Reklama

Świerszczów

Intronizacja obrazu Matki Bożej

Niedziela lubelska 50/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowej klasy obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, malowany na desce w połowie XVII wieku, po kilku miesiącach gruntownych prac konserwatorskich prowadzonych w Muzeum Archidiecezjalnym w Lublinie uroczyście powrócił do kościoła parafialnego w Świerszczowie. Uroczystość intronizacji obrazu w zabytkowym drewnianym kościele parafialnym zbiegła się z rekolekcjami adwentowymi, jakie odbywały się w dniach 7-9 grudnia br. w tej wspólnocie. Blisko po roku czasu parafianie i goście mogli na nowo zobaczyć wspaniałe oblicze Matki Boskiej ze Świerszczowa. Cieszy fakt, iż Rada Parafialna wraz z księdzem proboszczem Adamem Brzyskim pragnęła uczcić Trzecie Tysiąclecie Chrześcijaństwa ratując drogocenny obraz przed zniszczeniem. Warto dodać, że w latach poprzednich wykonano wiele prac konserwatorskich przy drewnianym kościele parafialnym pw. św. Bazylego w Świerszczowie (wzniesionym w roku 1795). Jest to cenna zabytkowa świątynia o konstrukcji zrębowej, wybudowana pierwotnie jako unicka, następnie przez wiele lat służyła prawosławnym, a od 1921 r. pełni funkcję świątyni parafialnej Kościoła katolickiego.

Konserwacja obrazu jest pierwszym etapem prac konserwatorskich, jakich wymaga wnętrze tej historycznej świątyni; łącznie z aranżacją prezbiterium, naw kościoła i jego skromnego wyposażenia. Stan budowli zwłaszcza drewnianej i jej duchowa wartość dla danej wspólnoty parafialnej w dużej mierze uzależnione są od świadomości duszpasterzy. Każdy obiekt sakralny tworzył cząstkę historii i nadal ją stanowi. Godny podkreślenia jest fakt, że coraz więcej księży i parafii w naszej archidiecezji podejmują się trudnego, ale jak zaszczytnego dzieła ratowania drewnianych kościołów, mających ogromne znaczenie dla nauki, historii, religii i kultury oraz piękna naszej Ojczyzny. Jakże piękne słowa wypowiedział o drewnianych kościołach Jan Paweł II podczas konsekracji kościoła Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem " Stają mi przed oczyma te drewniane - coraz rzadsze - na całej polskiej ziemi; prawdziwe skarby architektury ludowej. Wszystkie one powstały, podobnie jak wasz, w wyniku współpracy duszpasterzy i wiernych poszczególnych parafii. Wspólnym wysiłkiem je budowano, aby mogła być w nich sprawowana Najświętsza Ofiara, aby Chrystus w Eucharystii był ze swoim ludem dzień i noc, w godzinach radości i uniesień, jak też w czasach doświadczeń, cierpień i nieszczęść, a także w zwykłych szarych dniach życia."

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji eucharystycznej

Karol Porwich/Niedziela

Poruszanie się procesji w drezynie lub przewodniczenie jej przez kapłana w kabriolecie to duże nadużycia liturgiczne. Takim nadużyciem mogą być też hasła o treści politycznej czy propagandowej umieszczane przy poszczególnych stacjach procesji w Boże Ciało – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr hab. Dariusz Kwiatkowski z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Teolog liturgii przypomina, że w tę uroczystość katolicy wyznają wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, w Jego śmierć i zmartwychwstanie, które ten sakrament uobecnia. - Zmieniają się konteksty kulturalne i polityczne, ale Chrystus jest ten sam na wieki – podkreśla rozmówca KAI.

Więcej ...

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Orvieto, katedra pw. Najświętszej Maryi Panny

wikipedia.org

Orvieto, katedra pw. Najświętszej Maryi Panny

W dzisiejszej Belgii, w Mont-Cornillion niedaleko Liege (ówczesne Leodium), młoda zakonnica augustiańska Julianna otrzymała w latach 1209-11 objawienia, podczas których Pan Jezus prosił o ustanowienie święta Bożego Ciała.

Więcej ...

Czy religia i etyka przestały wpływać na średnią ocen uczniów?

2024-05-31 08:00
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Uczniowie oficjalnie zakończą naukę 21 czerwca 2024 i udadzą się na dwumiesięczne wakacje. Na ostatniej prostej, to właśnie ocena z religii lub etyki będzie miała wpływ, czy dzieci opuszczą mury szkoły ze świadectwem z czerwonym paskiem. Pozornie błahy problem staje się zatem niezwykle istotny dla uczniów oraz rodziców.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...