieś swoje wielkie ambicje zawodowe - nie ma czasu dla najbliższych, a nawet dla siebie samej, ale nikt nie zwalnia jej też z tego pierwszego obowiązku bycia matką, a także córką swych starszych rodziców, dobrym duchem innych, starszych członków rodziny. Próbuje więc połączyć wszystkie obowiązki, ale - jak łatwo sobie wyobrazić - musi się to odbić na jakości jej funkcjonowania w życiu rodzinnym, a także na jej zdrowiu. Bo jest to życie w ciągłym stresie, lęku i pośpiechu. Taka atmosfera udziela się też rodzinie, w takiej nienormalnej atmosferze wychowują się dzieci.
Wszystkie instytucje mające wpływ na stanowienie porządku życia społecznego powinny się więc pochylić nad kobietą jako fundamentem zdrowej rodziny, osobą tworzącą warunki do prawidłowego rozwoju najmłodszych obywateli narodu, swego rodzaju katalizatorem dla całego życia społecznego. Ale społeczeństwo musi też dać kobiecie możliwość rozwoju, musi dać jej szansę wykorzystania zainteresowań związanych ze zdobytym przygotowaniem zawodowym, z pracą naukową. Na tym polega sprawiedliwość i pewna równowaga społeczna.
Oczywiście, kobieta winna być także ważnym podmiotem troski Kościoła, który będzie ubogacał ją duchowo, wspierał w kontakcie z Panem Bogiem i będzie czuły na jej problemy. Wszyscy musimy się też modlić w intencjach naszych niewiast - matek, sióstr, żon, córek, by żyły na najwyższym poziomie etycznym i moralnym, pamiętając, że kobieta kształtuje i umacnia życie swojej rodziny, że to ona ma najlepsze, dyskretne i subtelne wyczucie rzeczywistości, że tworzy kulturę środowiska, w którym żyje, że jest niejako sternikiem życia według wartości.
Módlmy się na Jasnej Górze do Patronki polskich kobiet - w tym roku razem z Ojcem Świętym Benedyktem XVI - aby Matka Jezusa, najświętsza i najpiękniejsza z niewiast, była Przewodniczką w życiu nie tylko naszym matkom, lecz także wszystkim mężczyznom, którzy według Niej powinni kształtować swój obraz kobiety i matki, a także jej rzeczywistość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli