Reklama

Międzynarodowy Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych

Artyści Nieprzetartego Szlaku

Niedziela lubelska 24/2006

W dniach 11-14 maja br. w Lublinie odbył się Międzynarodowy Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych, który jest finałem cyklu Międzynarodowych Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku. Nieprzetarty Szlak to największy coroczny cykl imprez artystycznych (plastycznych, muzycznych i teatralnych) na terenie Europy Środkowowschodniej. Bohaterami tych imprez są osoby niepełnosprawne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akademickie Centrum Kultury „ka Żaka” już po raz 16. gościło artystów i sympatyków Nieprzetartego Szlaku, spotykających się na corocznym przeglądzie Teatrów Osób Niepełnosprawnych. Nieprzetarty Szlak gromadzi wszystkich, którzy chcą wraz z osobami niepełnosprawnymi, wbrew różnym trudnościom, „przecierać szlaki”. Termin „Nieprzetarty Szlak” wywodzi się z okresu międzywojennego i nawiązuje do działań harcerzy polskich na rzecz osób niepełnosprawnych.
Na tegoroczny przegląd przyjechały teatry z Polski i z zagranicy. Dopisała też publiczność, która z roku na rok coraz liczniej gromadzi się, by zobaczyć dokonania niepełnosprawnych artystów. Co roku wybierana jest konwencja Nieprzetartego Szlaku. W bieżącym roku motywem przewodnim piosenek, wystroju sali, kostiumów, balu dla uczestników i konkursu plastycznego (ale nie przedstawień) były góry. Spotkanie rozpoczęło uroczyste otwarcie wystawy plastycznej w holu „Chatki Żaka”. Organizatorzy imprezy Michał Stanowski i Agnieszka Wojnarowska od wielu lat pracują z osobami niepełnosprawnymi. Mówią, że przygotowanie tak wielkiej imprezy wymaga wiele wysiłku. Wielkim zaangażowaniem wykazują się wolontariusze, którzy poświęcając swój czas i energię osobom, które może dostały trochę mniej od losu, sami się ubogacają. Robią to z wielką ochotą. Konferansjerka Asia, na co dzień uczennica II klasy Liceum Ogólnokształcącego, dzięki zaangażowaniu w Nieprzetarty Szlak może rozwijać swoje umiejętności. - Dzięki tym spektaklom i tym dzieciom rozwijam też swą wrażliwość - mówi.
Celem spotkań artystów Nieprzetartego Szlaku jest terapia poprzez teatr (teatroterapia). - Chodzi również o to, żeby z jednej strony dać aktorom jakiś zastrzyk emocjonalny wsparcia, ale nie dlatego, że są niepełnosprawnymi, ale dlatego, że są dobrymi artystami - mówi Michał Stanowski. - Jednym z ważniejszych celów imprezy jest również integracja społeczna. Bardzo ważną rzeczą jest zmiana podejścia do osoby „niepełnosprawnej”. Chodzi o to, żebyśmy przestali patrzeć kategoriami „niepełnosprawny artysta”, ale artysta, który jest niepełnosprawny. Osoby niepełnosprawne często myślą o sobie w kategoriach: biedny, upośledzony. Tutaj mogą zaistnieć jako artyści, jako osoby, które współtworzą kulturę - dodaje. O tym, że osoby niepełnosprawne są dobrymi artystami i bardzo „sprawnymi”, można było przekonać się na Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów „osób sprawnych”, gdzie Teatr Osób Niepełnosprawnych „Kleks” z Puław dostał I nagrodę. Osoby niepełnosprawne bardzo angażują się w przygotowanie przedstawień, chociaż na scenie i w czasie przygotowania spotkają się z ogromnymi trudnościami. Tutaj, dzięki pomocy instruktorów, mogą przełamywać te trudności i tworzyć coś pięknego. Ogromną pracę wykonują instruktorzy teatrów, którzy - jak sami mówią - starają się pracować nie dla osób niepełnosprawnych, ale razem z nimi.

W „Chatce Żaka” można było obejrzeć 18 przedstawień. W ciągu trzech dni na scenie wystąpiły teatry: Teatr Scena Moliere z przedstawieniem Dzikie łabędzie, Teatr Wesołe Skrzaty - Zdrowie ważna rzecz, Teatr Prowincjonalny - Wesele po polsku, Teatr STELLA - W ogrodzie serca, Teatr Kleks - Bal w kurniku, Teatr „Ołowiany Żołnierzyk” - Przygoda w górach. Teatr To i Owo - Olimpiada w Zajączkowie, Teatr Promienistych - Książę z bajki, Teatr Wojtuś - Czas, Teatr Uśmiech - Kapliczka Świętokrzyska, Teatr Leweniata - Kuroćka - raba, Teatr Krug - Zaczarowany flet, Teatr Karambol - Dokąd zmierzasz, Teatr Figiel - Rękawiczka, Teatr Zodiak - To ja herbatka, Teatr Rekwizyt - Pipi Pończoszanka, Teatr Uśmiech - Pożar, Teatr Kruszynki - Kopciuszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rada UE przyjęła pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji

2024-05-21 13:03

Adobe Stock

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele chodzi o przekaz łaski!

2024-05-21 20:35
Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj