Reklama

Olimpijskie zmagania wokół Dekalogu w nauczaniu Jana Pawła II

Młodzież szkół średnich już po raz 16. brała udział w Olimpiadzie Teologii Katolickiej, w tym roku pod hasłem: „Dekalog w nauczaniu Jana Pawła II”. W całej Polsce nad papieskim nauczaniem na temat dekalogu pochyliło się blisko 20 tys. młodych „Pokolenia JP 2”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez gęste sito eliminacji przebrnęło 129 osób, które w dniach 21-23 kwietnia br. uczestniczyły w Gdańsku w zmaganiach o laur zwycięstwa. Naszą diecezję reprezentowali: Jolanta Nieczyporowska z Liceum Ogólnokształcącego w Horodle, Łukasz Stawicki z Zespołu Szkół nr 2 w Hrubieszowie i Sylwia Korzeniowska z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Młodzież udała się do Gdańska pod opieką s. Teresy Gwiazda z Hrubieszowa i s. Ingi Grab z Biłgoraja.
Uroczyste rozpoczęcie ogólnopolskiego finału XVI Olimpiady Teologii Katolickiej miało miejsce w katedrze w Oliwie, gdzie zebrani modlili się przy relikwiach św. Wojciecha, wysłuchali koncertu organowego, a na zmagania konkursowe otrzymali błogosławieństwo pasterskie bp. Zygmunta Pawłowskiego. Uczestnicy zakończyli dzień Apelem Jasnogórskim, po którym udali się na zasłużony odpoczynek do schroniska młodzieżowego w Gdańsku-Wrzeszczu.
Sobota przywitała obecnych deszczem, co finaliści odczytali jako dary Ducha Świętego spływające z nieba. Po Mszy św., której w kościele św. Stanisława Kostki przewodniczył bp Zygmunt Pawłowski, młodzież przeszła do Zespołu Szkół Budownictwa, gdzie odbyła się pisemna część finału, która miała wyłonić 10 laureatów przystępujących do części ustnej. Podczas gdy młodzież przez 60 minut zmagała się z zadaniami testu, opiekunowie mogli towarzyszyć jej swoją modlitwą lub przy kawie wymieniać doświadczenia zawodowe.
Po smacznym obiedzie, w czasie, gdy komisja konkursowa sprawdzała prace, organizatorzy zaprosili uczestników i opiekunów na spacer po Trójmieście i spotkanie z Bałtykiem. Dla części uczestników było to pierwsze spotkanie z morzem, więc z pewnością zapisze się na stałe w ich pamięci. Celem wędrówki był Dwór Artusa na gdańskiej starówce, gdzie odbyła się ustna część finału naszej Olimpiady.
Po ogłoszeniu listy 10 finalistów rozpoczęły się zmagania o 3 miejsca premiowane pielgrzymką do Rzymu. Młodzież wykazała się bardzo wnikliwą znajomością tematu, o czym świadczą zdobyte punkty i minimalne różnice (nawet do 0,5 punktu), decydujące o zajmowanych miejscach. Po ogłoszeniu wyników zmagań ustnych Komisja poinformowała, że 20 najlepszych finalistów otrzymuje także indeksy na studia wyższe. Wśród nich znalazł się uczeń z naszej diecezji Łukasz Stawicki, który zajął 13 miejsce i otrzymał indeks na KUL.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy i opiekunowie zostali obdarowani okolicznościowymi dyplomami i upominkami książkowymi. Ten pracowity i pełen wrażeń dzień zakończył się wspólną modlitwą pod Krzyżami Gdańskimi na Placu Solidarności.
W niedzielę piękna słoneczna pogoda zachęcała do spaceru brzegiem morza. Dzień rozpoczął się jednak od Mszy św., sprawowanej pod przewodnictwem Przewodniczącego Komisji Konkursowej, po której laureaci otrzymali dyplomy i pisma potwierdzające uzyskanie indeksów. Nagrody wręczali ks. Rektor Seminarium Duchownego i Danuta Wałęsowa.
Po zakończeniu części oficjalnej wielu uczestników finału udało się jeszcze na spacer nad morze, aby już w spokojnej atmosferze chwalić Boga za Jego piękne dzieła.
Doświadczenie 3 dni spędzonych pod opieką św. Wojciecha ubogaciło wszystkich uczestników i opiekunów. Ukazało bowiem piękne oblicze „Pokolenia JP 2”, które zasłuchane w nauczanie Papieża Polaka chce budować dom swego życia na skale Bożych Przykazań. Za tych młodych ludzi, za ich zapał do nauki i pracy, za dobro, jakie z nich emanuje - niech Bóg będzie uwielbiony!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV rozmawiał telefonicznie z proboszczem parafii w Gazie

2025-09-16 14:01

Vatican Media

We wtorek rano Papież Leon XIV odbył rozmowę telefoniczną z proboszczem parafii Świętej Rodziny w Gazie, ojcem Gabrielem Romanellim – podał Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. W Gazie trwa ofensywa wojsk izraelskich.

Więcej ...

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

Więcej ...

Uszkodzony dom w Wyrykach. Prezydent: oczekuję od premiera i rządu pełnej informacji

2025-09-16 20:17
Prezydent Karol Nawrocki

PAP

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki powiedział we wtorek, że oczekuje od premiera i rządu pełnej informacji na temat uszkodzonego domu w Wyrykach. Dodał, że ani on, ani BBN nie dostało informacji na ten temat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uczestnicy popularnego tanecznego programu w żenujący...

Wiadomości

Uczestnicy popularnego tanecznego programu w żenujący...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wokalistka Siewców Lednicy uległa poważnemu wypadkowi

Wiadomości

Wokalistka Siewców Lednicy uległa poważnemu wypadkowi

Światowa inicjatywa zachęca dzieci do modlitwy...

Kościół

Światowa inicjatywa zachęca dzieci do modlitwy...

Niezwyciężony Triumf serca

Wiadomości

Niezwyciężony Triumf serca

Archidiecezja katowicka: Komunikat w sprawie parafii św....

Kościół

Archidiecezja katowicka: Komunikat w sprawie parafii św....

Samolot wypadł z pasa startowego na lotnisku w Krakowie

Wiadomości

Samolot wypadł z pasa startowego na lotnisku w Krakowie

Nowenna do Matki Bożej Bolesnej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Bolesnej

Pijany mężczyzna podczas Mszy św. zatakował kapłana

Kościół

Pijany mężczyzna podczas Mszy św. zatakował kapłana