Reklama

Z Urzędu Biskupa Sandomierskiego

„Eutrapelia” - festiwal dobrej zabawy

Niedziela sandomierska 25/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli kolejny raz gościł młodzież diecezji sandomierskiej na Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. Tym razem 8 czerwca 2006 r. odbył się już finał IX edycji Festiwalu, gromadząc pod hasłem „Rodzina ogniwem i gniazdem Narodu” blisko 900 uczniów ze szkół średnich wraz z opiekunami. Przed rozpoczęciem Mszy św. przedstawiciele młodzieży, witając bp. Andrzeja Dzięgę, przypomnieli: „Wszystkie edycje Festiwalu nawiązują do fundamentalnych wartości w życiu człowieka i stanowią okazję do przemyśleń i refleksji oraz utwierdzania młodego człowieka w przekonaniu, że to właśnie chrześcijański system wartości stanowi ten fundament, tę skałę, na której należy budować swoje życie”. Jednocześnie została wyrażona przez młodych ludzi deklaracja: „My, jako młodzież, wierni naukom Jana Pawła II, będziemy stanowić podwaliny budowania zdrowej moralnie rodziny chrześcijańskiej. Naukom Jana Pawła II, sługi Bożego, który potrafił nam, młodzieży, przekazać w sposób prosty i zrozumiały, chcemy pozostać do końca wierni”. W homilii Ksiądz Biskup zachęcał, aby nie bać się swojego życia oddawać Bogu do dyspozycji, nie bać się podążać dzień po dniu przez życie, pozostając nawet w drobnych sprawach wiernym Bogu, zachowując czystość serca, przyjmując Chrystusa i z Nim budować swoje życie.
Organizatorzy wręczyli podziękowania i nagrody delegacjom 27 szkół ponadgimnazjalnych, które wzięły udział w Festiwalu. Młodzież wraz ze swymi nauczycielami opracowywała jeden z 54 zaproponowanych tematów i przedstawiała go w dowolnej formie. Uczniowie wybierali najczęściej tematy związane z pontyfikatem Jana Pawła II oraz o treści patriotycznej. Centralnym punktem Festiwalu był koncert galowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Na scenie zaprezentowano również fragmenty przedstawień, jakie kapituła konkursu obejrzała podczas przeglądów w szkołach.
Uczestnicy Festiwalu nie tylko dobrze się bawili, ale przede wszystkim w sposób mądry i twórczy pochylali się nad tematem rodziny i z troską patrzyli na Ojczyznę. IX edycja Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej ukazała, że młodzież naszej diecezji potrafi odważnie patrzeć w przyszłość, budując ją na fundamencie Ewangelii Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady