Reklama

Temat tygodnia

Koronacja Anielskiej Pani

Właśnie minęło 38 lat od ukoronowania figury Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Duchowe konsekwencje tych doniosłych uroczystości trwają do dziś.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystko zaczęło się 16 kwietnia 1967 r. Kard. Paweł Marella - archiprezbiter bazyliki św. Piotra w Rzymie przesłał na ręce bp. Stefana Bareły zezwolenie na dokonanie aktu koronacji. Wspomniany dekret stał się podstawą prawną do rozpoczęcia prac przygotowawczych. Spotkanie organizacyjne odbyło się 22 stycznia 1968 na plebanii w Dąbrowie Górniczej. Gospodarzem był proboszcz ks. kan. Jan Domarańczyk. Podczas konferencji omówione zostały założenia koronacyjne, podział pracy, zasięg i forma duszpasterskiego przygotowania. Zagłębiowscy kapłani ustalili, że koronację poprzedzą rekolekcje wielkopostne we wszystkich parafiach Zagłębia, w których położony zostanie akcent na problematykę maryjną. W ramach przygotowań kapłani prowadzący katechizację mieli też położyć nacisk na doniosłość aktu koronacji figury Matki Bożej Anielskiej. Ustalono także tzw. dni modlitwy parafialnej dzieci, młodzieży i starszych połączone z pielgrzymką i adoracją figury Matki Bożej Anielskiej. W jedną z niedziel poprzedzającą koronację odczytany został list bp. Bareły zachęcający wiernych do udziału w tym historycznym wydarzeniu. W bezpośrednie przygotowania wpisała się Nowenna prowadzona w parafii przez o. Pawła Kosiaka z Zakonu Ojców Paulinów.
Uroczystości koronacyjne trwały 2 dni: 18-19 maja 1968 r.
Już w sobotę 18 maja, chociaż był to dzień zwykłej pracy, dało się odczuć świąteczny nastrój. W świątyni nie ustawały modlitwy, prośby i dziękczynienia. Uroczysty ingres rozpoczął bp Stefan Bareła w otoczeniu przybyłych do Dąbrowy Górniczej na uroczystości koronacyjne biskupów.
Sama niedziela, 19 maja, podczas której odbyły się uroczystości koronacyjne nie rozpieszczała pogodą. Niebo było skryte za chmurami, padał deszcz. Początkowo akt koronacji miał odbyć się przed kościołem. Jednak ze względu na ulewny deszcz zdecydowano się dokonać tego historycznego aktu w świątyni. Oczywiście ani rzęsisty deszcz, ani Urząd Bezpieczeństwa nie przestraszył wiernych przez przybyciem na uroczystości. Las parasoli otaczał kościół, a w samej świątyni zmieściło się ponad 5 tys. wiernych. Na uroczystości koronacyjne przybyli także znakomici goście: kard. Stefan Wyszyński - Prymas Polski, kard. Karol Wojtyła - metropolita krakowski, kard. Antoni Baraniak - metropolita poznański, bp częstochowski Stefan Bareła ze swoimi biskupami pomocniczymi: bp. Franciszkiem Muselem i bp. Tadeuszem Szwagrzkiem oraz dziewięciu innych biskupów. Wszystkich dostojników witał u bram kościelnych gorący orędownik koronacji, przez którego w ogóle doszło do tego faktu - ks. kan. Jan Domarańczyk. Aktu koronacji dokonał kard. Stefan Wyszyński, przy współudziale kard. Karola Wojtyły i bp. Stefana Bareły. I choć uroczystości rozpoczęły się w bazylice, to zakończyły się procesją z ukoronowaną już figurą i błogosławieństwem poza murami świątyni, bowiem pogada na to już pozwalała.
A oto jak wspomina uroczystości jeden z uczestników Andrzej Kopliński: „Choroba, cierpienie i bolesne odejście Ojca Świętego Jana Pawła II spowodowały, że pociągany niezwykłą nostalgią oraz czcią dla zmarłego Papieża, często odwiedzam miejsce, w którym kard. Karol Wojtyła wspólnie z kard. Wyszyńskim i bp. Barełą dokonali aktu koronacji figury Matki Bożej Anielskiej. Jest w tym chyba jakiś mistyczny, nadprzyrodzony Boży magnes. Odchodzę z tego miejsca naładowany ładunkiem duchowej energii, bardzo dla mnie przydatnej dla pokonywania trudności życia codziennego” - podkreśla. Nie jest osamotniony w tym doświadczeniu...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty Atanazy z Aleksandrii

www.fundacjamaximilianum.pl

Więcej ...

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Modlitwa za ojców i za rodziny

2024-05-02 10:33
W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

Archiwum parafii

W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

III Pielgrzymka różańcowa przeszła 1 maja z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie do kościoła św. Maksymiliana w Bieżycach. W tym roku miała szczególny wymiar.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst