Światowa Rada Kościołów będzie miała wkrótce nowego sekretarza generalnego
ts / Genewa (KAI)
materiały prasowe
Logo Światowej Rady Kościołów
Światowa Rada Kościołów (ŚRK) będzie miała nowego sekretarza generalnego. Rozpoczęte przez centralny komitet ŚRK poszukiwania odpowiedniego kandydata na tę funkcję zostały zakończone 2 listopada. Urzędowanie dotychczasowego sekretarza generalnego Olava Fykse Tveita kończy się w kwietniu 2020 r.
W swoim komunikacie ŚRK podaje nazwiska dwóch kandydatów: Elizabeth Joy z angielskiej organizacji ekumenicznej koordynującej pracę Kościołów chrześcijańskich „Churches Together in England”, a należącej do Kościoła syro-malabarskiego oraz pastora Jerry`ego Pillaya, historyka Kościoła na uniwersytecie w Pretorii, członka Kościoła prezbiteriańskiego w RPA. Decyzję w sprawie wyboru kandydata podejmie centralna komisja ŚRK, która będzie obradowała w Genewie w dniach 18-24 marca 2020 r.
Funkcja sekretarza generalnego będzie nieobsadzona od 1 kwietnia 2020, gdyż obecny sekretarz, norweski teolog luterański i pastor Olav Fykse Tveit zapowiedział, iż po dwóch pięcioletnich kadencjach nie będzie kandydował po raz trzeci. Tveit jest sekretarzem generalnym ŚRK od 1 stycznia 2010 r.
W październiku Konferencja Biskupów Kościoła Luterańskiego w Norwegii wybrała go swoim prezesem. Nominację musi zatwierdzić jeszcze Krajowa Rada Kościoła, która będzie obradowała 30 i 31 stycznia 2020 r. w Trondheim.
Sekretarz Generalny KEP poprowadził modlitwę różańcową w intencji papieża Franciszka
BP KEP/KAI
Karol Porwich/Niedziela
W pierwszy piątek miesiąca, 7 marca br., sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak poprowadził w kaplicy Sekretariatu KEP modlitwę różańcową w intencji papieża Franciszka.
5 dni Franciszka w Polsce: Papież apelował m. in. o zgodę narodową
2025-04-24 17:27
maj/KAI
Bożena Sztajner/Niedziela
Papież Franciszek na Jasnej Górze 07.2016 r.
Papież Franciszek gościł w Polsce od 27 do 31 lipca 2016 r. w ramach swojej 13. zagranicznej podróży apostolskiej. Głównym celem jego pielgrzymki było uczestnictwo w 31. Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Papież udał się też na Jasną Górę, gdzie uczcił 1050. rocznicę Chrztu Polski. Modlił się również na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz - Birkenau i w sanktuarium w Łagiewnikach, spotkał się z władzami RP na Wawelu oraz odwiedził chore dzieci w krakowskim szpitalu. W pierwszym przemówieniu Franciszek przypomniał Polakom, że "zgoda, pomimo różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego". W trakcie ŚDM przestrzegał młodych przed życiem „na kanapie” przed byciem „przedwczesnym emerytem” i przed „wirusem smutku”. Małżonkom radził, by używali trzech kluczowych słów: „pozwól, dziękuję, przebacz”. Osobom konsekrowanym i księżom mówił o powołaniu do służby. Przypomnijmy te 5 dni Franciszka w Polsce.