Reklama

Muzeum Diecezjalne proponuje

Cenny depozyt Bożogrobców

Niedziela kielecka 24/2006

Dlaczego warto zobaczyć wystawę „Custodes sanctisssimi sepulchri - Skarby Bożogrobców Miechowskich” w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach? Przede wszystkim dlatego, że prezentując ocalałe w dziejowych zawieruchach eksponaty, powstałe w kręgu kultury bożogrobców miechowskich, stanowi ona świadectwo unikatowego dorobku ducha i myśli twórczej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycja miechowitów sięga korzeniami XII wieku, a klasztor miechowski był pierwszym w Polsce i Europie reprezentantem idei kultu Grobu Świętego. Założycielem klasztoru na ziemi krakowskiej był legendarny rycerz Jaksa, zauroczony myślą obrony Grobu Jerozolimskiego.
Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Jerozolimskiego powołano na początku XII wieku w Jerozolimie. Najważniejszym jego zadaniem była opieka nad bazyliką Grobu Chrystusa. Kanonicy organizowali i prowadzili hospicja dla pielgrzymów w Ziemi Świętej. Jerozolima była także główną siedzibą patriarchy Zakonu, którą po upadku miasta w 1187 r. przeniesiono do Akki.
Bożogrobcy otrzymywali dobra ziemskie w Europie od pątników zafascynowanych ideą obrony Grobu Chrystusa i tym sposobem, dzięki inicjatywie pobożnego rycerza Jaksy, osiedlili się w Miechowie. Propagowali tu nabożeństwa pasyjne, przede wszystkim jednak szerzyli kult Grobu. Wprowadzili specjalną liturgię wielkopiątkową, święto Grobu Chrystusa w drugą niedzielę po Wielkanocy oraz obchody zdobycia Jerozolimy 15 lipca. Organizowali też bractwa, prowadzili szkoły parafialne, współpracowali z uniwersytetami. Klasztor Kanoników Stróżów Grobu Pańskiego w Miechowie był nie tylko najstarszy i najznakomitszy, ale także najbogatszy ze wszystkich klasztorów tego Zakonu w Europie. Szczególnego znaczenia nabrał po opanowaniu Jerozolimy przez innowierców - można go było wówczas uważać za centrum wszystkich placówek nie tylko w Polsce, ale także we Francji, Hiszpanii, Neapolu, Anglii, na Węgrzech, w Czechach i innych krajach.
Zwiedzając wystawę w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, trudno nie zadumać się nad świetnością, a zarazem znikomością tego unikatowego, dzisiaj już szczątkowego dziedzictwa. Kilkaset lat istnienia przekreślono bowiem kasatą Zakonu (w 1819 r.); reszty dokonały wojny i szczególnie dotkliwe pożary.
Reaktywowanie w Polsce przed 10 laty Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, nadanie świątyni miechowskiej tytułu bazyliki mniejszej oraz przywracanie blasku miechowskim obiektom pod kierunkiem proboszcza tamtejszej parafii ks. prał. Jerzego Gredki, prepozyta bazyliki Grobu Bożego w Miechowie, przyniosły odrodzenie pięknej idei i duchowej kultury bożogrobców. Wszystkie te względy zachęcają do obejrzenia wystawy, prezentującej skarby jedynego w swoim rodzaju sanktuarium w diecezji kieleckiej i w Polsce.
Zachowane do dziś obrazy, ocalałe z pożaru w 1839 r., prezentują malarstwo XVIII wieku. Są to portrety dostojników kościelnych związanych z Miechowem (np. portret Macieja Łubieńskiego), prepozytów miechowskich, duchownych, a także obrazy przedstawiające Chrystusa przy słupie biczowania, złożenie do Grobu, portrety św. Marii Magdaleny, Apostołów, wreszcie unikatowe przedstawienia dwóch sióstr bożogrobczyń. Obrazy te dają w większości wyobrażenie o charakterze stroju bożogrobców. Wizerunek uzupełnią oznaki władzy w Zakonie, tzn. pierścienie, krzyże generalskie i opackie, pastorały, a także haftowane infuły. Cenny jest krzyż kardynalski z końca XVI wieku. Ciekawą część eksponatów stanowią ornaty: najstarszy ze złotogłowiu (ok. 1650) oraz młodsze. Sprzętów liturgicznych nie powstydziłyby się nawet renomowane muzea. Godnie reprezentuje je późnogotycki kielich (ok. 1500), kielichy XVIII-wieczne, monstrancje, relikwiarze, z których najciekawszy - wykonany ze srebra w kształcie kaplicy Grobu Jerozolimskiego i podarowany generałowi Zakonu Andrzejowi Batoremu w 1584 r. przez św. Karola Boromeusza - najpełniej oddaje ideę miechowskiego skarbca.
Otwarciu wystawy towarzyszyła obecność księży biskupów K. Ryczana i K. Gurdy, ks. prał. J. Gredki (który wyraził nadzieję na rychłe otwarcie muzeum w Domu Generała w Miechowie) oraz dam i kawalerów w charakterystycznych strojach z czerwonym podwójnym krzyżem. Komisarz wystawy dr B. Skrzydlewska, rekomendując zbiory, zwróciła uwagę na koncepcję i etapy rozwoju muzealnictwa kościelnego. Warto więc zobaczyć, jak niepowtarzalny wkład w ten ogólnoludzki dorobek wnieśli bożogrobcy miechowscy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Karol Porwich/Niedziela

Obchodząc to wspomnienie przypomnijmy sobie, że wiara musi powinna przerodzić się w czyn. Jednak człowiek wierzący nie modli się jedynie ustami. Modli się także dobrem, które spełnia, niosąc pomoc potrzebującym; modli się także odpowiedzialnością za najbliższych.

Więcej ...

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 1-12.

Więcej ...

Jak być chrześcijańską mamą w XXI wieku? – Przegląd wspólnot i grup

2024-05-25 09:23

pixabay.com

„Dajcie mi modlące się matki, a uratuję świat” - to słowa św. Augustyna. W Kościele katolickim istnieje wiele grup i wspólnot, które zrzeszają chrześcijańskie matki. - To miejsce wymiany doświadczeń. Te wspólnoty pomagają także w budowaniu więzi małżeńskich - ocenia duszpasterz kobiet archidiecezji warszawskiej, o. Paweł Drobot CssR. - Kryzys macierzyństwa jest tam, gdzie jest kryzys duchowej tożsamości, korzeni dotyczących celu, sensu życia, wartości, takich jak miłość, poświęcenie, troska o drugiego człowieka - zauważa. 26 maja obchodzony jest Dzień Matki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania