Reklama

Z parafią na co dzień i od Święta

Radomszczańskie jubileusze u Matki Kościoła

Niedziela częstochowska 26/2006

Przed 30 laty z rąk bp. Stefana Bareły otrzymali święcenia kapłańskie. Opatrzność rozsiała ich po świecie, aby umacniali wiarę w Boga, tworząc żywy Kościół wszędzie tam, gdzie dotarła prawda o Chrystusie. Po latach spotkali się w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Radomsku, aby podziękować Najwyższemu za dar kapłaństwa i modlitwą uczcić jubileusz. W tej parafii od 2004 r. pełni duszpasterską posługę jeden z jubilatów, dziekan, ks. kan. Stanisław Wolny, a wspólnota obchodzi 25-lecie powstania. Uroczystą Mszę św. koncelebrowaną odprawił abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski wraz z jubilatami: ks. kan. Leonardem Sobczykiem i ks. kan. Jackiem Kmieciem z diecezji sosnowieckiej, ks. kan. Piotrem Krzemińskim, ks. Józefem Mazurem. Dostojni Celebransi swoją modlitwą ogarnęli także przebywającego w Stanach Zjednoczonych ks. Zbigniewa Klubę oraz ks. kan. Janusza Witkowskiego, ks. Zbigniewa Dudka, paulistę i ks. kan. Jerzego Borowca, którzy nie mogli przybyć na uroczystość. W wypełnionej po brzegi świątyni modlono się za budowniczych, pasterzy i dobrodziejów kościoła, wspominano historię i radowano się dniem dzisiejszym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystko zaczęło się przed laty

W 1975 r. ks. Kazimierz Lubas, proboszcz parafii św. Lamberta, zakupił dom w Bartodziejach, w którym mieścił się punkt katechetyczny. Do zorganizowania ośrodka duszpasterskiego bp Stefan Bareła skierował ks. Bronisława Predera. Bp Bareła erygował parafię 16 marca 1981 r., powierzając obowiązki proboszcza i budowę świątyni ks. Prederowi. Kościół i plebania w stanie surowym były gotowe w 1985 r. Kolejni proboszczowie, a wśród nich: ks. kan. Alojzy Zatoń, ks. Roman Perczak, ks. Jan Nowicki, ks. kan. Stanisław Wolny, dołożyli wszelkich starań, aby dom Boży stawał się coraz piękniejszy, a nade wszystko wypełniony modlitwą. 5 grudnia 1991 r. abp Stanisław Nowak poświęcił tabernakulum, a 12 czerwca 2000 r. uroczyście konsekrował świątynię pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

Po 25 latach

5 czerwca br. przejdzie do historii liczącej około 1800 wiernych radomszczańskiej parafii. Przyjazd Arcypasterza, poświęcenie ufundowanego przez Jerzego i Danutę Maszczyków pomnika sługi Bożego Jana Pawła II, srebrny jubileusz parafii i perłowy Księdza Proboszcza, a także otrzymany przez 98 młodych parafian dar Ducha Świętego w sakramencie bierzmowania, to powody do składania Bogu dziękczynienia. Przygotowanie duchowe do jubileuszowych uroczystości prowadził ks. kan. Janusz Wojtyla. Według słów ks. kan. St. Wolnego, ta stosunkowo młoda parafia żyje, rozwija się, pięknieje i dba o swój kościół. Dowodem są poświęcone na przestrzeni lat, ufundowane przez miejscowych rzemieślników i przychylnych Kościołowi ludzi: wystrój prezbiterium, stacje drogi krzyżowej, stalle i sedilla, a także ogrzewanie, oświetlenie i otoczenie świątyni. Sukces tkwi w gorliwości parafian, zapobiegliwości proboszcza i liczącej 24 osoby Rady Parafialnej, a także w dobrej współpracy z władzami miasta i instytucjami działającymi na tym terenie.
Podczas procesji z darami młodzież ofiarowała złotą puszkę, a najwspanialszym darem była liczna Komunia św. wiernych świadcząca, że ludzie tworzący Kościół w Bartodziejach troszczą się nie tylko o piękno zewnętrzne. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił kwartet akademicki z Częstochowy pod kierunkiem Aleksandry Walickiej, a asystę stanowiła gwardia parafialna, założona przed 25 laty przez ks. Predera. Ich stroje przypominają watykańską Gwardię Szwajcarską.
W słowach skierowanych do wiernych Pasterz Archidiecezji zwrócił uwagę, że wszyscy, tak jak Maryja oczekiwaliśmy zesłania Ducha Świętego i On przyszedł w sakramencie bierzmowania. Bóg dał nam dar wiary, a my musimy rozwijać go i pielęgnować. Apelował: „Młodzi, otwórzcie serca na ten dar, przyjmijcie Boga żywego, nieście Chrystusa tam, gdzie kapłan nie może dotrzeć”. Zwracając się do duszpasterzy przypomniał, że kapłanem jest się dla innych oraz wspomniał o prawidłowej interpretacji słowa miłość. Takiej wiary, miłości i wierności uczy Maryja Matka Kościoła, patronka parafii i taką Maryję ukazał nam podczas pobytu w Polsce Papież Benedykt XVI. Abp Nowak życzył, aby parafia trwała i była wierna Bogu, aby Duch Święty oświecał miasto, a wierni głosili prymat ducha nad materią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...