Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: Pragnijmy świętości!

Maciej Orman

– Przypominając sobie świętych patronów, którzy w orszaku niebieskim uwielbiają Pana, pragnijmy świętości. „Bądź święty” – to najpiękniejsza propozycja od Boga – mówił 1 listopada bp Andrzej Przybylski w homilii podczas Mszy św. w kaplicy na cmentarzu św. Józefa w Częstochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Uroczystość Wszystkich Świętych, czyli najszczęśliwszych i najbardziej spełnionych ludzi, nie jest potrzebna samym świętym. Nasza pamięć i modlitwa nic nie mogą im dodać – powiedział bp Przybylski, odwołując się do jednego z kazań św. Bernarda. – Ta uroczystość jest potrzebna nam, żyjącym. Bóg chce nas zapytać o najważniejsze pragnienie naszego życia – o pragnienie świętości. Czy my w ogóle jeszcze nosimy takie pragnienie? – pytał.

Bp Przybylski prosił również, aby nie wyśmiewać świętości i nie mówić cynicznie: co ty jesteś taki święty? – Jeżeli człowiek nie pragnie świętości, nie chce pójść do nieba. Jeżeli odrzucasz perspektywę świętego życia, to nie chcesz być zbawiony, a jeżeli nie chcesz być zbawiony, co wtedy? Po śmierci Bóg wyznaczy nam jeden z dwóch stanów: niebo albo piekło – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Usprawiedliwianie się, że świętość nie jest dla mnie, wynika z poczucia słabości. Kiedy porównamy siebie z beatyfikowanymi i kanonizowanymi, mamy rzeczywiście ochotę powiedzieć: świętość mnie przerasta, mój grzech jest tak wielki, a moje przywiązanie do świata tak silne, że Bóg pozostaje na marginesie mojego życia. Bo gdzie nam do św. Franciszka, który wszystko oddał Bogu i zaprzyjaźnił się z ubóstwem? Gdzie nam do św. Tereski od Dzieciątka Jezus czy św. s. Faustyny, których pragnieniem było modlić się godzinami, a nam trudno wytrzymać godzinę na Eucharystii i coraz trudniej znaleźć kilka minut na spotkanie z Bogiem w codziennej modlitwie? – kontynuował homileta.

– Co więc zrobić, żeby być świętym? Odpowiedź jest bardzo prosta: być w nieustannym kontakcie z Bogiem. To jest siłą naszej świętości – zaznaczył bp Przybylski.

– Zamiast mówić, że nie mam siły zerwać z grzechem czy żyć sprawiedliwie, uczciwie i moralnie, postarajmy się o codzienny kontakt z Bogiem – radził biskup. – Najważniejszym i najbliższym kontaktem jest Eucharystia, bez której nie ma życia wiecznego. Bóg chce codziennie każdemu dawać siebie. Kontakt z Bogiem daje nam też modlitwa. Jeżeli nie macie czasu na modlitwę, nie będziecie mieć mocy Bożej i wtedy świętość jest rzeczywiście niemożliwa. Ten kontakt to również poznawanie słowa Bożego – wyliczał biskup.

– Przypominając sobie świętych patronów, którzy w orszaku niebieskim uwielbiają Pana, pragnijmy świętości. „Bądź święty” – to najpiękniejsza propozycja od Boga – zakończył.

Po Mszy św. biskup Andrzej Przybylski przewodniczył na cmentarzu św. Józefa procesji z modlitwą za zmarłych.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-01 17:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski do seminarzystów: Mamy dorastać do takiej obecności w Kościele, aby brać za niego współodpowiedzialność

Radio Fiat

Niecodzienny dzień skupienia przeżyli seminarzyści z Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W niedzielę, 23 lutego 2025 r., opuścili na jeden dzień budynek seminarium, żeby udać się najpierw do kościoła jubileuszowego w sanktuarium Matki Bożej w Leśniowie, a następnie do klasztoru Małych Sióstr Baranka w Choroniu. Seminarzystom przez cały dzień towarzyszył Bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Watykan: przez 9 dni sprawowane będą Msze św. za papieża Franciszka

2025-04-23 19:53

PAP/EPA/ABIR SULTAN

W okresie dziewięciu dni żałoby po śmierci Ojca Świętego (Novemdiales) sprawowane będą przez różne grupy Msze św. za zmarłego papieża. Należy przypomnieć, że zawarte w komunikacie Biura Papieskich Ceremonii Liturgicznych odniesienie do byłych wysokich dostojników Kurii Rzymskiej przypomina, że wraz ze śmiercią papieża przestali oni pełnić swoje funkcje.

Więcej ...

110. rocznica ludobójstwa Ormian – pamięć, która trwa

2025-04-24 16:09
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Dzisiaj mija 110 lat od jednej z najbardziej tragicznych kart XX wieku – ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim. Choć od tamtych wydarzeń minęło ponad stulecie, pamięć o ofiarach nadal jest żywa, a ich losy stanowią przestrogę przed nienawiścią i brakiem reakcji świata na cierpienie niewinnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu...

Kościół

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie...

Kościół

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie...

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę