Reklama

Wierni dziedzictwu Prymasa

28 maja 1981 r., w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, zmarł w Warszawie Prymas Tysiąclecia Stefan kard. Wyszyński. Miał 80 lat, w tym 57 przeżył w kapłaństwie, 35 lat był biskupem, 32 lata arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz Prymasem Polski. Wielki człowiek, książę Kościoła, mąż stanu, kandydat na ołtarze, autorytet moralny. Pogrzeb Prymasa Tysiąclecia, nazwany królewskim, zgromadził 31 maja 1981 r. w Warszawie tysiące ludzi. 31 maja br., w 25. rocznicę śmierci, w archikatedrze lubelskiej abp Józef Życiński przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nieskończona jest wartość człowieka, skoro nawet Bóg - Człowiekiem.
Kardynał Stefan Wyszyński

Po śmierci bp. Mariana Leona Fulmana, Ojciec Święty Pius XII stolicę biskupią w Lublinie powierzył ks. Stefanowi Wyszyńskiemu. Przyjął on sakrę biskupią 12 maja 1946 r. na Jasnej Górze, a uroczysty ingres do katedry w Lublinie odbył się 26 maja 1946 r. Bp Stefan Wyszyński pasterzował w Lublinie zaledwie trzy lata, ale był to okres niezwykle intensywnej pracy duszpasterskiej na różnych płaszczyznach, przede wszystkim odbudowy życia społecznego i kościelnego. Po śmierci Augusta Hlonda w 1948 r. bp Wyszyński został mianowany przez Piusa XII arcybiskupem i metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim, Prymasem Polski. W 1953 r. został podniesiony do godności kardynała. Wobec narastającej ofensywy ideologicznej władz komunistycznych, chcących podporządkować sobie wszystkie dziedziny życia, Prymas Wyszyński stawał w obronie podstawowych praw narodu i Kościoła. W początkowym okresie starał się porozumieć z nową władzą (np. porozumienie z 14 kwietnia 1950 r.), ale na skutek narastających represji i szykan oraz ingerowania władzy w wewnętrzne sprawy Kościoła (np. w obsadzanie stanowisk kościelnych), Prymas nie mógł milczeć i wystosował do władz memorandum (1953 r.) ze słynnymi słowami: Non possumus. W imieniu Episkopatu Polski napisał, że nie można takich praktyk w żaden sposób zaakceptować, bo są niezgodne z Konstytucją.
25 września 1953 r. Prymas został aresztowany i przez trzy lata przebywał kolejno w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku Śląskim i Komańczy. W okresie uwięzienia powstał zamysł przygotowania Polaków do wielkiego jubileuszu tysiąclecia chrztu Polski; powstał tekst Ślubów Narodu na wzór ślubów Jana Kazimierza, odnowionych na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r., rozpoczęła się Wielka Nowenna (1957 - 1966) oraz trwające do dziś nawiedzenie wszystkich parafii przez Matkę Bożą w kopii Jasnogórskiego Obrazu. 3 maja 1966 r., podczas kulminacyjnych obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski, na Jasnej Górze Prymas Wyszyński dokonał aktu oddania Polski w niewolę Matki Chrystusa, co podkreślało odwieczną więź naszego narodu z Bogarodzicą, Królową Polski. Prymas stał się prawdziwym autorytetem moralnym, szczególnym oparciem w trudnych latach 70. i 80., zwłaszcza w dobie polskiego sierpnia, kiedy w trosce o pokój i dobro narodu ustawicznie apelował o rozwagę i pokój społeczny. O roli, jaką odegrał, świadczą słowa Jana Pawła II, który podkreślał, że „gdyby nie jego wiara i postawa, nie byłoby na stolicy św. Piotra Papieża Polaka”.
O wierność wielkiemu dziedzictwu, które pozostawił Prymas Tysiąclecia, apelował podczas Mszy św. abp Józef Życiński. „Tajemnica wielkości Prymasa tkwi w tym - podkreślał Ksiądz Arcybiskup - że potrafił wędrować pod wiatr, dając wyraz wierności Bogu i odpowiedzialności biskupiej, ukazując poczucie wielkiej misji, gdzie obrona praw człowieka i zasad sprawiedliwości była czymś podstawowym dla jego posługi. To zobowiązanie dla nas. Tak jak on bronił praw człowieka, tak w obecnych warunkach trzeba bronić godności ludzkiej przed niedopuszczalnymi przejawami agresji już na poziomie języka”. Ksiądz Arcybiskup odniósł się także do pojawiających się niepotwierdzonych oskarżeń o zdradę niektórych księży i skrytykował pogoń za sensacją przez te media, które bez uwzględnienia wszystkich aspektów sprawy wydają wyroki skazujące. „Wierni dziedzictwu Prymasa nie możemy zobojętnieć na te przejawy zakłamania, półprawdy i elementarnego szacunku dla człowieka. Wielkie dzieło tradycji narodowej i kultury, które jednoczył Prymas Tysiąclecia, dziś jawi się jako zadanie dla naszego pokolenia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W Rzymie stanęła rzeźba wielkiego, dzikiego kota. To hołd dla papieża "LWA" Leona

2025-07-05 10:11
Rzymski lew dla Leona XIV

Vatican Media

Rzymski lew dla Leona XIV

Imponująca rzeźba z brązu, dzieło Davide Rivalty, została umieszczona w ogrodach Villa Magistrale Suwerennego Rucerskiego Zakonu Maltańskiego. Widoczna jest przez słynną „dziurkę od klucza” przy Placu Kawalerów Maltańskich w Rzymie, przez którą dziennie spoglądają rzesze turystów. To cichy hołd dla papieża Leona XIV.

Więcej ...

Brazylia: śpiewające i tańczące zakonnice podbijają serca młodych

2025-07-05 15:39

Karol Porwich/Niedziela

Kościół katolicki w Brazylii stara się przyciągnąć młodych wiernych przy pomocy influencerów, DJ-ów i dwóch zakonnic, które mają wyczucie rytmu i których śpiew spotyka się z aplauzem milionów. W centrum obecnej ewangelizacji w tym kraju znajdują się dwie zakonnice: siostry Marizele Rego i Marisa Neves — nowe gwiazdy katolickich mediów społecznościowych.

Więcej ...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

2025-07-05 19:11

Vatican Media

Dotychczasowy radca nuncjatury apostolskiej w Warszawie, ks. prał. Pavol Talapka został skierowany do pracy w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, a do stolicy Polski przybędzie pracujący dotychczas jako radca nuncjatury w Kijowie pochodzący z Indii ks. prał. Joseph Maramreddy - dowiaduje się KAI.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa