Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa wraz z aktorami, muzykami i samorządowcami zbiera na naprawę nagrobków krakowskich nekropolii. - Codziennie wspomaga nas 80 osób, w tym na przykład Anna Dymna czy Jarosław Gowin. Ludzie odpowiadają bardzo chętnie, a dzięki hojności ofiarodawców udało się w tym roku odnowić już 10 nagrobków - mówi Anna Kornecka, jego przewodnicząca.
Barbara Olasińska przewodzi natomiast kweście na odnowienie Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. - Choć nekropolia ta znajduje się już poza granicami Polski, to jednak jest istotnym punktem na mapie polskości. Spoczywają tutaj wybitni przedstawiciele naszej ojczyzny, m.in. Stanisław Banach, Maria Konopnicka czy Gabriela Zapolska. Dlatego właśnie trzeba zadbać o to miejsce - tłumaczy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ponadto na Cmentarzu Rakowickim można spotkać osoby z Fundacji „Niezłomni”, zbierające datki na identyfikację bezimiennych Żołnierzy Wyklętych. To dzięki działalności tej organizacji odnajdywane są bezimienne groby tych żołnierzy oraz prowadzone są pracy ekshumacyjne i identyfikacyjne, które mają zapewnić godny pochówek bohaterom.
Poza modlitwą za swoich bliskich oraz wsparciem kwest, krakowianie odwiedzają również groby wybitnych Polaków, którzy spoczywają w Alei Zasłużonych. Tradycyjnie setki zniczy uczciły pamięć rodziców św. Jana Pawła II, Emilii i Karola oraz jego brata Edmunda, którzy także są pochowani na Cmentarzu Rakowickim.
Cmentarz Rakowicki otwarty został w 1803 r. Jest najstarszą nekropolią Krakowa. Spoczywa na nim wielu znanych Polaków, m.in. Jan Matejko, Marek Grechuta, Lucjan Rydel, Jerzy Bińczycki, Wisława Szymborska czy Helena Modrzejewska.