Zakres merytoryczny tegorocznej edycji Konkursu obejmuje teksty św. Jana, tj.: Ewangelię, 3 Listy i Apokalipsę. Zagadnienia konkursowe przygotowują pracownicy naukowi Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
- Konkurs jest skierowany do młodzieży szkół średnich. Składa się z trzech etapów: szkolnego, diecezjalnego i ogólnopolskiego - zaznacza koordynator wojewódzki konkursu Romuald Gumienniak. - W diecezji zamojsko-lubaczowskiej wzięło w nim udział około 700 uczestników na etapie szkolnym z około 60 szkół. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 75 uczestników. Do części pisemnej przystąpiło 69 uczniów, a do etapu ustnego - 7 osób, bo tyle przewiduje regulamin konkursu. Spośród tych osób do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowało się 3 najlepszych uczestników.
Część pisemna konkursu odbywała się w sali Consulatus Ratusza Miejskiego w Zamościu, część ustna w Czytelni Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
- Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy biblijnej i pogłębianie wiary - podkreślił ks. dr Gabriel Cisek, przewodniczący jury. - Jego założeniem jest przede wszystkim popularyzacja Pisma Świętego i zachęta, aby młodzi ludzie sięgali po Nie, aby wspólnie z katechetami odkrywali ogromną wartość Pisma Świętego. Ten konkurs pokazuje, że Biblia jest Księgą ciągle żywą i stanowiącą inspirację. Myślę, że konkurs jest zachętą dla nas, aby po Tę przepiękną, natchnioną Księgę sięgać.
- W skali ogólnopolskiej spora grupa młodzieży interesuje się Pismem Świętym, to jest dla nas element mobilizujący, żeby kolejne konkursy przygotowywać jeszcze lepiej i traktować ten konkurs jako zachęcenie młodych osób do studiowania Biblii oraz do życia Ewangelią - stwierdził Romuald Gumienniak. - Jest to istotą naszej działalności. Wszyscy uczestnicy są zwycięzcami, bo ten, kto poznaje Pismo Święte i stara się nim żyć na co dzień, jest prawdziwym zwycięzcą.
- W tym roku, ze wszystkich tekstów Janowych, najwięcej trudności uczestnikom dostarczyła Księga Apokalipsy - powiedział na zakończenie ks. dr Cisek - Apokalipsa pisana jest językiem bardzo specyficznym, jest to gatunek opisujący zdarzenia, posługując się symbolami, cytatami, pewnymi obrazami. Kojarzą się nam one z jakąś literaturą fantastyczną. Przez odnalezienie tego języka, obrazów, symboli, dochodzimy do przewspaniałej rzeczywistości duchowej, którą te obrazy, liczby, symbole ukrywają.
- W tym roku poziom konkursu był niezwykle wysoki - zaznaczył koordynator wojewódzki konkursu - Sadzę, że należy to do wielkich plusów obecnej, kolejnej edycji konkursu. Wierzę, że 10. - jubileuszowa edycja wskazuje na to, że w kolejnym konkursie poziom będzie jeszcze wyższy. Statystyki pokazują, że poziom poszczególnych konkursów wzrasta. Z całą pewnością jest to dla nas ważny argument i ogromny zaszczyt, że dwie znaczące uczelnie w Polsce, czyli Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który nas wspiera w organizacji konkursu, jak również Katolicki Uniwersytet Lubelski, przyznały indeksy na wydziały teologii w swoich uczelniach.
O indeksy i inne nagrody walczyć będą 5 i 6 czerwca w Niepokalanowie reprezentanci naszej diecezji: Dawid Mielnik z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju, Marlena Sędłak z I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu i Łukasz Szczecina uczeń I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu. Serdecznie im gratulujemy i życzymy powodzenia w finale.
Pomóż w rozwoju naszego portalu