Reklama

U progu nowego milenium

Błogosławiona jest dobroć człowieka

Niedziela częstochowska 50/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedawno obchodziliśmy dzień św. Mikołaja, na którego czekali i dorośli, i dzieci. Każdy bowiem, niezależnie od wieku, płci i stanu, mógł obdarowywać i być obdarowanym. Nie myślę tylko o upominkach, ale każdy lubi być obdarowywany dobrem, uśmiechem, życzliwością, przyjaźnią. Człowiek jest istotą, która czeka na dobroć. Właściwie jest to też największy oręż w ręku człowieku, a także najlepszy środek zbliżenia się do Boga. Św. Brat Albert mówił, żeby być "dobrym jak chleb". To znakomite porównanie. Wiadomo, że chleb jest potrzebny każdemu, sprawia, że można nim zaspokoić głód, można się nim także dzielić.

Znajdujemy się w liturgicznym okresie Adwentu - oczekiwania na przyjście Pana. Czym można najlepiej uhonorować Pana Jezusa, jeśli nie właśnie okazywaniem dobroci? Nieprzypadkowo więc w tym czasie przypada święto św. Mikołaja. Nazywam je świętem, choć w liturgii jest to tylko wspomnienie, ale nastrój świąteczny powszechnie mu towarzyszy. Zauważmy, jak czekają na św. Mikołaja dzieci w przedszkolach, szkołach, w rodzinach, nawet starsi oczekują zwrócenia na nich w tym dniu uwagi. To dobrze, że św. Mikołaj przychodzi z ludzkim sercem, z ludzką zapobiegliwością.

Przypomina się tu piękna cnota chrześcijańska, która nazywa się longanimitas - długomyślność, dalekowzroczność - to wybieganie naprzód ku ludzkim potrzebom, sprawom, patrzenie pod tym kątem na swoich bliskich, zastanawianie się, co by im się przydało, co by im pomogło i z czego by się cieszyli. Jeżeli rodzice oczekują na św. Mikołaja i na gwiazdkę razem z dziećmi, to na pewno też chcą zobaczyć radosne, iskrzące się oczy dzieci. To jest dla nich najpiękniejszy prezent i radość całej rodziny, radość płynąca z dobra, z dobroci.

Ale przecież nie tylko w rodzinie przekazuje się podarunki świąteczne. Wiele instytucji, organizacji charytatywnych urządza okołoświąteczne spotkania połączone z obdarowywaniem prezentami różnych grup społecznych: dzieci w domach dziecka, bezdomnych w przytuliskach, starszych w klubach seniora. Radość jest niezwykła, zwłaszcza gdy na co dzień nikt o nich nie pamięta. Bogu dzięki, że tak jest, że wielu ludzi rozumie tę potrzebę i organizuje się, żeby coś dobrego zrobić. Tak dzieje się też często w naszych parafiach.

W tym czasie dobroć idzie ogromną falą i jest błogosławiona. Ileż szczęścia i radości przynosi, ileż otuchy i nadziei wlewa w zbolałe serca i... też rodzi dobro. Chciałbym, żebyśmy w tym szczególnym czasie realizowali cnotę longanimitas - cnotę długomyślności. Może nie stać nas na wiele, ale każdy z nas może być takim trochę św. Mikołajem. Tu nie chodzi o wiele, chodzi o gest dobroci. To może być tylko dobre słowo, uśmiech, ale wynikające ze zrozumienia drugiego człowieka. Gdy będziemy mieć taką intencję, to już będzie dar naszego serca.

Czasy, w których żyjemy, są trudne, tyle w nich krzywdy, zniewolenia i bezradności. Na szczęście - jakby odtrutka - tak pięknie rozwija się działalność charytatywna. Tak wielu ludzi reaguje na różnorakie apele i prośby, również zamieszczane w Niedzieli.

To dobrze, że są takie święta dobroci, jak dzień św. Mikołaja, a potem przygotowuje się paczki z okazji Bożego Narodzenia. To serdeczne dary. Gratuluję naszym Czytelnikom tego, że mają szerokie serca, że tyle w nich dobroci i że świadczą ją innym.

Spotkanie z "Niedzielą". Program pod redakcją ks. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego Niedziela - w każdy wtorek o godz. 21.20 na falach Katolickiego Radia Fiat: 94, 7 FM oraz w piątek o godz. 14.45 w pasmach Radia Jasna Góra - 100, 6 FM i Radia Maryja - 103,7 FM. W programie: publicystyka, prezentacja najnowszego numeru Niedzieli, zapowiedzi ważniejszych wydarzeń duszpasterskich. Komentarzy ks. inf. Ireneusza Skubisia dotyczących bieżących wydarzeń w Polsce i świecie można również wysłuchać w Radiu Fiat w audycji " Wypowiedź dnia", codziennie o godz. 11.00 oraz w Radiu Jasna Góra, codziennie o godz. 12.15.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czuwanie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

2024-05-16 11:44

fot s. Amata J. Nowaszewska CSFN

W najbliższą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W wigilię tej uroczystości parafie i wspólnoty naszej archidiecezji przygotowują dla wiernych spotkania modlitewne. Oto, gdzie można się włączyć do wspólnej modlitwy.

Więcej ...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie.

Więcej ...

Łódzko – wileński projekt „Niemen w czterech ścianach”

2024-05-16 17:30

Archiwum szkoły

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania