Reklama

VIII Zjazd Szkolnych Kół Caritas - jesień 2001 r.

Dzieła Caritas - głosem Kościoła (cz.1)

Niedziela rzeszowska 50/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zorganizowane formy pomocy w Kościele zaistniały już w pierwszej gminie chrześcijańskiej, kiedy to siedmiu diakonów wspierało ubogich, wdowy i sieroty. Historia Kościoła ukazuje ogromną różnorodność realizacji inicjatyw charytatywnych. Próby skoordynowania tych działań doprowadziły do powołania w 1897 r. Niemieckiego Związku Caritas. W Polsce datuje się Caritas od 1922 r.

Diecezjalne struktury powstały w naszym kraju 7 lat później w Poznaniu. Lata powojenne okazały się bardzo burzliwe dla Caritas, dlatego też właściwie ożywienie działalności nastąpiło dopiero w latach 80. Przemiany roku 1989 umożliwiły odbudowę struktur Caritas w poszczególnych diecezjach.

Obecnie działa ona bardzo prężnie również w naszej rzeszowskiej diecezji, m. in.: poprzez prowadzenie centrum charytatywnego, centrum dla niepełnosprawnych, jadłodajni, noclegowni, świetlic dla dzieci. Parafialne zespoły Caritas skupiają około 2,5 tys. ludzi. Nasza diecezja jako pierwsza może poszczycić się zaistnieniem Szkolnych Kół Caritas oraz akademickich, tzw. Caritas Academica. Jako pierwsze we wrześniu 1995 r. powstało Koło przy II LO w Rzeszowie, a dziś w 87 kołach szkolnych i 3 akademickich skupionych jest około 1800 członków.

Dwa Koła: przy Gimnazjum w Brzostku oraz przy Szkole Podstawowej im. I Dywizji T. Kościuszki w Wiśniowej odebrały akty powołania z rąk bp. Ed-warda Białogłowskiego podczas VIII Zjazdu Szkolnych Kół Caritas, który 10 listopada br. odbywał się w Rzeszowie. Po Mszy św. w kościele Chrystusa Króla, księża asystenci Kół, opiekunowie oraz dzieci i młodzież udali się do auli II LO. W spotkaniu uczestniczyli także: o. Hubert Matusiewicz ze zgromadzenia Bonifratrów - wicedyrektor Caritas Polska oraz ks. Stanisław Słowik - dyrektor naszej diecezjalnej Caritas.

- Człowiek winien swoje życie coraz bardziej rozwijać, rozumieć, że winno przebiegać ono zawsze w kontekście innych - mówił o. Hubert do dzieci i młodzieży. - Wówczas doskonali się, a jednocześnie tworzy siebie w tej szerokiej perspektywie. Swoją konferencję oparł na przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. - Ostatnie zdanie przypowieści: "Idź i ty, czyn podobnie" ma swoje przedłużenie w Kościele - powiedział Prelegent. - I w tym kontekście chcemy widzieć nasze zadania w Caritas, tę skalę różnych potrzeb, rolę akademickich i szkolnych kół.

O. Hubert mówił także o tym, że nie można przeżywać żadnego dzieła miłosierdzia jeśli nie skieruje się tego na Boga. Każde bezinteresowne działanie na rzecz drugiego jest pomocą humanitarną. Ale nie każda pomoc humanitarna jest charytatywną, bo w tej drugiej jest głębokie odniesienie do Boga, z jednoczesnym ofiarowaniem jej bliźniemu. Misją Caritas jest budowanie cywilizacji miłości, gdyż bardzo istotną rzeczą jest, aby społeczeństwa były nią przepełnione. Dzieło Caritas polega na tym, że człowiek dzieli się nie tylko tym, co ma w nadmiarze, ale także ofiaruje swoje serce.

Członkowie Koła przy IV LO w Rzeszowie, którym opiekuje się Bogumiła Puch, może pochwalić się działalnością we wspólnocie " Wiara i Światło" skupiającej dzieci specjalnej troski. Ponadto zbierają potrzebne rzeczy dla dzieci z rzeszowskiego domu dziecka. Z inicjatywy asystenta koła, ks. Lucjana Szumierza zorganizowano sprzedaż kaset i płyt CD z nagraniami "Arki Noego", następnie zakupiono artykuły szkolne dla dzieci z Bieszczad. Rozprowadzano też figurki z drzewa hebanowego oraz kartki wykonane przez ludność Afryki, a uzyskany dochód przeznaczono właśnie dla tej ludności.

Przyglądając się pracy poszczególnych SKC nie sposób nie zauważyć różnorodności podejmowanych przez nich inicjatyw.

Młodzież z najstarszego Koła przy II LO w Rzeszowie jest obecna w hospicjum. - Jestem świadom tego, że jeśli młody człowiek raz odwiedzi chorego w hospicjum, popatrzy mu w oczy, to pozostanie to w nim na całe życie - mówił o. Matusiewicz. - Eutanazję mamy tuż, tuż. Jeśli usłyszymy, że to jest pomoc, wiedzmy że to jest tak naprawdę kalkulacja, czy człowiekiem chorym warto się opiekować czy to się opłaca. Nieuchronnie przyjdzie moment, że posuniemy się w latach i to właśnie dziś ukształtowane młode pokolenie zadecyduje wówczas o naszym losie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj