Reklama

Jubileusz liceum i gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek

Ta szkoła kształci i wychowuje

Niedziela warszawska 22/2006

Liceum i gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek na warszawskim Żoliborzu obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia. Z tej okazji szkołę czeka wielkie święto: zjazd absolwentek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żoliborz. Nazywany inteligencką dzielnicą stolicy. U zbiegu ulic Krasińskiego i Popiełuszki, mieści się liceum i gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek. Duży piętrowy budynek zwraca uwagę zaokrągloną fasadą. Przed wejściem rosną tuje i świerki. Między drzewami, nieopodal wejściowych schodów, można dostrzec tablicę upamiętniającą poległego powstańca.

Jak w prestiżowych angielskich szkołach

W szkole zwraca uwagę czystość. I życzliwa atmosfera. Nie słychać wulgarnych odzywek ani dzikich wrzasków. Uczennice ubrane jednakowo w zgrabne granatowe kamizelki i spódniczki w szkocką kratę przypominają wyglądem swoje rówieśniczki z prestiżowych angielskich szkół. Jednakowy strój jest wyróżnikiem a jednocześnie nie pozwala na zbytnią ekstrawagancję w wyglądzie.
Półokrągłe korytarze pełne kwiatów i obrazków prowadzą do niewielkich klas. W pracowniach zamiast tradycyjnych stolików z drewnianymi krzesłami wygodne stoły ustawione w dwóch rzędach i obrotowe krzesła. Wystrój klasy bardziej przypomina pomieszczenia biurowe niż tradycyjne szkolne pracownie.
Dzisiaj liceum i gimnazjum Zmartwychwstanek to jedna z najlepszych warszawskich szkół. Placówka jest bardzo dobrze wyposażona a niewielkie liczebnie klasy pozwalają na indywidualną pracę z uczniami. - Nasza szkoła jest przede wszystkim otwarta - mówi Magda Gałązka, uczennica I klasy. - Daje duże możliwości, można tutaj doskonale pogodzić naukę z zainteresowaniami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szybko stajemy się samodzielne

Szkoła zatrudnia 32 nauczycieli, z czego tylko 6 to Siostry Zmartwychwstanki. Pozostali to osoby świeckie.
Przy szkole działa internat, prowadzony przez siostry. Mieszka w nim 30 uczennic. - Życie w internacie ma swój stały rytm - opowiada Justyna Oleksiak, która pierwszy rok mieszka w szkolnej bursie. - Wstajemy o 6.45, potem śniadanie, krótka modlitwa i zajęcia w szkole. Od 15 do 17 mamy czas wolny i wtedy możemy wyjść poza internat. Od 17.00 do 19.00 to obowiązkowy czas nauki, potem wieczorna modlitwa, kolacja i cisza nocna od 22, której zdarza nam się nie przestrzegać.
Młodsze klasy mieszkają w pokojach 5-osobowych a maturzystki w 2-osobowych. Internat to szkoła życia. - Czasami można porównać życie w internacie do życia w bursie studenckiej. Po prostu szybko stajemy się samodzielne - dodaje Justyna.
- Od przyszłego roku szkoła podejmie kolejne wyzwanie - informuje s. Maria, dyrektor szkoły. - Do liceum i gimnazjum chcemy przyjąć chłopców.

Reklama

100 lat tradycji

Szkoła Sióstr Zmartwychwstanek w Warszawie to bez mała 100 lat tradycji. Ta tradycja kształtowała się w okresie międzywojennym, w czasie okupacji a potem przez lata komunizmu. Mimo wielu trudnych a często niebezpiecznych lat szkoła cały czas nieprzerwanie kształciła kolejne pokolenia młodzieży. Dzisiaj absolwentki Szkoły Zmartwychwstanek przyprowadzają tutaj swoje córki i wnuczki. Wiedzą przecież najlepiej, że ta szkoła nie tylko kształci, ale i wychowuje.

W czasie uroczystości będzie możliwość nabycia szkolnych gadżetów oraz zwiedzania wystawy pamiątek związanych z nauką w Szkole Sióstr Zmartwychwstanek. Siostry proszą wszystkie absolwentki, aby przyniosły do szkoły stare zeszyty, podręczniki, świadectwa, zdjęcia, wspomnienia, mundurki i itp. Zbiórka trwa do 31 maja 2006 r.

(rm)

Ramowy plan uroczystości jubileuszowych 75-lecia Liceum Sióstr Zmartwychwstanek przy ul. Popiełuszki 9 w Warszawie

godz. 10.00 - Msza św. w kościele św. Jana Kantego - odprawi ks. Piotr Pawlukiewicz
godz. 11.15 - przedstawienie w sali gimnastycznej Imiona wasze jak tytuły ballad
godz. 12.00 - pokaz mody szkolnej Wędrówka przez lata
godz. 12.30 - obiad
godz. 14.00 - aukcja jubileuszowa i loteria
godz. 15.00 - spotkania rocznikowe w klasach

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

Więcej ...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst