Reklama

I Dekanalny Konkurs Poezji Religijnej Ciechanowiec 2006

„Pogwarki z braćmi… serca telegramy”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie trzeba mierzyć mych wierszy, ni ważyć
Sztuką pisania - poetów przykładem,
Ja chciałem z braćmi moimi pogwarzyć
Co czułem w sercu - to im opowiadam.

(Ks. Wincenty Marczuk)

Cytat z wiersza ks. Wincentego Marczuka stał się mottem I Dekanalnego Konkursu Poezji Religijnej, który odbył się 17 maja w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu. 17 maja 1942 r. w kaplicy Sióstr Misjonarek w Warszawie ks. Wincenty Marczuk przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Kazimierza Bukraby. 64. rocznica święceń stała się pretekstem do przypomnienia osoby ks. W. Marczuka, który długie lata żył wśród nas, pracował, tworzył i zostawił swój serdeczny telegram do potomnych.
Na zaproszenie organizatorów: Szkoły Podstawowej i parafii pw. Trójcy Świętej w Ciechanowcu odpowiedziały wszystkie szkoły podstawowe dekanatu, Liceum Ogólnokształcące w Ciechanowcu oraz gimnazja w Perlejewie i Ciechanowcu.
Celem konkursu było rozpowszechnienie twórczości poetyckiej ks. W. Marczuka, szerzenie kultury języka i piękna żywego słowa oraz wychowanie estetyczne przez kontakt z poezją religijną. Konkurs miał charakter imprezy otwartej dla uczniów szkół dekanatu ciechanowieckiego. Przesłuchania konkursowe odbywały się w dwóch grupach wiekowych: pierwszej - uczniowie szkół podstawowych; drugiej - młodzież gimnazjum i liceum.
Uczestnicy konkursu przygotowali interpretację dwóch utworów, a na przeglądzie prezentowali jeden. 29 recytatorów prezentowało wiersze ks. Wincentego Marczuka z tomiku Serca telegramy.
Nasze miasteczko ma szczególne powody, aby zachować osobę i działalność ks. prałata Wincentego Marczuka w żywej i trwałej pamięci. Tutaj, w miasteczku nad Nurcem, ks. Marczuk przeżył wiele lat dorosłego życia pełniąc duchową posługę. Został w naszej pamięci jako kapłan rozważny, wrażliwy na los kraju i piękno przyrody. Zyskał wielki autorytet i cieszył się powszechnym uznaniem. Pisarska przygoda rozpoczęła się, gdy był już dojrzałym kapłanem i miał za sobą doświadczenia wojenne. Pierwszy wiersz powstał w październiku 1944 r. i został napisany w Niemczech w niewoli, ostatni powstał 7 grudnia 2000 r., kilkanaście miesięcy przed śmiercią autora. W wierszu, którego fragment stał się myślą przewodnią Pierwszego Dekanalnego Konkursu Poezji Religijnej Różne są w życiu … kapłan odkrywa w sposób świadomy i dojrzały motywy oraz cel swojego pisania, mający mu służyć pogwarzeniu z braćmi.
Zmagania konkursowe oceniała komisja w składzie: ks. Zbigniew Rycak, s. Agata Budzik, Jolanta Kokoszko, Mariola Włodarczyk, Marianna Gołębiewska. Po części konkursowej goście, uczestnicy konkursu i ich opiekunowie spotkali się na wspólnej herbacie. Chwilę niecierpliwego oczekiwania na werdykt komisji wypełniły: prezentacja biografii ks. Wincentego Marczuka oraz radosny koncert scholi „Anielskie Nutki”.
Laureatami Pierwszego Dekanalnego Konkursu Poezji Religijnej zostali: W kategorii szkół podstawowych: I miejsce - Karolina Boguszewska (Stare Radziszewo); II - Dawid Derewońko (Ciechanowiec); III - Adrianna Janiszewska (Ciechanowiec). W kategorii szkół gimnazjalnych i licealnych: I miejsce - Paulina Charko (Ciechanowiec); II - Monika Grabowska (Ciechanowiec); III - Anna Niemyjska (Ciechanowiec); IV - Joanna Kosk (Perlejewo).
Po wręczeniu nagród, ufundowanych przez ks. dziekana Kazimierza Siekierko i dyplomów wszystkim uczestnikom konkursu oraz podziękowań nauczycielom, naszedł czas na wspomnienia. Zaproszenie organizatorów przyjęli bracia ks. Wincentego: ks. Stanisław Marczuk i Karol Marczuk. Garść wzruszających refleksji o bracie kapłanie przedstawił ks. Stanisław. Słuchaliśmy wspomnień z ogromnym zainteresowaniem. Łza wzruszenia pojawiała się w oku opowiadającego i słuchających. Wspólne pamiątkowe zdjęcie na tle wymownej scenografii autorstwa Zofii Sęczak, serdeczne uśmiechy i podziękowania zakończyły radosne spotkanie z poezją ks. Wincentego Marczuka.
Pierwszy Dekanalny Konkurs Poezji Religijnej przeszedł do historii. Kiedy rozmawiałam z dziećmi - uczestnikami konkursu, pytały mnie, czy mogą przyjechać za rok. Uśmiechnęłam się szczerze i pomyślałam: Marzenia się spełniają - trzeba tylko bardzo pragnąć, żeby się urzeczywistniły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pogarsza się sytuacja w rejonach objętych powodzią; apel do mieszkańców o ewakuację

2024-09-15 11:20
Kłodzko

PAP

Kłodzko

Woda przelewa się przez most w Głuchołazach w powiecie nyskim. W powiecie kłodzkim utonęła jedna osoba; ewakuowano 1,6 tys. osób. Odcięci przez wodę zostali mieszkańcy Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju. Premier Donald Tusk zaapelował do mieszkańców, by nie odmawiali ewakuacji.

Więcej ...

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem odpływają jak poduszeczki

2024-09-15 18:18

PAP

Worki z piaskiem po prostu odpływają jak poduszeczki, zabezpieczenia przed taką wodą nie ma - mówi w rozmowie z KAI o. Sławomir Klim, jeden z franciszkanów opiekujących się barokowym klasztorem franciszkanów pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Kłodzku. Zakonnicy przenoszą swój dobytek na wyższe piętro, ale zachowują spokój, zapewniając, że nic im nie grozi i nie muszą opuszczać budynku.

Więcej ...

Apel biskupa świdnickiego w związku z powodzią. Caritas rozpoczęło zbiórkę w Świdnicy

2024-09-16 10:00
Bystrzyca Kłodzka po fali powodziowej

Joanna Maria Stanoch-Jamrozik

Bystrzyca Kłodzka po fali powodziowej

W związku z tragicznymi skutkami powodzi, biskup świdnicki Marek Mendyk wystosował apel do wiernych oraz wszystkich ludzi dobrej woli, wyrażając swoją solidarność z poszkodowanymi.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Mazowieckie: Zmarły na plebanii mężczyzna to 29-latek

Wiadomości

Mazowieckie: Zmarły na plebanii mężczyzna to 29-latek

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...