W czasie uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie laudację wygłosił dr Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu im. Wacława Felczaka. Przywołał słowa patrona wyróżnienia: „Albo my, narody Europy Środkowej nauczymy się ze sobą współpracować, albo jest tylko kwestią czasu, kiedy ponownie będziemy pasażerami pociągu, na którego kierunek jazdy, a nawet przystanki, na których się zatrzymuje, nie będziemy mieli żadnego wpływu”. Dr Szymanowski przypomniał, że prof. Wacław Felczak był wybitnym znawcą tematyki węgierskiej i środkowoeuropejskiej, żołnierzem polskiego Państwa Podziemnego, kurierem tatrzańskim, który po szczęśliwym opuszczeniu więzienia w 1956 roku, związał się zawodowo i życiowo z Krakowem.
– Takim kurierem z Krakowa, posłańcem, a zarazem strażnikiem wartości, jest także nasz Laureat, którego wygłoszone w rocznicę Powstania Warszawskiego słowa sprzeciwu wobec destrukcyjnych względem człowieka, rodziny i rodziny rodzin – czyli narodu pseudo-prawd, zabłysnęły w tym roku niczym światło latarni morskiej nad Wisłą, ale także nad Dunajem i Wełtawą, i w wielu innych miejscach świata – mówił dr Szymanowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Dyrektor Instytutu im. Wacława Felczaka podkreślił, że bez osobistego zaangażowania i decyzji podjętych przez abp. Jędraszewskiego, nie powstałby Trybunał ds. procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Jánosa Esterházyego, więźnia sowieckich łagrów i komunistycznych więzień. Człowieka, niosącego niestrudzoną pomoc polskim uchodźcom przedzierającym się przed 80-ciu laty na Węgry.
Nagrodę Strażnik Wartości wręczono abp. Markowi Jędraszewskiemu podczas uroczystej gali VII edycji nagrody Strażnik Pamięci przyznawanej przez tygodnik „Do Rzeczy”. W kategorii “Mecenas” nagrodę Strażnika Pamięci otrzymały Polskie Linie Lotnicze LOT. Statuetkę Strażnika Pamięci 2019 w kategorii “Instytucja” otrzymało Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Zwycięzcą w kategorii „Twórca” został Wojciech Tomczyk – dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy oraz producent i krytyk filmowy.
Udział w gali wzięli m. in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier prof. Piotr Gliński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.